Za mrtvé v Hillsborough můžou policie i pořadatelé, konstatoval soud

  • 59
Nejnovější vyšetřování tragédie v Hillsborough, při které v roce 1989 zemřelo 96 fotbalových fanoušků Liverpoolu, potvrdilo zásadní přehmaty policie a pořadatelské služby. Naopak diváci svým chováním ke katastrofě nepřispěli, konstatoval soud.

Porota zveřejnila závěry dvouletého vyšetřování ve Warringtonu, kam se sjeli i pozůstalí šestadevadesáti obětí.

Verdikt soudu může vést po sedmadvaceti letech k trestnímu stíhání viníků, napsal britský zpravodajský server Daily Telegraph.

Ze svých pochybení se můžou zodpovídat tehdejší policisté, představitelé anglické fotbalové asociace, pořadatelé či zástupci Sheffieldu Wednesday, na jehož stadionu se tehdy zápas hrál.

Někteří pozůstalí po verdiktu přímo v soudní síni tleskali a volali „Ano!“, popsal atmosféru server BBC. Další pak venku zpívali „You ́ll never walk alone“, což je slavná hymna Liverpoolu.

Pozůstalí zpívali před soudem hymnu Liverpoolu:

Co přesně porota konstatovala?

  • Policie v čele s velitelem Davidem Duckenfieldem zásadně pochybila - některá její rozhodnutí přímo vedla k nebezpečným situacím.
  • Stadion v Hillsborough neodpovídal bezpečnostním předpisům.
  • Záchranáři vyhlásili výjimečný stav se zpožděním.
  • Klub nezajistil dostatečné značení na stadionu a na vstupenkách, což vedlo ke zmatkům.
  • A hlavně - chování fanoušků k tragédii nepřispělo.

Nové vyšetřování nařídil v roce 2012 nejvyšší soud po protestech pozůstalých, kteří nesouhlasili s dosavadními verdikty, že šlo o nešťastnou náhodu a na vině bylo chování fanoušků (psali jsme zde).

„Konečně jsme se dočkali,“ citoval BBC Trevora Hickse, kterému na stadionu Hillsborough zemřely dcery Sarah a Vicky.

Jedna z největších tragédií ve fotbalové historii se stala 15. dubna 1989. Liverpool měl hrát v semifinále Anglického poháru proti Nottinghamu Forrest a na neutrální stadion Sheffieldu Wednesday se sjela spousta fanoušků.

Pořadatelé umístili fanoušky Liverpoolu na menší tribunu, přestože jich bylo víc než příznivců soupeře. Jejich počet přesáhl i bezpečnou kapacitu...

Chaos vznikal už při vstupu na stadion, protože otevřené byly jen některé brány. Když se fanoušci nakupili před vchodem a výkop utkání se blížil, policie nechala otevřít další cestu na už tak přeplněnou tribunu.

Vznikla mačkanice, ze které nebylo úniku. Nově příchozí natlačili nebožáky v dolních řadách na zátarasy, které se staly smrtícím lisem.

„Byla to jatka. Viděl jsem těla nesená na reklamních mantinelech a snažil jsem si říkat, že jsou jen v bezvědomí. Někde uvnitř jsem však věděl, že jsou mrtví,“ vylíčil jeden z diváků, který vyvázl.

Hrůzný následek: 96 mrtvých a stovky zraněných.

Před stadionem Liverpoolu nyní hoří věčný oheň, který oběti připomíná. Klub také každý rok pořádá mši.

Zbytečná tragédie, které se dalo předejít, změnila fotbal. Postupně zmizela místa ke stání a na stadionech po celé Evropě platí čím dál přísnější pravidla.

Aby se podobná katastrofa už neopakovala.


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko