Ultrazvuk, magnet a UV světlo. Defektoskop rozebral krkonošské lanovky

  • 0
Krkonošské lanovky mají pravidelnou jarní odstávku kvůli rutinní údržbě. Na Černé hoře však vlekaři povolali také odborníka, který kabinkovou lanovku rozebírá na součástky a hledá neviditelné vady. Pomocí elektromagnetu a ultrazvuku rentgenuje stovky dílů.

Party mechaniků pracují v horní i dolní stanici kabinkové lanovky. Zatěžované díly musí zkontrolovat a promazat. Kromě rutinních úkolů před každou letní sezonou letos dělají velkou revizi lanových kotoučů, k níž u lanovky Černohorský Express dochází jednou za 10 let. Obří kolo převádí kroutící moment na tažné lano. Lanovka má najeto více než 22 tisíc hodin a kontrola je podle předpisů nutná.

Kotouč je v dolní stanici spuštěn na čtyřech ocelových řetězech, kolem něj pobíhají montéři.

„Kontrolujeme ložiska, těsnicí kroužky a také, zda materiál není poškozený. Některé součástky je potřeba vyměnit. Na první pohled sice mohou vypadat v pořádku, ale vzhledem k jejich velkému opotřebení to není možné zaručit,“ popisuje vedoucí lanovky Wolfgang Tam.

Rušno je také v horní stanici na Černé hoře. Odborník na defektoskopii Miroslav Mádr musí prohlédnout čtvrtinu z téměř 60 kabinek. Jeho úkolem je odhalit skryté vady, které mohly při provozu vzniknout. Zaměřuje se na kovové díly spínacího aparátu, jenž nese na laně osmimístnou kabinku s pasažéry. Při každém průjezdu stanicí se zařízení odpojí od lana a zase se k němu připojí.

„Černohorský Express je jednou z nejvytíženějších lanovek u nás. Cílem defektoskopie je předcházet případným závadám a trhlinám v materiálu,“ upozorňuje Mádr.

Jeho kolegové rozmontují každý spínací aparát na díly. Odborník je v malé dílně detailně zkoumá. Má speciální pomocníky: přenosný magnetizér a ultrazvuk.

Kontrola ve tmě pod UV lampou

„Každou součástku musím vzít do ruky, zmagnetovat povrch a pod UV světlem ji polévám detekční kapalinou. Případná trhlina se zvýrazní. Je to hodně stará metoda, ale spolehlivá a průkazná,“ vysvětluje defektoskopista.

Celý proces se odehrává v úplné tmě, aby byla fluorescenční barva vidět. Rukama mu projdou stovky součástek, některé váží až 20 kilogramů. Vnitřní vady čepů a dalších dílů prověřuje ultrazvukovým přístrojem.

„Tyto vady se nevyskytují příliš často, protože díly jsou už z výroby dobře prověřené,“ dodává Mádr.

Mechanici mají na dokončení servisu týden. Lanovka zahájí sezonu poslední dubnový pátek, od 7. května bude výletníky na Černou horu až do října vozit každý den. V květnu se servisní tým přesune na další lanovky skiresortu. Také na novou šestisedačku Hofmanky Express, která má za sebou první zimní sezonu.

„Musíme po celé trase lanovky a na obou stanicích projít všechny šroubové spoje a zkontrolovat, zda jsou dostatečně dotažené. Vždycky ale musíme nejprve udělat servis na kabince, která začíná jezdit už v prvních květnových dnech, a pak se rozprostřeme po dalších lanovkách,“ vysvětluje Wolfgang Tam.

Na konci dubna se rozjedou také další lanovky v Krkonoších. Čtyřsedačka na Hnědý vrch v Peci pod Sněžkou bude nejprve jezdit pouze o víkendech, od půlky června denně. Každý den bude od začátku května dopravovat turisty lanovka Portášky ve Velké Úpě. Na Medvědín ve Špindlerově Mlýně začne lanová dráha jezdit poslední dubnový pátek, šestisedačka ve Svatém Petru se rozjede až 27. května. Lanovka na Sněžku zatím jezdí pouze o víkendech, od začátku května bude v provozu každý den.

Ve východních Krkonoších budou kromě Pece, Velké Úpy a Janských Lázní turisté moci využít také sedačkovou lanovku Saxner v Černém Dole, která v posledních letech jezdila pouze v zimě. V provozu bude o letních prázdninách.

Od května do září bude na lanovky ve skiResortu a na turistický autobus mezi Pecí, Janskými Lázněmi a Černým Dolem platit společná jízdenka TourPas.