VIDEO: Na Blanensku otevřeli terénní trasu pro cyklisty. Má tři okruhy

  • 11
Občas si pomohli bagry, ale základním nástrojem jim byly lopaty a krumpáče. Od podzimu, přes zimní mrazy až do jara pracovaly v kopcích nad jedovnickým rybníkem Olšovec dvě party traserů. Vytyčují ideální trasu takzvaných singletrailů, které jsou v poslední době velmi populární.

Takzvané singletraily, jednosměrné terénní trasy pro cyklisty, na jižní Moravě chyběly. Nově společnost Singletrail Moravský kras oficiálně otevřela první tři okruhy o celkové délce 28 kilometrů.

„Pracovali jsme i v minus patnácti, netušili jsme, že to vůbec jde. Vydrželi ale všichni,“ zhodnotil jeden z traserů, Miroslav Kopecký.

Cyklisté, kteří dorazili, pak nešetřili chválou.

„Máme projeté skoro všechny singletraily v Česku a moc jsme tomu nevěřili, mysleli jsme si, že v Jedovnicích to bude jenom pro děti a naše manželky, ale je to srovnatelné s tratěmi jinde. I když to není tak fyzicky náročné, co se týče kopců a stoupání, každý si tady najde to svoje, skoky, klopenky, všechno,“ pochvaloval si po premiérové jízdě Hynek Fojtík z Brna, který do Jedovnic ležících 20 kilometrů od Brna dorazil v neděli s partou kamarádů.

Z trojice okruhů si vybrali 10,5kilometrový úsek kolem kopce Tipeček označený číslem 1, který je složený z málo až středně náročných pasáží označených po vzoru sjezdovek modrou a červenou barvou. Přidali k němu ale také skoro sedmikilometrový okruh číslo 3 vedoucí přes Paseky, který obsahuje i černé úseky pro zkušenější jezdce.

Cyklisté teď mohou do Jedovnic přijet kdykoliv, jízda po stezkách je zdarma, mapky jsou k dostání na recepci autokempu Olšovec i v místní informační kanceláři nebo na úřadě.

Nadšení byli také místní, většina z nich s trekovými koly do lesů v okolí rybníka Olšovec vyráží pravidelně.

„Moc jsem nevěděla, co od toho čekat. Ale bylo to skvělé. Sice jsem asi dvakrát chtěla slézt z kola, ale nakonec jsem to neudělala. A byl to opravdu zážitek. Jsem teď skutečně přesvědčená, že to do Jedovnic přitáhne turisty a nové návštěvníky,“ věří jedovnická zastupitelka Hana Šíblová (nez.).

Osm milionů na další trasy z Mariánského údolí

Autoři projektu i místní doufají, že přírodní cyklostezky vedoucí lesem pomohou turisty směřující do Brna a jeskyní Moravského krasu udržet v regionu na více dní. A také že atrakce pomůže zaplnit místní autokemp Olšovec. V něm do poloviny května přibude nově vybudovaná základna pro návštěvníky singletrailů - s občerstvením, informacemi i servisem a půjčovnou kol.

S tím, že projekt podnikatelů Petra Vaňka a Tomáše Turečka pozdvihne turistický ruch, počítá i Jihomoravský kraj. Na první singletraily uvolnil tři miliony korun, dalšího půl milionu dodala přímo dvojice cyklonadšenců. Do poloviny května chtějí přidat u základny i takzvané pumptrackové hřiště, kde si jízdu po terénních nerovnostech může každý vyzkoušet.

„Místa, kde nejsou vinice nebo hlavní vyhlášené památky, mají poměrně velké potíže nalákat turisty. Věříme, že i díky singletrailům si Jedovnice a vůbec celý Moravský kras znovu vydobudou slávu, kterou kdysi měly,“ uvedl náměstek hejtmana Roman Celý (KDU-ČSL).

Sám do Jedovnic přivezl i slib, že kraj pošle dalších osm milionů na rozšíření sítě singletrailů. Dotaci ve čtvrtek schválili krajští zastupitelé.

Ve hře jsou další úseky

Singletrail Moravský kras díky těmto penězům ještě během léta nahradí část stávajících lesních cest spojujících nové traily dalšími přírodními stezkami. Na podzim pak spustí výstavbu nových okruhů v Mariánském údolí.

„Jednáme i se Školním lesním podnikem Křtiny o možnosti zbudování dalších okruhů směrem na Blansko a Olomučany nebo Křtiny a propojení Brna a Jedovnic,“ popsal Tomáš Tureček.

Právě křtinský lesní podnik teď čeká, co otevření přírodních stezek, které by ročně mělo využít několik desítek tisíc cyklistů, přinese. S trasery už změnili původně naplánované stezky tak, aby se vyhnuly výzkumným lokalitám, chráněným územím i místům, kde hrozí kolize s těžaři.

„Teď chceme vyhodnotit, jaký dopad budou stezky mít, podle toho budeme jednat o dalších úsecích. Obecně je ale vhodnější zpřístupnit singletraily než řešit vyježděné cesty a skokánky na klasických lesních či turistických cestách, kde hrozí kolize s pěšími, či v lesích mimo cesty,“ dodal Pavel Čadský ze Školního lesního podniku Křtiny.