V Brazílii vyšly do ulic tisíce příznivců i odpůrců prezidentky Dilmy Rousseffové.

V Brazílii vyšly do ulic tisíce příznivců i odpůrců prezidentky Dilmy Rousseffové. | foto: AP

Vést Brazílii vyžaduje otrlost, nové volby by byly masakr, míní expert

  • 32
Brazilci netrpělivě očekávají sesazení prezidentky Dilmy Rousseffové. Posvětit to však nyní musí Senát, který by tak vedení země předal do rukou viceprezidenta. „Předčasné volby nebudou. Politické strany mají ještě pud sebezáchovy, aby na ně nepřistoupily,“ míní v rozhovoru pro iDNES.cz Josef Opatrný ze Střediska ibero-amerických studií Univerzity Karlovy.

Myslíte si, že brazilská prezidentka bude skutečně sesazená?
Já si myslím, že teď je to hodně pravděpodobné. Ještě minulý týden jsem si myslel, že to Lula (bývalý prezident Luiz Inácio Lula da Silva, který Rousseffovou dlouhodobě podporuje; pozn. red.), který pro Dilmu v parlamentu sbíral hlasy, ukočíruje, ale neukočíroval.

Josef Opatrný

Josef Opatrný

Vede Středisko ibero-amerických studií na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, kde působí už od roku 1968. Zabývá se zejména dějinami Mexika a Kuby v 19. století a zájmy Spojených států v Latinské Americe. Několikrát působil na zahraničních univerzitách - především ve Španělsku a Mexiku.

Co teď bude následovat?
Její sesazení nyní schválila Sněmovna, která na to potřebovala dvě třetiny hlasů. Teď to jde do Senátu. Ten bude 11. května probírat, jestli usnesení podpoří. Na to potřebují padesát procent hlasů. Potom bude jednat komise, která bude projednávat samotný případ obvinění Rousseffové. Pokud se shodne i komise, tak to předloží znovu Senátu. Tentokrát však už nestačí prostá většina, ale musí být pro její sesazení dvě třetiny z 81 senátorů.

V každém případě, když Senát v květnu rozhodne, že případ bude pokračovat a předá ho komisi, tak Dilma Rousseffová přestane vykonávat úřad prezidenta (na přechodnou dobu do konečného verdiktu; pozn. red.) a do čela státu se postaví současný viceprezident Michel Temer.

Mluví se o předčasných volbách?
Prezidentské volby jsou plánované až na rok 2018. V případě odvolání Rousseffové by až do té doby byl prezidentem Temer. Je sice pravda, že hlasy o předčasných volbách se už nyní ozvaly, ale politické strany mají ještě pud sebezáchovy, aby na ně nepřistoupily. To by byl naprostý masakr. Tím by se zase oddálil proces rozhodování, jak má Brazílie pokračovat v současné ekonomické krizi.

Kdo by mohl prezidentku nahradit? Má opozice černého koně?
Nyní se z pochopitelných důvodů mluví jen o viceprezidentovi Temerovi, protože on má právo vládnout a bude to on, kdo Rousseffovou zastoupí. Jinak by to bylo jedině v případě, že by byly předčasné volby, ale ty jsou nepravděpodobné. Brazílie je ve špatném ekonomickém i politickém stavu, takže hrnout se do prezidentského úřadu by vyžadovalo značnou otrlost.

Roky bobtnající nespokojenost obyvatel

Za co hrozí Rousseffové sesazení?
V současném skandálu jde o to, že vláda falšovala údaje o rozpočtu, aby měla argument pro volby v roce 2014. To je ten hlavní podvod, kterého se měla Dilma Rousseffová dopustit. Zatím se přitom neřeší její zapojení do kauzy Petrobras, kudy poslední roky protekly miliardy (více o kauze jsme psali zde).

Brazílie ve varu

Jde jen o skandály okolo Rousseffové, nebo je veřejnost nespokojená s celou vládnoucí garniturou?
Brazilská veřejnost, která je znepokojená, má být čím znepokojená. Ona se situace v zemi pokazila už před dvěma lety. Ve volbách sice Dilma vyhrála, ale ten rozdíl byl malý. Už předtím byly kritické poznámky a dlouho předtím byla jistá únava z politické situace a ukazovala se celá řada korupčních skandálů.

Politická i ekonomická situace v zemi se zhoršovala. Brazílie měla být ekonomickým tygrem a ukázalo se, že to nebylo založené na reálném základě. Veřejnost to těžko nesla a megalomanské ekonomické podniky jako mistrovství světa ve fotbale nebo olympiáda to jen zhoršily. Znechucení je sice s vládnoucí stranou, ale dopadá to na všechny ostatní.

Může sesazení prezidentky paradoxně zemi ekonomicky pomoct?
Burza nyní reagovala na schválení sesazení Rousseffové Sněmovnou vzestupně. Zřejmě si ekonomická elita uvědomuje, že prodlužování téhle agonie ekonomice neprospěje. Současná situace tak může být krokem k lepším časům, ale s velkým otazníkem. Brazílie hodně spoléhala na partnerství s Čínou. Na začátku tohoto spojenectví v 90. letech přišla Čína s tím, že to bude vzájemně prospěšná spolupráce zaměřená na rozvoj moderních technologií. Nyní se ukazuje, že Čína nechce v Brazílii nic jiného než ostatní státy - suroviny a potraviny. Zároveň klesá cena ropy a sóji, což je pro brazilskou ekonomiku rána. Jak si s tímhle noví vládci poradí, to opravdu rád uvidím.

Může situace ohrozit letošní olympijské hry v Rio de Janeiru?
Ty už nemůže ohrozit nic. V tom jsou takové peníze, že to už musí k nějakému konci dojít. Oni to nějak zalátají, stejně jako zalátali mistrovství světa ve fotbale.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue