Bezpečnostní opatření v pražském metru po teroristických útocích v Bruselu....

Bezpečnostní opatření v pražském metru po teroristických útocích v Bruselu. (22. 3. 2016) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Vojáci s puškami v ulicích? Spíš zbytečnost, domnívají se Pražané

  • 249
Zvýšená bezpečnostní opatření po útocích v Bruselu budou platit ještě měsíc. Do té doby lze vidět v obchodních centrech nebo třeba u stanic metra ozbrojené skupinky policistů i vojáků, kteří dohlíží na bezpečnost. Pražané je ale zatím vnímají spíš vlažně.

Od teroristických útoků v Bruselu uběhl přesně měsíc. Po stejnou dobu hlídají pražské ulice smíšené hlídky policistů a vojáků s útočnými puškami, které mají předejít tomu, aby podobný útok zasáhl Prahu.

Jejich přítomnost Pražané nijak zvlášť nevítají. Na druhou stranu se jim ale snaží asistovat. Podezřelé předměty, které by mohly skrývat výbušninu, nahlašují lidé častěji než obvykle.

„Za období od 22. března do 11. dubna prověřovala policie hned sedmnáct oznámení o nálezu podezřelých předmětů. To je počet, který za běžných podmínek odpovídá celoročním statistikám,“ říká mluvčí pražské policie Andrea Zoulová a dodává, že v naprosté většině šlo o odložená zavazadla bez majitele.

Například minulý týden musela kvůli takovému zavazadlu policie uzavřít vchod do stanice metra Anděl. V podezřelém kufru se ale nakonec skrývalo jen staré oblečení (psali jsme o tom zde).

Vojáci moc důvěru nebudí

Smíšené hlídky policie a armády se v ulicích Prahy objevily 22. března na pokyn české vlády. Nasazeno bylo tři sta padesát vojáků ze 4. brigády rychlého nasazení Armády České republiky, kteří dostali za úkol plnit pokyny policie. Zůstat by v hlavním městě měli ještě další měsíc. V současné době je v Praze podle Generálního štábu Armády ČR 174 vojáků a k dalšímu snížení jejich počtu může ještě dojít.

„Momentálně probíhá vyhodnocení dosavadního nasazení a předpokládáme, že v dalším období smíšených hlídek v ulicích ubude,“ říká mluvčí policejního prezidia Ivana Nguyenová.

Podle ní zatím smíšené hlídky nemusely kromě běžných věcí, jako jsou malé přestupky, řešit žádné větší problémy a veřejnost je vnímá kladně a s uznáním. Méně pozitivně se však k hlídkám vyjadřovali Pražané v bezpečnostní anketě MF DNES.

Vojáci v pražských ulicích

  • Ve smíšených hlídkách, které se pohybují převážně v centru Prahy, jsou kromě policistů zastoupeni také vojáci 4. brigády rychlého nasazení. Momentálně jich je v hlavním městě 174.
  • 4. brigáda rychlého nasazení je bojovou jednotkou lehkého typu.
  • Vojáci této brigády prošli například nasazením na Balkáně, v oblasti Perského zálivu, Afghánistánu nebo Mali.
  • Pro práci v ulicích Prahy jsou vybaveni taktickou výstrojí, krátkou a dlouhou zbraní. O podobě vybavení vojáků rozhodovala policie.

Asi polovina oslovených pokládá vojáky v ulicích Prahy za zbytečnost a někteří jsou jejich přítomností dokonce znepokojeni. „Vojáků se samopaly je hodně a zbytečně straší lidi, že by k útoku vážně mohlo dojít,“ myslí si například jeden z respondentů ankety.

„Podle mě je takové opatření k ničemu. Pokud nebudou vojáci o nějakém útoku vědět dopředu, tak s ním stejně nic neudělají,“ uvádí další.

Lidé, kteří přítomnost hlídek naopak chválí, zase zmiňují jejich pozitivní vliv na to, že se obyvatelé Prahy podvědomě cítí bezpečněji. „Vůbec by mi nevadilo zvýšení počtu policistů i vojáků v ulicích Prahy i za normálních okolností. Alespoň mám pocit, že když se něco semele, jsou vždycky poblíž,“ konstatuje v anketě respondentka.

Podle bývalého náčelníka generálního štábu Jiřího Šedivého jsou smíšené hlídky policie a armády běžné a nemají jen psychologický efekt. „Důležitý je i taktický prvek, protože policie nemá moc možností, jak posilovat své řady, pokud je potřeba zajistit zvýšenou bezpečnost ve městě,“ říká.

Armáda má proto v takových chvílích povinnost policii asistovat. A dělo se tak i v minulosti, například po teroristických útocích 11. září 2001.

„Je to naprosto běžný postup. Problémem ale někdy může být to, že vojáci jsou vycvičeni na ofenzivní plnění úkolů. To znamená, že při nějaké kritické situaci může voják začít podvědomě jednat tak, jako by byl na bojišti v Afghánistánu,“ dodává Šedivý.

Podezřelý kufr vyhnal lidi na pražském Andělu od vchodu do metra (14.4.2016):