Advokát Zdeněk Altner | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Altner podal na ČSSD exekuční návrh. Poplatky stranu vyjdou na 4 miliony

  • 640
Bývalý advokát Zdeněk Altner podal exekuční návrh na ČSSD, která mu má podle rozsudku zaplatit skoro 338 milionů Kč. Potvrdil to v prohlášení zaslaném médiím. ČSSD může za úhradu nákladů tohoto řízení zaplatit nejméně čtyři miliony korun, uvedla Exekutorská komora. O exekuci musí rozhodnout soud.

Altner podání návrhu potvrdil ve svém prohlášení. Podle serveru Lidovky.cz žádost na nařízení exekuce podal u Obvodního soudu pro Prahu 1. ČSSD to však nepotvrdila a uvedla, že tento Altnerův krok zatím nelze mimo úřední hodiny soudu ověřit.

Právníci strany však podle mluvčího měli pro tento případ připravenou strategii, exekuce prý pro stranu nebude závažnějším problémem.

Altner uvedl, že s návrhem na nařízení exekuce původně nespěchal, aby Nejvyšší soud, k němuž se ČSSD dovolala, neměl důvod urychleně vyhovět návrhu strany odložit vykonatelnost rozsudku. Nejvyšší soud si ale podle něj vyžádal spis od pražského obvodního soudu ještě před vypršením třicetidenní lhůty k vyjádření, ve které se měl Altner k dovolání vyjádřit. „Nejvyšší soud nezákonným postupem ohrozil kredit své nezávislosti,“ uvedl Altner v prohlášení.

Další peníze v případě exekuce by připadly podle počtu úkonů Altnerovu advokátovi Václavu Veselému. Sociální demokraté mají svému bývalému právníkovi zaplatit za služby v případu Lidového domu, zatím tak odmítají učinit. Předseda ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka zpochybňuje dluh s vysvětlením, že strana si od Altnera žádné peníze nepůjčila a o případu by měl rozhodnout Nejvyšší soud (o jeho stanovisku čtěte zde).

ČSSD uvedla, že pro případné zaplacení celé částky má dostatek peněz. Podle mluvčího právní kanceláře, která stranu zastupuje, si na to sjednala úvěr. „Podání žádosti na nařízení exekuce je samozřejmě jednou z možností, jak se pan Altner může domáhat výkonu soudního rozhodnutí. Vzhledem k předchozím zmatečným postupům pana Altnera ale nebudeme komentovat náš další postup do doby, než se s jeho návrhem seznámíme,“ uvedl mluvčí Jiří Chvojka.

Exekutorská komora uvedla, že předvídat náklady exekuce je složité, protože závisejí na konkrétním řízení. „Vyjdeme-li z veřejných vyjádření aktérů této kauzy, tak se lze domnívat, že by došlo ke splnění vymáhané povinnosti v třicetidenní lhůtě od doručení výzvy exekutora. V takovém případě by náklady exekuce činily cca 3 miliony 330 tisíc korun a k tomu odpovídající DPH ve výši cca 700 tisíc korun,“ uvedla komora.

K tomu je třeba připočítat náklady Veselého, které se vyčíslují úkonově, dodala komora. „V případě, že by nebylo možné získat pro odpor povinného peněžní prostředky v předpokládané lhůtě, tedy exekutor by musel přistoupit ke zvolení některého z přímých způsobů vedení exekuce, mohly by náklady exekuce být dvojnásobné,“ upřesnila.

O dluhu bude rozhodovat Nejvyšší soud

Veselý už v pátek řekl, že nařízení exekuce nemůže vyloučit. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) v pondělí odhadoval, že ČSSD možná počká na nařízení exekuce, částku pak složí exekutorovi a zároveň požádá o přerušení nebo odložení řízení s odůvodněním, že se dovolala k Nejvyššímu soudu.

Možného přerušení se obává i advokát Veselý. „Určitě, tam je řada možností, jak ho brzdit, takže já se domnívám, že to (nařízení exekuce) nic nevyřeší. Ale nemůžu vyloučit, že exekuční návrh podáme,“ řekl v pátek. Podle sobotních Lidových novin by měl exekuci řešit Lukáš Jícha z přerovského exekutorského úřadu.

Exekuci lze podle komory na návrh odložit, pokud lze očekávat, že bude zastavena. Skutečnost, že bylo podáno dovolání, není sama o sobě důvodem k odkladu exekuce. Pokud by však Nejvyšší soud odložil vykonatelnost původního rozsudku městského soudu, došlo by také k odkladu exekuce.

„Stejně tak exekutor vždy odloží provedení exekuce, podá-li povinný návrh na zastavení exekuce a současně složí jistotu ve výši vymáhané pohledávky, nákladů oprávněného a exekuce,“ uvedla komora. Exekuce by se poté odložila, dokud by se nerozhodlo o návrhu na její zastavení. Jistota se v závislosti na tomto rozhodnutí použije na úhradu vymáhané pohledávky, nákladů oprávněného a exekuce, nebo se vrátí složiteli jistoty.

Altner vyhrál letitý spor s ČSSD, kterou zastupoval ve sporu o sídlo strany, Lidový dům. Soudy pravomocně přiznaly, že mu ČSSD musí zaplatit částku 18,5 milionu korun, která vzrostla o 318 milionů smluvní pokuty. Rozsudek je pravomocný, ale strana zatím částku uhradit nechce a chce uspokojovat Altnerovy věřitele, kteří se jí hlásí. Začala s tím ve středu. Podala také dovolání.

Právník Altner chtěl nejprve soud přimět, aby předběžným opatřením zakázal ČSSD disponovat penězi na účtech a v pokladnách (čtěte zde). Soud ale jeho návrh zamítl a Altner proto usiluje o nařízení exekuce (více zde).

Spornou smlouvu s právníkem podepsal Zeman

Spor vznikl v 90. letech, kdy ČSSD s Altnerem uzavřela smlouvu, podle které měl stranu zastupovat v nárocích na Lidový dům. Proces se táhl a naděje ČSSD na získání svého sídla slábla, potom ale Ústavní soud rozhodl v její prospěch. Altner měl podle smlouvy dostat vysoký podíl z ceny domu a také z dalších zisků s ním spojených. ČSSD mu dodnes vyplatila jen část této odměny, zbytek zpochybňuje.

Podle Chvojky rozsudek Altnerovi přiznává 18,5 milionu korun s příslušenstvím a s astronomickou smluvní pokutou téměř 320 milionů korun jako údajný podíl na výnosech z vlastnictví Lidového domu. „ČSSD s tím zásadně nesouhlasí,“ dodal.

Altnerův nárok nepřímo uznal prezident a tehdejší předseda ČSSD Miloš Zeman, který smlouvu s právníkem podepisoval. Uvedl, že zachráněný majetek vydělal sociálním demokratům zhruba miliardu korun (více zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video