VIDEO: Plavce na PET lahvích zlomilo moře, loď museli nechat ve vlnách

  • 33
Dobrodružná plavba brněnské trojice na katamaránu z PET lahví nakonec k vytouženým africkým břehům nedospěla. Muži, kteří na Korsice čelili podezření, že se chtějí přidat k džihádistům, a své plavidlo cestou registrovali v Liberlandu, nakonec prohráli boj s rozbouřeným mořem.

Nejprve se plavidlu VICHR III v italských vodách už podruhé porouchal motor, následně v silném větru praskl i stěžeň. V této situaci loď ve Středozemním moři zahlédla švýcarská posádka německé jachty, která zavolala o pomoc pobřežní stráž.

A to tak trochu brněnským dobrodruhům navzdory.

„O život nám určitě nešlo, ale neměli jsme jak dostat loď do přístavu. Snažili jsme se s jachtou navázat kontakt, abychom se domluvili na odtažení, ale než se nám to podařilo, zavolali pobřežní stráž,“ popisuje kapitán brněnského plavidla Albert Fikáček, jehož posádka sama disponovala dvěma vysílačkami i satelitním telefonem.

Když už loď pobřežní stráže dorazila, neměli Fikáček s Jaroslavem Chlumským a Zdeňkem Softičem na výběr a museli nastoupit na palubu. Byť se jim vlastní plavidlo opustit nechtělo.

„Ale kdybychom zůstali, mělo by to pro nás velké následky. Zřekli bychom se tím pomoci do budoucna, což by mohl být potenciálně velký risk. A podle toho, co jsem vyrozuměl, bychom také museli zaplatit výjezd pobřežní stráže,“ vysvětluje Fikáček.

S pátráním po lodi pomáhají také italští rybáři

Svůj katamarán sestavený z 3 700 plastových lahví, na němž hodlali doplout do Alžírska, tak museli Brňané nechat mezi rozbouřenými vlnami. Sami se letadlem vrátili do Česka.

To však neznamená, že by své úsilí vzdali. „Pořád doufám, že loď najdeme. Nedovedu si představit, že ji jen tak necháme a bude to konec,“ podotýká Fikáček. „I když šance nejsou příliš velké,“ dodává.

Dobrodruzi s prosbou o pomoc kontaktovali blízké přístavy i společnosti, které pronajímají lodě. „Oslovili jsme i rybáře, někteří už s námi spolupracují,“ oznamuje kapitán VICHRU III.

Plavidlo stavěl spolu s kamarády deset měsíců. „Náklady není jednoduché spočítat, protože jsme spoustu materiálu dostali sponzorsky. Samotná cesta ale byla nákladnější, než jsme čekali,“ připouští Fikáček.

Na pokračování projektu chtějí vydělat přednáškami

Středozemní moře se pokusil překonat už podruhé. Napoprvé jej porucha před pěti lety zastavila u Korsiky.

Tentokrát loď opět u Korsiky zhruba na týden zadrželi Francouzi, kteří mladíky podezírali, že se v severní Africe chtějí přidat k džihádistům (o zadržení lodi jsme psali zde).

Nakonec expedice znovu vyplula pod vlajkou samozvaného státu Librland (o registraci zde).

„Dojmy zatím nesčítáme, protože se plně soustředíme na nalezení lodi, což může trvat měsíce. Ale i kdyby se to nepovedlo, nemyslím si, že by to byl konec projektu,“ hlásí Fikáček odhodlaně.

Vydělat potřebné peníze nyní se svými druhy plánuje přednáškami o svém neobvyklém počinu.