Obama v Anglii navštívil královnu i Camerona. Zůstaňte v EU, vyzval Brity

  • 304
Americký prezident Barack Obama poobědval na hradě Windsor s Alžbětou II. Britská královna ve čtvrtek oslavila devadesáté narozeniny. Obama během své poslední oficiální návštěvy Velké Británie vyzval občany, aby hlasovali pro setrvání v EU. Odpoledne navštívil premiéra Davida Camerona.

Obamu, jeho manželku Michelle a královský pár čekal v pátek na windsorském hradě soukromý oběd na oslavu Alžbětiných devadesátin. Britské panovnici věnoval album s fotografiemi z jejích návštěv USA.

Bez EU bude Británie stát na konci fronty, hrozil Obama

Americký prezident na podvečerní tiskové konferenci zopakoval, že by Spojené království mělo zůstat členem EU.

„Členství v Evropské unii umocňuje sílu Velké Británie, neoslabuje ji,“ prohlásil. Vyvrátil také argument některých zastánců brexitu, podle nichž by si Londýn mohl sám vyjednat obchodní dohodu s USA.

„V blízké budoucnosti by se to nestalo. Spojené státy teď upínají své síly na obchodní dohodu s EU. Spojené království by stálo na konci fronty,“ varoval prezident.

Obama zdůraznil, že rozhodnutí je na samotných Britech. „K přátelství ovšem patří upřímnost. A upřímně řečeno, o důsledky tohoto rozhodnutí se hluboce zajímají i Spojené státy. Ovlivňuje to i naši budoucnost,“ uvedl.

Velká Británie je na tom podle Obamy nejlépe, když pomáhá celou Evropu vést.

První snímek pochází z roku 1951, kdy se jako 25letá princezna setkala s prezidentem Harrym S. Trumanem. Jako královna navštívila Alžběta II. USA poprvé o šest let později, kdy ji přivítal prezident Dwight D. Eisenhower.

Po rozloučení s panovnicí a princem Philipem zamířil prezident USA do premiérovy rezidence na slavné londýnské adrese Downing Street 10. V Kensingtonském paláci večer Obama povečeří s princem Williamem, jeho ženou Kate a princem Harrym.

Obama do země přiletěl už ve čtvrtek. Krátce po svém příjezdu publikoval v populárním deníku The Daily Telegraph obsáhlý článek určený všem britským občanům.

Vyzval je, aby v červnovém referendu o vystoupení z Evropské unie hlasovali pro to, aby Spojené království zůstalo členem osmadvacítky.

„Nechte mne podotknout, že s Evropskou unií je Británie ještě větší,“ zní titulek novinového článku, v němž se Obama označil za „přítele“ všech Britů.

Připomněl několik historických milníků, poválečný Marshallův plán a mezinárodní organizace jako OSN, NATO nebo právě EU. Právě díky nim podle něj v Evropě už 70 let vládne mír, otevřený trh a právo.

Přátelé musí držet spolu, káže před referendem Obama

„Až budete jako občané Spojeného království hodnotit svůj vztah k Evropské unii, měli byste být hrdí na to, že Evropská unie pomohla šířit britské hodnoty a zkušenosti,“ uvedl Obama.

Jako člen EU bude podle něj království moci efektivněji bojovat s terorismem, který pro mírumilovnou a prosperující společnost znamená těžkou zkoušku. Připomněl také transatlantickou obchodní dohodu TTIP, která by měla mezi USA a Evropou otevřít volný obchod.

„Tento druh spolupráce - od sdílení informací tajných služeb a boje proti terorismu až po ukování dohod, které zajistí tvorbu pracovních míst a hospodářský růst - bude mnohem efektivnější, pokud se rozšíří po celé Evropě. Přišel čas, aby přátelé a spojenci táhli za jeden provaz,“ uzavřel prezident svůj vzkaz britským občanům.

Barack Obama navštívil v Londýně britského premiéra Davida Camerona (22. dubna ...
Setkání amerického prezidenta Baracka Obamy s britským premiérem Davidem...

Po návštěvě britské královny se Obama setkal s premiérem Davidem Cameronem.

Američané by sami žádnou EU nechtěli, tvrdí starosta Londýna

Starosta Londýna a zastánce odchodu Británie z EU Johnson v deníku The Sun napsal, že Američané by ve svém regionu o něčem jako je EU ani neuvažovali. „Proč si tedy myslí, že pro nás je to správné,“ uvedl Johnson.

V podobném duchu se vyslovil také bývalý konzervativní ministr Ian Duncan Smith, podle nějž by Obama takový svazek doma nedoporučil. „Neumím si za žádných okolností představit, že by lobboval za to, aby byl americký nejvyšší soud vázán rozsudky cizího soudu,“ uvedl politik.

Královna Alžběta II. oslavila devadesáté narozeniny:

Konzervativní poslanec Dominic Raab zase řekl, že Obama používá „absurdní argumenty“ a jedná v sobeckém národním zájmu. Brown naproti tomu uvedl, že kampaň za setrvání Británie v EU by měla být pozitivnější a více vlastenecká, jinak se voliči labouristů a liberálů přikloní k brexitu.

Podle severoamerického zpravodaje BBC Johna Sopela odráží Obamův článek hluboké obavy, které v USA případný brexit vzbuzuje. Podle politické redaktorky BBC Laury Kuenssbergové zdůrazňují britští ministři podporující brexit, že Obamovo stanovisko není ve Spojených státech široce sdíleno. S Obamou prý v tomto nesouhlasí republikáni a mezi politiky panuje znepokojení ohledně Obamova „do očí bijícího vměšování se“ do britských záležitostí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Britská královská rodina

Nejlepší videa na Revue