Krátké zprávy

Vítejte ve Facebooku, ulice 1 Hacker Way | foto: Pavel Kasík - Technet.cz

Bulvární a lákavé titulky mají problém. Facebook je bude penalizovat

  • 16
Články, které lidé otevřou a zase rychle zavřou, dostanou nyní od Facebooku negativní hodnocení, a budou se tak uživatelům zobrazovat méně. Sociální síť se také snaží na základě zpětné vazby zpestřit nabídku informací, které uživatelům nabízí ve výběru Newsfeed.

„10 nejšílenějších způsobů, jak zhubnout. Ten šestý vás dostane do kolen!!!“

Takové a jim podobné titulky určitě znáte. V záplavě článků, které bojují o vaši přízeň, na sebe strhávají pozornost a často si při tom pomáhají nějakým tím přeháněním, mlžením nebo náznaky. Bojují tak o vaše kliknutí.

Facebook nyní oznámil, že takové články budou mít problém dostat se do vašeho přehledu zpráv (Newsfeed, tedy to, co se zobrazí, když se přihlásíte na Facebook nebo otevřete mobilní aplikaci). Nově bude systém sledovat, jak dlouho po rozkliknutí článek čtete. Pokud by zaznamenal, že na článek hodně lidí klikne a vzápětí z něj odejde (tzv „bounce“), usoudí, že měl článek zavádějící titulek. Snižuje se tak šance, že se článek objeví vysoko v Newsfeedu ostatních lidí.

Facebook také počítá jakýsi podíl mezi délkou článku a časem, který mobilní uživatelé stráví jeho čtením. Od délky čtení odečítá délku načtení článku, aby nepenalizoval dlouhé články a zohlednil různé rychlosti připojení. To vše může Facebook sledovat u své mobilní aplikace, ze které ostatně na sociální síť přistupuje již většina jejích uživatelů.

Podle čeho Facebook vybírá, co vám zobrazí?

Toto opatření navazuje na loňské oznámení, že Facebook sleduje, jak dlouho si čtete příspěvky nebo sledujete fotky vašich přátel. Jde o jeden z řady způsobů, jak Facebook uzpůsobuje zobrazený obsah tomu, co se vám bude líbit a co vás zaujme.

Někdo si myslí, že když se přihlásí na Facebook, vidí zkrátka přehled všech příspěvků od kontaktů a sledovaných stránek v chronologickém pořadí, ale tak to už dávno není. Je zcela logické, že Facebook nabízí uživatelům vysoce personalizovaný obsah. Zvyšuje tím svou oblíbenost a také příjmy z reklamy. Výsledkem je však určitým způsobem přizpůsobená a nevyvážená reprezentace reality.

Podívejte se, jak Facebook přizpůsobuje obsah a „zkresluje realitu“: