(Ilustrační snímek) | foto: František Vlček, MAFRA

Unie zpřísnila prodej zbraní. Vězení hrozí i za koupi pušky „na hraní“

  • 869
Brusel kvůli teroristickým útokům zpřísnil pravidla pro prodej nefunkčních zbraní mezi sběrateli. Češi o tom nevědí - i pouhý inzerát na internetu z nich nyní dělá překupníky, zjistila MF DNES.

Prodám znehodnocený samopal AMD-65. Koupím znehodnocený kulomet MG 42. Stovky sběratelů zveřejňují podobné inzeráty na českých internetových serverech. Odborné znehodnocení učiní ze smrtících zbraní neškodné kusy železa. Podle českých zákonů takové zbraně nepodléhají registraci a lze s nimi volně obchodovat.

Drtivá většina prodávajících ani kupujících však vůbec netuší, že od 8. dubna už svými inzeráty porušují předpisy a že jim v krajním případě hrozí až dva roky za nedovolené ozbrojování.

Věstník Evropské unie

Jak chce EU zajistit, aby se znehodnocené zbraně nedaly znovu použít.

V celé Evropské unii totiž po nedávných teroristických útocích začalo platit nařízení, které vyžaduje úplně nový a důkladnější způsob znehodnocování zbraní. Z obliga jsou jen ti, kteří mají zbraně pověšené doma na zdi a jejich vlastnictví nijak nepředvádějí. Problém nastává, pokud je chtějí prodat, ale třeba i jen darovat.

„Pokud budou ‚chtít umístit‘ znehodnocenou střelnou zbraň na trh, musí tato znehodnocená zbraň splňovat podmínky stanovené nařízením,“ potvrdila mluvčí ministerstva vnitra Klára Pěknicová.

Háček je v tom, že mnoho samopalů či kulometů zavařených podle „českého vzoru“ už novým evropským způsobem znehodnotit nelze. Řemeslníci se již nedostanou k vnitřnostem zbraní. Tisíce českých sběratelů či nadšenců do vojenské historie tak mají dvě volby - buď si své sbírky nechat navždycky, nebo je odevzdat na policii.

Nařízení je zákeřné v tom, že nejde o český zákon, přesto je v Česku přímo závazné. Není třeba čekat, až ho parlament do zákona vtělí.

Kulomet z blešího trhu

„Vůbec netuším, že něco takového vstoupilo v platnost. Všechny moje zbraně jsou znehodnocené podle platných českých zákonů,“ říká jeden z prodejců, kteří nabízejí historické zbraně na internetu.

Podobně mluví i ostatní. Jména s ohledem na postih, který jim může hrozit, zveřejnit nechtějí.

„Ze všech znehodnocených zbraní se stávají v právním slova smyslu opět zbraně před znehodnocením,“ vysvětluje právník Radek Ondruš. Kdo takovou zbraň koupí, mohlo by mu případně hrozit až obvinění z nedovoleného ozbrojování, jako by koupil střelbyschopný samopal či kulomet.

Nařízením Evropská komise reagovala na loňské lednové útoky v Paříži, při kterých teroristé zabíjeli v redakci časopisu Charlie Hebdo. Následně se objevily informace, že útočníci použili znehodnocené slovenské samopaly, které předělali zpět na střelbyschopné.

„Zbraně budou nově považovány za zbraně i po znehodnocení. Ty nejnebezpečnější bude třeba fyzicky zničit, u zbytku bude nutné, aby je úřady mohly dohledat,“ vysvětlila změnu eurokomisařka Elżbieta Bieńkowska.

Oproti výrazně mírnějším slovenským předpisům stanoví v Česku pravidla znehodnocování vyhláška z roku 2002, která vyžaduje například zavaření všech pohyblivých částí zbraně nebo proděravění hlavně. Nové evropské nařízení je však ještě přísnější. Kromě komplikovanějšího znehodnocování vnitřních částí vyžaduje například i to, aby každý sběratelský kus měl své sériové číslo, podobně jako ostré zbraně.

Ač nařízení už platí, legálně podle něj znehodnotit zbraň v Česku nejde. Neexistuje totiž instituce, která má podle pravidel potvrzovat, že znehodnocení je správné, a vystavovat na to certifikáty. Potřebný předpis, který to změní, bude přijat nejspíše až ve třetím čtvrtletí roku. Ministerstvo vnitra se proto dušuje, že žádný zátah na sběratele nechystá. O sankcionování nadšenců nechce obecně slyšet ani Nejvyšší státní zastupitelství. „Při posuzování trestnosti nebude zkoumána správnost znehodnocení zbraně, ale její uvedení do střelbyschopného stavu,“ tvrdí mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý.

Problém však je, že bez ohledu na stanovisko ministerských úředníků či Nejvyššího státního zastupitelství bude vždy záležet na přístupu konkrétních státních zástupců. A například na jižní Moravě se s nimi v podobném případě přetahuje dokonce policista. Za to, že koupil zbraň znehodnocenou podle předpisů, které v době koupě už neplatily, je už rok a půl postaven mimo službu. Státní zástupce trvá na tom, že půjde k soudu.

„O koupi se Generální inspekce bezpečnostních sborů dozvěděla z internetu, kde jsem se známým sdílel obrázek kulometu. Koupil jsem ho na bleším trhu jako znehodnocenou zbraň, netušil jsem, že byla znehodnocena podle dnes již neplatných předpisů,“ říká muž, jehož jméno redakce zná.

Jak se rodí pistole. Prohlédněte si zbrojovku:

9. července 2014


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video