Nálet na syrské tržiště zabil desítky lidí, mírové jednání kolabuje

  • 193
Nejméně 44 mrtvých si vyžádaly nálety, které nejspíše syrské vládní letectvo podniklo v provincii Idlib na severozápadě země. Uvedla to agentura AFP. Provincii ovládá z velké části radikální skupina fronta an-Nusra. Zatímco v Sýrii opět naplno propukly boje, v Ženevě se hroutí mírová jednání.

Cílem náletu se stalo tržiště se zeleninou ve městě Ma’arat an-Numán. Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která konflikt v zemi za pomoci lidí v terénu dlouhodobě monitoruje, označila vzdušný úder za „masakr“.

O čtyřicítce mrtvých a přibližně 80 raněných hovořili i záchranáři a povstalci, bojující pod vlajkou Syrské svobodné armády. Ve stejné provincii si palba islamistů na šíitskou vesnici, která jako jedna z mála zůstává stále v rukou vládních sil prezidenta Bašára Asada, vyžádalo životy tří dětí.

Fronta An-Nusra je - podobně jako Islámský stát - vyloučena z příměří, platícího od konce února mezi vládními silami a povstalci. List The Washington Post minulý týden informoval, že obyvatelé města Ma’arat an-Numán se radikálům z an-Nusry postavili a vyhnali je z města (více čtěte zde).

K potyčkám dochází i jinde. Při ostřelování povstaleckých pozic poblíž Damašku bylo podle SOHR zabito sedm civilistů a dalších deset zraněno. Boje pokračují i v provincii Latákíja, která je baštou vládnoucích alávitů a kde má Rusko svou vojenskou základnu. Deset islamistických skupin zde v pondělí oznámilo zahájení ofenzívy proti vládními silám, což má být odplata za porušování příměří.

Jednání v Ženevě kolabují

Zatímco v Sýrii opět naplno propukly boje, v Ženevě se hroutí mírová jednání. Hlavní vyjednávač syrské vlády Bašár Džaafarí v úterý prohlásil, že hlavním cílem jeho delegace je dohoda na vytvoření široké vlády i nadále vedené prezidentem Bašárem Asadem. O Asadově budoucnosti prý jednat nehodlá. Opozice tato slova kritizovala a odmítá dál jednat. Šéf syrské opoziční vyjednávací komise (HNC) Rijád Hidžáb oznámil, že v úterý opustí Ženevu. Odjedou prý i další Syřané.

„V Ženevě máme pouze jediný mandát, vznik rozšířené vlády...tohoto cíle budeme chtít dosáhnout,“ řekl Džaafarí s tím, že se svým postojem seznámili zmocněnce OSN pro Sýrii Staffana de Misturu. Vládní delegace podle Džaafarího odmítá rovněž diskutovat o budoucím osudu prezidenta Bašára Asada. „Tato záležitost nespadá pod jurisdikci Ženevy. Je to syrsko-syrská záležitost,“ řekl. Opozici obvinil z toho, že chce, aby země zkolabovala a nastal v ní podobný chaos jako v Iráku a Libyi, když byli tamní autoritativní vůdci svrženi vojenskými intervencemi Západu.

Třetí kolo mírových rozhovorů začalo ve Švýcarsku minulý týden, obě strany spolu dosud jednaly nepřímo, prostředníkem mezi nimi byl zmocněnec OSN de Mistura. Od konce února platí v zemi příměří, které je ale v posledních dnech čím dál častěji porušováno.

„Budeme bojovat bez ohledu na cokoli“

V pondělí opozice požádala OSN o přerušení rozhovorů, dokud Asadova vláda „neprojeví skutečnou vůli po politických změnách“. Opozice žádá vznik přechodné vlády bez Asada. Podle syrského opozičního představitele George Sabry budou moci být rozhovory znovu zahájeny, jakmile „bude upraven směr, kterým se vyjednávání ubírají“. Rovněž bude vše záviset na situaci přímo v Sýrii. Opozice obviňuje vládu, že nedodržuje příměří trvající od konce února. Porušila ho prý nejméně 2000krát.

Velké výhrady má opozice podle Sabry i vůči Američanům, kteří prý chtějí, aby rozhovory pokračovaly „bez toho, že my bychom něčeho podstatného dosáhli“. Rijád Hidžáb rovněž vyzval mezinárodní pozorovatele, aby monitorovali dodržování příměří v Sýrii. Rada bezpečnosti OSN by pak měla tvrdě zasáhnout proti těm, kteří klid zbraní porušují.

Postěžoval si rovněž, že povstalci během příměří nedostali od svých spojenců žádné zásoby zbraní ani munice. Syrská vláda přitom pomoc od svých spojenců podle něj neustále dostává. „Budeme bojovat bez ohledu na cokoli. Budeme bojovat klidně jen kameny a nevzdáme se,“ dodal.

Rusko v úterý oznámilo, že pokračování rozhovorů jednoznačně podporuje. „Je potřeba pokračovat v tomto dialogu a dodržovat příměří,“ uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov s tím, že se na tom shodli během pondělního telefonátu prezident Vladimir Putin a jeho americký protějšek Barack Obama.

Klíčové momenty syrského konfliktu:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue