TĚŽKÁ PRÁCE. Nick Leddy (vlevo) z NY Islanders zkouší odtlačit od puku Jaromíra...

TĚŽKÁ PRÁCE. Nick Leddy (vlevo) z NY Islanders zkouší odtlačit od puku Jaromíra Jágra. | foto: AP

Jágr 200. bodem v play-off přispěl k vyrovnání série, Neuvirth zazářil

• 69
Až ve čtvrtém startu v play-off se hokejový útočník Jaromír Jágr zapsal do statistik a dočkal se tak jubilejního 200. bodu. Ve středečním duelu na ledě Islanders jednou asistencí pomohl Floridě k výhře 2:1, která znamená vyrovnání na 2:2 na zápasy. Skvělý výkon podal gólman Michal Neuvirth, jenž v letošní premiéře v play-off 31 zákroky udržel Philadelphii ve hře. Gól Aleše Hemského přispěl k výhře Dallasu.

Už třetí z dosavadních čtyř soubojů mezi Islanders a Floridou skončil nejtěsnějším rozdílem jednoho gólu. I to dokazuje, jak vyrovnaná série je. Stejně tomu bylo i v zatím poslední středeční konfrontaci, do které hostující Panthers nastoupili s taktikou zaměřenou více na obranu.

50. S. Crosby 103z. - 122b. (45+77)

„Hodně jsme před zápasem probírali bránění, aby to soupeř měl co nejtěžší se proti nám prosadit. Eliminovat druhé a třetí dorážky útoku Tavarese. Tvrdě dodržovat náš herní systém ale zároveň být i zdravě agresivní,“ řekl po výhře 2:1 a vyrovnání na 2:2 na zápasy trenér Panthers Gerard Gallant.

Poprvé se měnilo skóre až ve druhé dvacetiminutovce, kdy oba tábory potrestaly vyloučení soupeře. Jako první udeřila Florida v 36. minutě. Klíčovou roli u branky sehrál Jaromír Jágr, jenž sice nejprve neproměnil své dvě dobré šance. Vše ale zachránil následnou přihrávkou zpoza branky, když předložil kotouč Teddy Purcellovi. Ten z levého kruhu vystřelil přes bránícího Casey Cizikase a dostal puk za záda Thomase Greisse. Česká „68“ tak letos na čtvrtý pokus konečně získala svůj jubilejní 200. bod v play-off.

V závěru druhé hrací části se však na trestné lavici hostů sešli hned dva hráči a Islanders tak hráli 5 na 3. Když první vyloučený Aleksander Barkov skočil na led z trestné lavice, jen o vteřinu později udeřil John Tavares střelou přes ležícího beka Gudbransona - 1:1.

Smírný stav pak vydržel do 50. minuty, ve které utkání rozhodl obránce Panthers Alex Petrovic. Se zakončením si chytře počkal a střelou z mezikruží našel mezeru v postoji Greisse. Za svůj výkon byl zámořskými novináři Petrovic zvolen první hvězdou duelu.

Kromě zmiňovaného Jágra (18:55, +/-: 0, 4 střely, 0+1) se již další Čech neprosadil. Jiří Hudler (12:30, +/-: 0, 2 střely) zůstal bez bodu a obránci Jakub Kindl s domácím Markem Židlickým do utkání nezasáhli.

Po třech porážkách a zejména pondělním debaklu 1:6 se do branky Philadelphie ve středu postavil na místo Steva Masona český gólman Michal Neuvirth. Proti silnému Washingtonu, v jehož dresu v minulosti odchytal šest sezon NHL, pak potvrdil své skvělé statistiky ze základní části a 31 zákroky proti 32 střelám dal základ k výhře Flyers 2:1, kterou snížili stav série na 1:3 na zápasy a udrželi se ve hře.

Zámořští novináři Neuvirtha po jeho premiéře v letošním play-off vyhlásili po právu první hvězdou. O góly domácích se postarali obránci Shayne Gostisbehere a Andrew MacDonald. Oběma asistoval útočník Wayne Simmonds. Moc nechybělo a Neuvirth se mohl radovat i z čistého konta, Capitals totiž umazali nulu na střeleckém kontě až v 43. minutě. Jediný gól favorita v zápase obstaral útočník T.J. Oshie.

Vyzdvihnout je třeba i výkon obránce Radko Gudase (20:27, +/-: 0, 1 střela), jenž zblokoval sedm střel soupeře. Stejně jako Jakub Voráček (16:23, +/-: 0, 1 střela) se ale do bodových statistik nezapsal.

„Každá série je o čtyřech výhrách. Ta poslední nám pořád chybí. Čím dříve to bude, tím větší máme šanci na odpočinek a regeneraci. Psychicky si odpočinout od tlaku play-off,“ zdůraznil kouč Barry Trotz, jehož Washington bude znova usilovat o zajištění postupu v pátek na domácím ledě. Do zápasu nezasáhne centr Flyers Scott Laughton, jenž čtvrtý duel opouštěl v nehokejové pozici na nosítkách po nárazu na mantinel po souboji s Johnem Carlsonem.

Vše podstatné ve čtvrtém pokračování série mezi Minnesotou a Dallasem se odehrálo ve druhé třetině, ve které padlo všech pět branek. Třikrát přitom slavili hostující Stars a díky výhře 3:2 tak odskočili do vedení v sérii 3:1 na zápasy a jsou krok od postupu.

13. Jakub Kindl (FLA), 1z. - 0b.

Jedním gólem k tomu přispěl i český útočník Aleš Hemský, jenž si užívá atmosféru play-off poprvé od sezony 2005/06 (tehdy s Edmontonem postoupil až do neúspěšného finále proti Carolině). Pardubický odchovanec (12:21, +/-: 0, 6 střel - nejvíce ze všech hráčů Dallasu) využitou přesilovkou z 30. minuty vymazal otevírací gól duelu domácího Jasona Pominvilla.

Jen o minutu později Wild vrátil vedení Charlie Coyle. Dallas ovšem potrestal další faul domácích, druhou přesilovku v zápase využil Patrick Eaves, a těsně před druhým odchodem do kabin skóre otočil Jason Spezza.

Ve třetí třetině se Dallas mohl spolehnout na gólmana Antti Niemiho, jenž pochytal všech 14 ran Minnesoty z daného dějství a udržel tak těsné vedení. Druhý Čech v sestavě vítězů, nováček Radek Faksa (15:23, +/-: 0, 1 střela), se do statistik nezapsal.

Útočník Tomáš Hertl (16:44, +/-: 0, 2 střely) s obráncem Romanem Polákem (16:26, -1, 3 střely) se se svým San Jose výrazně přiblížili postupu do 2. kola přes divizní rivaly z Los Angeles. Po středeční domácí výhře 3:2 totiž Sharks vedou už 3:1 na zápasy.

Všechny tři branky ze zatím poslední partie domácí vstřelili v početních převahách. Fauly soupeře nejprve ve druhé třetině potrestali Brent Burns a Joe Pavelski. V úvodu třetí dvacetiminutovky pak Patrick Marleau zvyšoval už na 3:0.

Kings našli recept na svého bývalého spoluhráče Martina Jonese až v samotném závěru, kdy zdramatizovali skóre Trevor Lewis a Luke Schenn. Na vyrovnání už ale nedosáhli.

Výsledky, 1. kolo play-off:

Východní konference:
Philadelphia - Washington 2:1 (1:0, 1:0, 0:1)
Branky: 6. Gostisbehere, 24. MacDonald - 43. Oshie. Střely na branku: 25:32. Michal Neuvirth odchytal za Philadelphii celý zápas, inkasoval jeden gól z 32 střel a úspěšnost zásahů měl 96,88 procenta. Diváci: 19.692. Hvězdy zápasu: 1. Neuvirth, 2. Gostisbehere, 3. Simmonds (všichni Philadelphia). Stav série: 1:3.

New York Islanders - Florida 1:2 (0:0, 1:1, 0:1)
Branky: 40. Tavares - 36. Purcell (Jágr), 50. Petrovic. Střely na branku: 27:29. Diváci: 15.795. Hvězdy zápasu: 1. Petrovic (Florida), 2. Greiss (NY Islanders), 3. Purcell (Florida). Stav série: 2:2.

Západní konference - 4. zápasy:
Minnesota - Dallas 2:3 (0:0, 2:3, 0:0)
26. Pominville, 31. Coyle - 30. Hemský, 34. Eaves, 39. Spezza. Střely na branku: 30:22. Diváci: 19.080. Hvězdy zápasu: 1. Spezza (Dallas), 2. Coyle, 3. Spurgeon (oba Minnesota). Stav série: 1:3.

San Jose - Los Angeles 3:2 (0:0, 2:0, 1:2)
Branky: 23. Burns, 30. Pavelski, 42. Marleau - 43. Lewis, 47. Schenn. Střely na branku: 29:28. Diváci: 17.562. Hvězdy zápasu: 1. Burns, 2. Jones (oba San Jose), 3. Schenn (Los Angeles). Stav série: 3:1.