Slezská diakonie po přesunu Iráčanů do bytů v Českém Těšíně svolala ve středu...

Slezská diakonie po přesunu Iráčanů do bytů v Českém Těšíně svolala ve středu tiskovou konferenci. Zúčastnila se jí i dvojice Iráčanů. | foto: Petr Wojnar, 5plus2.cz

Nechápeme krajany, kteří odjeli, říkají spokojení uprchlíci v Českém Těšíně

  • 299
Skupina devatenácti křesťanských uprchlíků z Iráku, která žila v rekreačním středisku v Soběšovicích na Frýdecko-Místecku, se od úterý zabydluje ve čtyřech bytech v Českém Těšíně. Vlastní bydlení i pomoc České republiky oceňují. Odchod jejich krajanů v Brně a Jihlavě nechápou.

„Omlouváme se za jejich činy, ale oni jsou tady sami za sebe,“ řekl Naiel Al Ajmayah.

„Nesouhlasíme s jejich postupem. Nevím, co jim scházelo, máme tady vše, co potřebujeme. Dostali jsme velkou pomoc a ke státu, který nás takto přijal, bychom měli mít respekt,“ podotkl k tomu osmadvacetiletý Marvan Qarn.

Oba z vlasti utekli proto, že jim hrozilo nebezpečí. „Zabili švagra mé manželky a jeho bratra v jeden moment. Marvanovi zabili strýce. Jen kvůli našemu vyznání,“ řekl Ajmayah.

Oba dva se s dalšími sedmnácti Iráčany v úterý přesunuli z rekreačního střediska v Soběšovicích do čtyř bytů v Českém Těšíně. Některé patří Slezské diakonii, jiné soukromníkům. Jejich umístění zatím z bezpečnostních důvodů nechtějí zástupci diakonie upřesnit (o stěhování jsme psali zde).

„V Soběšovicích to bylo vše v pořádku, ale jsme samozřejmě šťastní, že teď získáme s mou rodinou soukromí a budeme moci začít nový život,“ podotkl Marvan Qarn.

Do práce půjdou, až se naučí česky

Skupina Iráckých uprchlíků se již zhruba dva měsíce věnuje výuce češtiny. V tom bude Slezská diakonie pokračovat i nadále.

„Stěhováním se některé věci změní. Už nebudeme bydlet všichni pospolu a naši přátelé nyní budou zodpovědni za sebe sama, za chystání si jídla a podobně, ale s výukou pokračujeme. A zároveň to spojíme s hledáním zaměstnání pro Iráčany,“ uvedl koordinátor vzdělávání projektu Adam Sabela.

Hledání práce nechce Slezská diakonie uspěchat. „Podle nás je prioritou, aby se ti lidé naučili dobře jazyk. Poté je podle nás vhodný čas pomoci jim najít práci,“ podotkl Sabela.

Iráčané mají zájem se zapojit do pracovního procesu. Naiel Al Ajmayah je vyučený truhlář, Marvan Qarn by zase rád pracoval v restauraci a jednou si i svou vlastní otevřel. O práci mají zájem i ženy.

„Ženy v Iráku jsou obvykle v domácnosti, ale taky se nebrání práci a budeme i jim hledat zaměstnání,“ řekl Sabela.

Děti jdou do školy, dostanou asistenta

Z bytů 3+1 v Českém Těšíně by se již nikam organizovaně uprchlíci přesouvat neměli. „Ale bude to teď záležet především na nich,“ řekla vedoucí střediska Slezské diakonie Zuzana Filipková.

Diakonie má s garantem projektu Nadací Generace 21 smlouvu na rok. Během této doby by se uprchlíci měli naučit dobře česky, najít si práci a děti by se měly postupně začlenit mezi místní školáky.

První dvě děti už od pondělka budou navštěvovat církevní školu v Třinci. K dispozici budou mít asistenta, aby jim ulehčil těžké začátky v nové zemi.

19. února 2016