Trump jasně ovládl New York, Clintonová uťala Sandersovu sérii

  • 250
Překvapení se nekoná, republikánský uchazeč o prezidentskou nominaci Donald Trump a demokratka Hillary Clintonová zvítězili v důležitých primárkách ve státě New York. Oba výsledky se čekaly a oba jmenovaní si spravili chuť po sérii slabých minulých kol nominačního klání.

Po sečtení téměř 90 % hlasů z lidnatého státu rozkládajícího se od Atlantiku k Erijskému jezeru a k Ontariu vedl Donald Trump v republikánském souboji se ziskem 60 % hlasů, Clintonová měla 57 %.

Podstatné ale je, jak se jejich zisk promítne do počtu delegátů. A jestli můžou výsledky předznamenat to, jak dopadnou další primárky, protože se pomalu chýlí ke konci a stále ještě není rozhodnuto.

Republikáni v New Yorku rozdělují mandáty po trojicích ve zdejších 27 kongresových obvodech. Vítěz bere všechny tři, překoná-li v obvodu 50 % hlasů. Donald Trump byl v této disciplíně velmi úspěšný, celkově v New Yorku získá zřejmě 90 z 95 možných delegátů. Bonus čtrnácti delegátů pro celostátního vítěze překročivšího celkově 50 % v to počítaje.

Delegáti, které uchazeči o prezidentskou nominaci získávají v primárkách v jednotlivých státech, budou na červencovém konventu v Clevelandu volit, kdo se stane prezidentským kandidátem republikánů. Reálnou šanci na zisk nadpoloviční většiny delegátů ještě před konventem (který by tak byl spíše formální) má už jen Trump.

Ten vyložil newyorský úspěch jako rozhodný pro celé primárky. „Z toho, co vidím v televizi, už je v zásadě po boji,“ řekl podle agentury Reuters. Dodal, že republikánští lídři, kteří ho nemají rádi, „mají problémy“ a nedávné úspěchy Teda Cruze připsal na vrub „nečestnému volebnímu systému“.

Je pravdou, že Cruzovo vítězství v Coloradu vzešlo nikoliv z lidového hlasování, ale ze série vícestupňových stranických sjezdů. Colorado zkrátka používá jiný volební systém, americké zákony to umožňují.

Zvláštnosti republikánských primárek ovšem jindy zase nahrávají Donaldu Trumpovi. Z poměru získaných delegátů a obdržených voličských hlasů je například patrné, že se na každého delegáta „nadře“ méně než jeho soupeři.

Trump uspěl na domácím hřišti. Jako Cruz i Kasich

Realitní magnát je v New Yorku doma a průzkumy mínění už dlouho ukazovaly, že tuto výhodu dokáže zúročit. Trump byl ostatně posledním z výraznějších republikánských uchazečů, který neprošel testem domácího státu. Před ním v březnu Ted Cruz vyhrál v Texasu a John Kasich v Ohiu. Naopak Marco Rubio na Floridě prohrál právě s Donaldem Trumpem, po čemž z primárek odstoupil.

Předpokládaný zisk 90 z 95 newyorských delegátů pro Trumpa znamená, že jeho šance na zisk nadpoloviční většiny delegátů ještě před konventem, blednoucí po Cruzových úspěších zejména ve Wisconsinu a Coloradu, opět dostává výraznější barvy.

Bernie Sanders už potřeboval zázrak. Nestal se

Přestože Bernie Sanders u demokratů v průběhu primárek překonal snad veškeré skeptické představy a ukázal se jako silný protivník (více o jeho dosavadním účinkování zde), zázrak v New Yorku byl nad jeho síly.

V poměrném volebním systému, který demokraté používají ve všech státech, zde na Hillary Clintonovou ztratí podle The New York Times okolo 30 delegátů. A celkově jeho ztráta, z níž v posledních týdnech ukrajoval, naroste na zhruba 230 delegátů.

A to bez započítání rozdílu v tzv. superdelegátech, kteří u demokratů (na rozdíl od republikánů) mají výrazný vliv na výsledek červencového konventu. Superdelegáti, kteří se nemusejí řídit výsledky primárek ve svém vlastním státě a mohou hlasovat pro prezidentského kandidáta podle svého uvážení, totiž drtivě stojí za Clintonovou.

„Vítězství je v dohledu,“ prohlásila na Manhattanu spokojená Hillary Clintonová, přestože možná čekala, že její milovaný New York ji podpoří o něco výrazněji. A zaměřila se i na stoupence svého soupeře. „Je toho více, co nás spojuje, než co nás rozděluje,“ vzkázala jim.

Sanders doufá, že dokáže stáhnout náskok Hillary Clintonové v „běžných“ delegátech, což by mohlo přimět superdelegáty změnit názor a přiklonit se k vermontskému senátorovi. Po newyorských primárkách je ovšem takový scénář zase o něco méně pravděpodobný. Šéf Sandersovy kampaně Jeff Weaver nicméně na MSNBC řekl, že žádné složení zbraní není v plánu.

Čas se ale krátí. Poté, co příští týden odhlasuje dalších pět států naráz, budou primárky demokratů ve třech čtvrtinách a republikánské ještě o kousek dále.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video