Jevgenij Jerofejev (vlevo) a Alexandr Alexandrov před soudem v Kyjevě (18....

Jevgenij Jerofejev (vlevo) a Alexandr Alexandrov před soudem v Kyjevě (18. dubna 2016) | foto: Reuters

Zajatí ruští vojáci dostali trest čtrnáct let, Kyjev je viní z terorismu

  • 381
Kyjevský soud v pondělí odsoudil ke 14 letům vězení dva ruské vojáky zajaté loni na Ukrajině. Jevgenij Jerofejev a Alexandr Alexandrov čelili mimo jiné obžalobě z podněcování terorismu. Ruský prezident Vladimir Putin později telefonicky hovořil se svým ukrajinským protějškem Petrem Porošenkem o osudu v Rusku vězněné ukrajinské letkyně Nadije Savčenkové.

Rozhovor se uskutečnil na pozadí spekulací o chystané výměně ukrajinské letkyně za ruské vojáky. Že oba prezidenti kromě osudu Savčenkové jednali i o Alexandrovovi a Jerofejevovi potvrdil i Kreml. Savčenková si v Rusku odpykává trest 22 let vězení za údajný podíl na smrti dvou ruských novinářů. Nyní drží hladovku a její zdravotní stav je podle advokáta velice vážný (více čtěte zde).

„Během besedy prezidenti posoudili urovnání na jihovýchodě Ukrajiny a aktuální otázky dvoustranných vztahů,“ praví se ve zprávě o telefonátu, kterou Kreml vydal. „Dotkli se i otázky týkající se Nadiji Savčenkové a rovněž osudu ruských občanů Alexandrova a Jerofejeva. Dohodli se na tom, že k Savčenkové bude mít v nejbližší době přístup ukrajinský generální konzul v Rostově,“ uvádí se v prohlášení.

Ukrajinci seržanta Alexandrova a kapitána Jerofejeva zajali loni v květnu během průzkumné akce, při níž padl ukrajinský voják (více čtěte zde). Podle Kyjeva jsou příslušníky třetí brigády speciálních sil ruské vojenské rozvědky GRU dislokovaných v povolžském městě Togliatti. Rusko tvrdí, že oba vojáci byli již z aktivní služby propuštěni a v Donbasu působili jako dobrovolníci.

Rozsudek nad Alexandrovem a Jerofejevem v pondělí v Moskvě tvrdě odsoudil ruský radikální nacionalista Igor Strelkov-Girkin, bývalý „ministr obrany“ donbaských povstalců. Na tiskové konferenci prohlásil, že Moskva ruské občany operující na východě Ukrajiny hodila přes palubu.

„Licoměrné popírání účasti Rusů v této válce je pro Rusko špatnou vizitkou. Rusové, kteří se dostali do zajetí, pykají jen za to, že bojovali za sjednocení Ukrajiny a Ruska. Všichni na ně teď kašlou,“ prohlásil Strelkov. Odpovědnost za tento stav podle něj nese prezident Vladimir Putin. „Nechce-li být hlavou státu, stačí říct,“ poznamenal ruský nacionalista.

Pilotka dál hladoví, vojáci mají měsíc na odvolání

Savčenková byla podle advokáta Marka Fejgina rozhodnuta držet hladovku do vyhlášení rozsudku nad Alexandrovem a Jerofejevem. „Nadija zatím hladoví. Čeká na vyhlášení rozsudku a v závislosti na výsledku se sama rozhodne, jak bude dál postupovat,“ řekl v pondělí před vynesením verdiktu Fejgin. Advokáti a příbuzní prý přesvědčují Ukrajinku, aby hladovku ukončila, ona ale „dělá jen to, co uzná sama za vhodné,“ řekl obhájce.

Zda slib o ukončení hladovky dodrží, není zatím jasné. Oba ruští vojáci mají lhůtu 30 dnů na odvolání, podle ruské agentury TASS odvolání „na 90 procent“ podají.

Výměnu Savčenkové za Alexandrova a Jerofejeva už dříve navrhl ukrajinský prezident Petro Porošenko - byť zadržené Rusy přímo nejmenoval. Kreml ale na jeho výzvu reagoval vyhýbavě. „Ruská strana bude postupovat v přísném souladu s národní legislativou,“ řekl agentuře TASS prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov. „O ostatním může rozhodnout jedině prezident. A jaké to bude rozhodnutí, zatím nelze říct,“ dodal mluvčí.

Putin minulý týden v besedě s občany na dotaz ohledně možného osvobození Ukrajinky řekl, že „není radno předbíhat událostem“ (o Putinově debatě s občany jsme psali zde).

19. května 2015

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue