Ondřej Palát (18) z Tampy překonává detroitského gólmana Petra Mrázka.

Ondřej Palát (18) z Tampy překonává detroitského gólmana Petra Mrázka. | foto: AP

Palát dal vítězný gól proti Mrázkovi, Chicago je na pokraji vyřazení

• 55
Po úvodních třech zápasech play-off bez bodu se hokejový útočník Ondřej Palát blýskl vítěznou brankou, když využitou přesilovkou z 58. minuty zařídil výhru Tampy Bay 3:2 nad Detroitem s Petrem Mrázkem v bráně. Lightning tak vedou 3:1 na zápasy, stejně jako St. Louis nad obhájci Stanley Cupu z Chicaga. Ti nezvládli ani druhou domácí partii, když Blues naposledy podlehli 3:4.

Po slabém výkonu ze třetího zápasu série, ve kterém Tampa Bay vyslala na bránu Petra Mrázka jen 16 puků a padla 0:2, se v úterý výkon hostů rapidně zvedl. Český brankář Detroitu musel čelit dvojnásobnému počtu střel.

13. Jakub Kindl (FLA), 1z. - 0b.

Z 33 pokusů nakonec lovil ze sítě tři puky, což Lightning stačilo na výhru 3:2 a vedení v sérii 3:1 na zápasy. Všechny tři branky hostů padly za početní převahy.

V nich řádili Nikita Kučerov (2+1) a vzdorovitý talent Jonathan Drouin (0+3), jenž byl zkraje roku klubem suspendován po odmítnutí nastoupení za farmářský tým a v elitním kádru pro play-off se objevil až na základě zranění kapitána Stevena Stamkose.

Prvně jmenovaný ruský útočník zařídil Tampě dvougólový trhák, když skóroval v 6. a 31. minutě. Detroit se však ještě dokázal vrátit zpátky do hry, když v 35. minutě připravil Bena Bishopa o čisté konto Darren Helm a těsně před druhým odchodem do kabin srovnal na 2:2 Gustav Nyquist.

V závěrečné třetině už vše vypadalo, že se diváci dočkají prodloužení. V 56. minutě se však proti pravidlům provinil domácí bek Jonathan Ericsson a v přesilovce Drouin přesně našel před bránou číhajícího Ondřeje Paláta, jenž puk usměrnil do odkryté části klece. Společně s českým útočníkem (21:39, -1, 2 střely, 1+0) výhru slavil i bek Andrej Šustr (15:29, +/-: 0, 2 střely).

Třetí pokračování série mezi Rangers a Pittsburghem bylo velmi opatrné. Rangers se v první třetině dostali do vedení. Branka Chrise Kreidera v přesilové hře ale byla nakonec odvolána kvůli úspěšné výzvě trenéra hostů Mika Sullivana o postavení mimo hru.

Skóre duelu tak otevřel až 39 vteřin po začátku druhé třetiny Rick Nash, který se dostal do brejku při vlastním oslabení a parádní střelou vymetl horní roh v bráně uzdraveného Matta Murrayho (úvodní dva duely play-off za Pittsburgh odchytal Jeff Zatkoff).

O vyrovnání na 1:1 se postaral v závěrečné minutě prostřední části v přesilové hře kapitán střelecky aktivnějších Penguins Sidney Crosby, který těžil z perfektní přihrávky Phila Kessela.

Rozhodující moment pak přinesla 45. minuta a zmatky v domácí obraně, když puk prošel na obranné modré mezi Danem Boylem a Keithem Yandlem. Situace využil Matt Cullen a úspěšně zvládnutým únikem poslal hosty do vedení, které při závěrečné hře New Yorku bez brankáře ještě potvrdil Kris Letang. Pittsburgh tak vede v sérii 2:1 na zápasy, Rangers nepomohl ani návrat uzdraveného kapitána Ryana McDonagha.

Překvapivým výsledkem skončilo i druhé domácí vystoupení obhájců Stanley Cupu z Chicaga, kteří před svými fanoušky podlehli St. Louis 2:3 a naposledy 3:4 a v sérii tak jsou za stavu 1:3 na zápasy už krok od vyřazení. Skvělý výkon v dresu hostujícího celku podal ruský kanonýr Vladimir Tarasenko, jenž nejprve v 15. minutě otevřel skóre zápasu a v 38. minutě pak vymazal průběžný obrat Blackhawks trefou na 2:2.

Rozhodující krok za triumfem Blues učinili v úvodu třetí dvacetiminutovky, kdy Corey Crawforda v rychlém sledu překonali Jaden Schwartz a Alexander Steen. Prvně jmenovaný za asistence s třemi body nejproduktivnějšího muže duelu Tarasenka (2+1) využil přesilovou hru a Steen potrestal hrubku obránce Trevora van Riemsdyka. Ten v obranném pásmu naslepo přihrával, což využil napadající Steen a ze samostatného úniku střelou nad lapačku Crawforda vymetl pravý horní roh brány.

V 55. minutě utkání ještě zdramatizoval svou druhou trefou večera bek Duncan Keith, jehož několikrát tečovaná střela od modré čáry doplachtila za záda Briana Elliotta. Na vyrovnání již ale Chicago, v sestavě s útočníkem Tomášem Fleischmannem (5:13, +/-: 0) a obráncem Michalem Rozsívalem (16:21, -1, 1 střela), nedosáhlo. Mladík Dmitrij Jaškin byl opět jen mezi náhradníky Blues. Po závěrečné siréně se na ledě semlela hromadná šarvátka. Konflikt vyvolal už i v průběhu druhé třetiny dokonce gólman Chicaga Crawford, když si sám vyřizoval účty s Robby Fabbrim

V konfrontaci Anaheimu s Nashvillem zatím vyhrávají jen hostující celky. Po úvodních dvou venkovních triumfech Predators vždy za skóre 3:2 se v úterý radovali pro změnu Ducks, když na ledě soupeře zvítězili 3:0 a vrátili se do hry o postup.

V 11. minutě Anaheim poslal do vedení Jamie McGinn a ve druhé dvacetiminutovce výsledek pojistili Rickard Rakell a Chris Stewart. První hvězdou byl zvolen brankář vítězů Frederik Andersen, jenž na čisté konto potřeboval 27 zákroků.

Výsledky, 1. kolo play-off NHL

Východní konference - 3. zápas:
NY Rangers - Pittsburgh 1:3 (0:0, 1:1, 0:2)
21. Nash - 40. Crosby, 45. Cullen, 60. Letang. Střely na branku: 17:31. Diváci: 18 006. Hvězdy zápasu: 1. Cullen (Pittsburgh), 2. Nash (NY Rangers), 3. Murray (Pittsburgh). Stav série: 1:2.

Východní konference - 4. zápas:
Detroit - Tampa Bay 2:3 (0:1, 2:1, 0:1)
35. Helm, 40. Nyquist - 6. a 31. Kučerov,58. Palát. Střely na branku: 28:33. Brankář Mrázek odchytal za Detroit celý zápas, inkasoval tři branky z 33 střel a úspěšnost zásahů měl 90,91 procenta. Diváci: 20 027. Hvězdy zápasu: 1. Kučerov, 2. Drouin (oba Tampa Bay), 3. Sheahan (Detroit). Stav série: 1:3.

Západní konference - 3. zápas:
Nashville - Anaheim 0:3 (0:1, 0:2, 0:0)
11. McGinn, 32. Rakell, 38. Stewart. Střely na branku: 27:21. Diváci: 17 204. Hvězdy zápasu: 1. Andersen, 2. Stewart (oba Anaheim), 3. Forsberg (Nashville). Stav série: 2:1.

Západní konference - 4. zápas:
Chicago - St. Louis 3:4 (0:1, 2:1, 1:2)
34. a 55. Keith, 30. Hossa - 15. a 38. Tarasenko, 42. Schwartz, 45. Steen. Střely na branku: 42:20. Diváci: 22 122. Hvězdy zápasu: 1. Tarasenko, 2. Elliott (oba St. Louis), 3. Keith (Chicago). Stav série: 1:3.