Provozoval nákladní lanovky k chatě Bumbálka v Krkonoších Miloslav Jirman u...

Provozoval nákladní lanovky k chatě Bumbálka v Krkonoších Miloslav Jirman u okresního soudu v Trutnově. (21.4.2016). | foto: David Taneček, ČTK

Za pád lanovky v Krkonoších může provozovatel, od trestu soud upustil

  • 36
Okresní soud v Trutnově uznal Miloslava Jirmana vinným za tragický pád nákladní lanovky u chaty Bumbálka ve Špindlerově Mlýně. Při nehodě v roce 2013 zemřel jeden člověk a další čtyři vyvázli s vážným zraněním. Od potrestání viníka ale soud upustil.

Soud uznal provozovatele lanovky vinným z usmrcení z nedbalosti a těžkého ublížení na zdraví. Rozhodl se však upustit od potrestání, protože poškození k tragédii přispěli nerespektováním pokynů provozovatele.

„Soud přihlédl k významnému spoluzavinění poškozených a dosavadnímu bezúhonnému způsobu života obžalovaného,“ uvedla v odůvodnění soudkyně Stanislava Suchánková.

Státní zástupkyně pro Jirmana navrhla podmíněný trest v rozmezí 1,5 až dvou let s odkladem na 2,5 až tři roky. Důkazy i expertizy soudních znalců podle ní jednoznačně prokázaly, že lano bylo poškozené už před pádem a že se o něj provozovatel dostatečně nestaral. Hlavním argumentem obžaloby byl fakt, že v nákladní lanovce se lidé převážet nesměli. Státní zástupkyně si proto ponechala lhůtu pro odvolání.

Provozovatel chaty Bumbálka už dříve potvrdil, že ve výjimečných případech lidé na korbě jezdili. Například pokud byli zranění.

„Obžalovaný porušil hlavní zásadu bezpečnosti práce tím, že v lanovce dopravoval osoby. Nepočínal si dostatečně obezřetně, aby tomu zabránil. Měl si dovodit, že poškození budou chtít k cestě na chatu využít lanovku tak jako v minulosti,“ řekla státní zástupkyně.

V době neštěstí byla tma a začínalo sněžit. K chatě vede od hlavní silnice na Špindlerův Mlýn půldruhého kilometru dlouhá turistická cesta. Jirmanův obhájce důrazně odmítl, že by lidé v přepravním boxu běžně jezdili, a navrhl úplné zproštění obžaloby (o výpovědi provozovatele čtěte zde).

„Nebylo to v žádném případě běžnou praxí. Nikdy se nestalo, že by někdo jel zezdola nahoru. Je to konspirace,“ sdělil Michal Fraňo.

Poškození o zákazu jízdy na lanovce věděli, tvrdí obhajoba

Podle něj poškození věděli o zákazu vstupovat do lanovky a Jirman nemohl tušit, že v přepravním boxu jsou kromě zavazadel také lidé.

„Jestli tomu mohl někdo zabránit, byli to poškození. Míra zavinění mého klienta je přinejmenším sporná. Nelze konstatovat, že jeho počínání bylo nedbalé. Nemůžeme chtít, aby se člověk za všech okolností choval perfektně. Není to běžný delikt. Obžalovanému zemřel dlouholetý kamarád a jeho přátelé se vážně zranili. Už to je samo o sobě dostatečným trestem,“ uvedl v závěrečné řeči Fraňo.

Miloslav Jirman se ohradil proti názoru soudních znalců i státní zástupkyně, že se o lanovku řádně nestaral. Prováděl pravidelné kontroly a údržbu zařízení včetně tažného lana.

„Byl bych sám blázen, kdybych lano nevyměnil, pokud bych byl přesvědčený o tom, že je poškozené. Přece bych neriskoval, že zničím majetek svůj i hostů,“ řekl špindlerovský podnikatel.

Neštěstí u chaty Bumbálka se stalo na konci listopadu 2013. V době, kdy nákladní lanovka na plošině převážela pět lidí, prasklo tažné lano (o nehodě jsme psali zde).

Pád z desetimetrové výšky nepřežil osmatřicetiletý muž, dvě ženy a dvě děti utrpěly vážná zranění. Jedna žena má doživotní následky, nevidí na jedno oko. Okresní soud v Trutnově už v loňském roce odsoudil matku zraněných dětí kvůli přečinu těžké ublížení na zdraví z nedbalosti, ze zákonných důvodů ale od potrestání ustoupil.

29. listopadu 2013