Florentinum, Praha - Florenc

Florentinum, Praha - Florenc | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

PŘEHLED: Která top česká kancelářská a nákupní centra jsou na prodej

  • 5
V příslovečné prodejní nabídce velkých realitně-poradenských společností se aktuálně sešlo hned několik známých, velkých, a tím pádem i drahých kancelářských nebo nákupních komplexů. Investoři, zejména ze zahraničí, si na ně chystají desítky miliard korun.

V posledních letech – a hlavně loni – se v Praze postavilo hodně kanceláří. A ty tak nyní dozrávají k prodeji. Z aktuální sestavy, která je na trhu k mání pro investory se to týká například vinhradského Crystalu (více o této budově jsme psali zde), dejvického Bloxu, ve kterém sídlí například Amazon nebo pankráckého Enterprise Office Centra, které si z poloviny pronajímá česká antivirová firma Avast (více čtěte zde).

Budou se snažit naplnit klasický vzorec: postavit, pronajmout a v nejvýhodnějším momentu (kdy stavba je stále nová a zároveň má dlouhodobě uzavřené smlouvy) prodat.

Platí to i pro nejtěžší váhu posledních let – Florentinum skupiny Penta Investments (více jsme psali zde). O budovu v centru Prahy projevovali dle mluvčího Penty Iva Mravinace investoři zájem už od začátku.

„Vzhledem k situaci na trhu se partneři skupiny rozhodli, že si najmou poradce a Florentinum prodají,“ říká Mravinac. Obchod zprostředkuje společnost JLL.

Levné peníze, hojné roky

Na českém trhu se podle poradenské společnosti CBRE loni prodaly investiční nemovitosti asi za 75 miliard korun. Okolo dvaceti miliard z částky „ukousl“ prodej RPG bytů, někdejší části OKD. O zbytek se postaral hlavně tradiční mix obchodních a kancelářských budov. Největší samostatnou peckou bylo loni pražské Palladium, které samo o sobě stálo přes 15 miliard korun (více o transakci jsme psali zde).

I letos by podle prognózy CBRE měla suma dosáhnout přibližně dvou miliard eur, více než 50 miliard korun. Poptávku po drahých kancelářích táhnou zejména nízké úrokové sazby a s nimi souvisící levné peníze, které udělaly z realit častější cíl investorů. A to hlavně velkých zahraničních fondů.

„Popularita investování do realit mezi zahraničními investory trvá a spolu se zlepšující se výkonností české ekonomiky je stále více kupujících ochotno ukládat do českých realit velké peníze,“ potvrzuje šéf investičního oddělení CBRE Chris Sheils.

Naopak ale tento zájem odrazuje tuzemské investiční hráče. Například zástupci CPI Radovana Vítka už v minulosti několikrát naznačili, že spíše než se přetahovat o drahé prémiové nemovitosti, vidí potenciální výnos v menších regionálních obchdních parcích.

The Park a Florentinum budou nejdražšími kancelářemi...

V nabídce je právě díky příznivé situaci na trhu aktuálně i největší český kancelářský komplex – chodovský The Park. Americký investor White Star Real Estate, současný majitel komplexu, kde sídlí firmy jako IBM nebo Samsung, si areál s tuctem budov pořídil před pěti lety za částku okolo 300 milionů eur, necelých osmi miliard korun.

Nyní nejspíš budou chtít Američané víc. Hovoří se až o 400 milionech eur, tedy více než 10 miliardách korun. Transakce by tak aspirovala na český realitní obchod roku.

V případě Florentina se očekává, že cena komplexu u Masarykova nádraží překročí hranici 200 milionů eur (vyšplhá se k šesti miliardám korun), ale rozlehlejší chodovský park asi nepřebije.

Prodej pankráckého Enterprise Office Centra by za stávajících tržních podmínek měl podle jednatele prodávající Erste Group Immorent Tomáše Velemínského vynést „s rezervou přes 100 milionů eur“, kolem tří miliard korun. Zmíněný vinohradský Crystal bude stát podle odhadů asi miliardu korun.

... Olympia a Letňany mezi nákupními centry

Pokud jde o výši cen, kancelářské budovy mohou trumfnout především obchodní centra. I když jejich příběh je trochu jiný. Nové obchoďáky na českém trhu téměř nepřibývají, letos se mají otevřít dva.

Pro investory jsou atraktivní kvůli tomu, jak se v oživené ekonomice daří maloobchodu. „Většinou mají kupující investoři v plánu vyjednat s nájemci z jejich pohledu lepší smlouvy,“ vysvětluje vedoucí maloobchodního týmu v Cushman & Wakefield Jan Kotrbáček.

Nabídku navíc podporuje snaha britského řetězce Tesco prodat kvůli problémům firmy své nemovitosti. A mezi ně patří i několik českých obchodních domů.

Blízko k dotažení prodeje je především obchodní centrum v Letňanech. O koupi největšího českého shopping parku s Teskem exkluzivně jedná CBRE Global Invest, přičemž prodejní částka se má pohybovat ve vyšších miliardách korun.

Modřická Olympia v Brně má údajně podobnou cenu. Stávající majitelé – firmy ECE a Rockspring – si nákupní centrum pořídili před pěti lety a nyní nadešel čas zúročit investici.

Prodává se i v „přehuštěném“ Liberci

Ještě trochu odlišná situace je v Liberci. Ten je známý přesycením nákupních ploch kvůli tomu, že jen v centru byla v poslední dekádě otevřena tři nákupní centra, další jsou potom na okraji.

Dvě z největších – Forum na Soukenném náměstí (více jsme psali zde) a Nisa u dálnice na Prahu – jsou nyní pro potenciální kupce k mání.

Podle profesionálů z trhu se v Liberci může uplatnit spekulativní taktika. V takovém případě by kupec vsadil na to, že jeden z velkých libereckých obchoďáků zkrachuje a pročistí tím trh. Samozřejmě nikoli ten jeho.

Archivní video: Reportáž iDNES.cz z dokončování stavby komplexu Crystal: