Kobyliská střelnice je po rekonstrukci, pietní místo připomíná stovky osudů

  • 4
Více než rok byla Kobyliská střelnice, místo, na kterém za 2. světové války nacisté popravili přes 500 lidí, v rekonstrukci. V pondělí se opět otevřela veřejnosti - vyčištěná, s novou dlažbou a kamerovým systémem.

Restaurátoři na památce pracovali od jara loňského roku. Během oprav byly zrekonstruovány terčové střelecké jámy, zmizely náletové dřeviny, byly instalovány přípojky vody a elektřiny. Střelnice také dostala novou dlažbu. Celkové náklady dosáhly přibližně 13 milionů korun.

Podle starosty Prahy 8 Romana Petruse (ČSSD) se stav památky postupně zhoršoval, ničili ji vandalové i přemnožená divoká prasata z nedalekého lesa. Radnice proto za pomoci peněz z Evropské unie a od ministerstva obrany místo smrti mnoha českých vlastenců opravila. Petrus také připomněl některé z příběhů, které se k místu váží.

„V roce 1943, tedy rok poté, co byl prakticky zlikvidován odboj a začal znovu nabývat na síle, se s tím nacisté potřebovali nějakým způsobem vypořádat. Proto se rozhodli tady uspořádat takzvanou první veřejnou popravu,“ popsal Petrus.

Za tím účelem získali čtyři zajatce z řad četníků. Popravě muselo přihlížet třicet důstojníků četnictva a sto dvacet vojáků. Všichni čtyři četníci se své smrti postavili velice hrdinně.

„Odmítli být svázáni, odmítli mít pásky na očích. Provolávali slávu Československu, provolávali slávu prezidentovi Benešovi. Myslím si, že to je jasný důkaz toho, jak tady ti lidé umírali a jakým způsobem se chovali i v posledních chvílích, kdy již věděli, že je jejich život zpečetěn,“ dodal Petrus.

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) při svém projevu připomněl, že od poprav uplynulo již více než 70 let. „Jména obětí vepsaná do desek památníku jsou tu stále s námi - jako varování a připomenutí pro generace budoucí,“ řekl.

Kobyliská střelnice byla založena roku 1890. Původně sloužila pro výcvik armády, poté jako cvičiště pro Sokol a další spolky.

V jejích místech bylo nacisty zabito na 540 lidí, mezi nimi například Alois Eliáš, Vladislav Vančura nebo skupina občanů Lidic. Památník protifašistického odboje vznikl na Kobyliské střelnici v roce 1975. V roce 2007 přibyl k památníku kovový kříž s trnovou korunou, původní dřevěný kříž totiž uhnil.

Jeden osud za všechny

Zvláštní význam střelnice připomněl také poslanec Matěj Fichtner (ANO).

„Zmiňme jeden osud za všechny. Libeňský řezník Bohumil Vosmík se staral o zásobování československých vojáků, kteří provedli útok na nacistu Reinharda Heydricha, a to v době, když se ukrývali v kostele. Za tuto pomoc československému odboji byla zde popravena celá rodina Vosmíkových,“ sdělil.

Odkaz rodiny Vosmíkových a dalších popravených by podle něj neměl být jen připomínkou těžkých časů, ale důrazným varováním, že opakování podobného násilí nesmíme za žádnou cenu připustit.

,