VIDEO: Z Úhlavy až do koupelen. Podívejte, jak se čistí voda pro Plzeň

  • 4
Plzeň ukončila zkušební provoz nových technologií ve vodárně, za jejíž modernizaci dala více než miliardu korun. Po kolaudaci už nepotřebuje od hygieniků dočasnou výjimku na pesticidy. Město má podle primátora vodu, která patří k nejkvalitnějším v republice.

Vodárna především rozšířila filtraci přes granulované aktivní uhlí, má novou technologii ozonizace vody, úprava také zefektivnila kalové hospodářství, kdy se část technologické vody vrací zpět do procesu bez negativního vlivu na kvalitu.

Jak se upravuje voda

  • Vodárna Plzeň odebírá veškerou vodu z řeky Úhlavy kousek před soutokem s Radbuzou v Doudlevcích.
  • Voda projde ještě v řece hrubými česly, pak jde na jemná česla a je čerpána do úpravny.
  • Pomocí přidaného síranu hlinitého vytvoří zbylé nečistoty vločky a klesají na dno.
  • Čistá voda putuje na filtraci a prochází ozonizací.
  • Poté se čerpá na filtry s granulovaným aktivním uhlím.
  • Prochází UV zářením, pH vody a její tvrdost se upravuje vápenným hydrátem a CO2 , chlorem se zajišťuje desinfekce na dobu její cesty ke spotřebiteli.
  • Z vodárny putuje do akumulačních nádrží a do distribuční sítě.

„Technickou libůstkou je osazení UV záření, které umožňuje využít na dezinfekci vody i fyzikální princip,“ konstatuje provozní ředitel Vodárny Plzeň Jan Kretek.

Nejen složitá technologie ale pomáhá hlídat kvalitu vody, jako živý indikátor slouží i dvě nádrže s rybami. Voda na výstupu jde i do nádrže s velmi citlivými jesetery.

Jedním z impulzů pro vylepšení technologií vodárny byly stále účinnější a nevyzpytatelnější pesticidy i léčiva, které se vyskytují ve vodě odebírané z řeky Úhlavy. Právě ta se totiž používá pro úpravu na pitnou vodu v plzeňské aglomeraci s téměř 200 tisíci obyvatel.

Ani dlouhodobé pití plzeňské vody sice neznamenalo žádné zdravotní riziko, ale bylo potřeba tento problém řešit.

Pesticidy jsou chemické látky, které používají zemědělci k ochraně úrody, ale ve vodě jsou ve větší míře nežádoucí.

Vodárna Plzeň sleduje ve svých měřeních více než 70 pesticidních látek. Výjimka, kterou vydala Krajská hygienická stanice Plzeňského kraje, se vztahovala na pět pesticidních látek - acetochlor, chlorotoluron, metazachlor, terbuthylazine, metolachlor - a jejich součet.

Toho se při zkušebním provozu naměřilo na vstupech surové vody průměrně 0,526 μg/l; na výstupu byl obsah všech těchto látek pod mezí detekce analytické techniky, tedy prakticky nulový.

Veškeré úpravy vodárny probíhaly za stálého provozu výroby pitné vody. Nyní po modernizaci zvládne vodárna za sekundu upravit až tisíc litrů vody.

Město Plzeň na rekonstrukci a modernizaci vodárny získalo dotace. Z EU to bylo 623 milionů, ze Státního fondu životního prostředí ČR téměř 37 milionů. Celkové náklady se vyšplhaly na 1,1 miliardy.