Srovnání podoby olomouckého historického domu U Zlaté koule z 19. století před...

Srovnání podoby olomouckého historického domu U Zlaté koule z 19. století před (vlevo) a po necitlivém zateplení (vpravo). | foto: koláž iDNES.cz

Úřad opět změnil názor a posvětil necitlivé zateplení domu z 19. století

  • 52
Názorový veletoč dokonal v těchto dnech stavební úřad z Olomouce. Zničení historické fasády známého domu U Zlaté koule necitlivým zateplením, které vyvolalo vlnu kritiky veřejnosti i odborníků, totiž bylo podle jeho úředníků původně v pořádku, poté nezákonné a nyní je s konečnou platností zase v pořádku.

Z rozhodnutí úřadu se může radovat majitel domu, na kterém prvky neorenesanční fasády z 19. století minulý rok nahradilo zateplení a křiklavé barvy. Kritizovanou proměnu mu úředníci povolili navzdory tomu, že dům oblepil polystyrenem, i když neměl potřebné stavební povolení. Požádal o něj až dodatečně.

Ve hře přitom byla i možnost, že bude muset odstranit fasádu s kombinací červené a šedivé barvy, která bije do očí. Teď už se toho vlastník bát nemusí. Mimo jiné i proto, že dům U Zlaté koule není nemovitou kulturní památkou.

„Nelze tedy z hlediska barevnosti a provedení fasád trvat na ‚historické‘ rekonstrukci. Dále vzhled okolní architektury v ulici není jednotný. Došlo také k poškození soudržnosti štukových ozdob, plastické prvky bylo nemožné bez rozsáhlejšího nevratného poškození demontovat,“ přibližuje poslední stanovisko stavebního úřadu tisková mluvčí olomouckého magistrátu Radka Štědrá.

Vše bylo v pořádku. Anebo vlastně ne...

Na začátku případu, na nějž minulý rok v březnu upozornila MF DNES, byl ale úřad přesvědčen, že stavební povolení při zateplení potřeba vůbec nebylo. Magistrát argumentoval, že U Zlaté koule šlo pouze o takzvané udržovací práce, které nemohou vzhled stavby negativně ovlivnit.

Zničení historické fasády

„Změnu vzhledu budovy vnímá stavební úřad nikoliv u nátěru fasády, ale například u změny rozmístění oken, nástavby či u obdobných stavebních úprav,“ znělo tehdy stanovisko úřadu.

Olomoucký architekt a opoziční zastupitel za hnutí ProOlomouc Tomáš Pejpek s tím však nesouhlasil. Upozornil, že úřad mohl využít i jiné části stavebního zákona a necitlivý zásah „usměrnit“.

„Případ obnovy fasády domu U Zlaté koule mě zaráží v tom, že jeho majitel měl žádat o stavební povolení. Podle stavebního zákona je totiž potřeba u těch staveb, u nichž se mění vzhled budovy. A jistě se shodneme, že právě k tomuto zde výraznou měrou došlo,“ uvedl loni v březnu Pejpek.

A ani stavební odbor si za původním názorem příliš dlouho nestál. Kauzu od začátku sledovalo sdružení Za krásnou Olomouc, které zaslalo na magistrát podnět... a o několik měsíců později bylo všechno úplně jinak.

„Na základě kontrolní prohlídky stavební úřad konstatoval, že odstraněním ozdobných fasádních prvků došlo ke změně vzhledu stavby. Práce tedy vyžadovaly stavební povolení,“ shrnula obrat úřadu loni v létě mluvčí magistrátu.

Odstranit? Ne. Tak tedy povolit

V červenci 2015 proto úředníci spustili řízení o odstranění nepovolených úprav. Majitel ovšem mohl v souladu s pravidly požádat i o dodatečné povolení. Letos ho získal, byť úředníci ještě minulý rok v létě ve spojitosti se Zlatou koulí hovořili i o porušení stavebního zákona.

Dům U Zlaté koule

Dům stojí na třídě Míru nedaleko historického centra Olomouce. Výrazný je i díky domovnímu znamení - zlaté kouli nad vchodem. Dal jméno třeba nedaleké autobusové zastávce i blízké ulici Za Zlatou koulí. Uvnitř roky funguje restaurace, hlásí se k více než stoleté tradici zájezdního hostince. Význam domu od konce 19. století podtrhovala už neexistující neorenesanční fasáda. Na čas zmizelo i domovní znamení.

Zpětným posvěcením zateplení případ domu U Zlaté koule velmi pravděpodobně končí. Olomouci však dobrou reklamu rozhodně neudělal. Na facebookové stránce Archwars, zaměřené na architekturu, kterou tehdy sledovalo přes 10 tisíc lidí, si loni na jaře fotografie domu před a po zateplení vysloužily stovky odsuzujících a posměšných komentářů.

„Zateplit historickou fasádu je holý nesmysl, arogance a neúcta vůči kvalitě. Něco, co je esteticky cenné, co bylo drahé a náročné vyrobit, přikrýváme něčím, co je extrémně hnusné, netrvanlivé a levné,“ ohodnotil architekt, jenž pod pseudonymem Arch Vader stránku Archwars od roku 2011 spravuje.

„Zrůdnost je také v provedení. Aby polystyren na fasádě držel, potřebuje rovný podklad. Dělníci tudíž museli zničit všechny umělecké detaily a bosáž. Z historického domu majitel udělal prachmizernou stodolu,“ dodal.

23. března 2015