Českobudějovičtí Pub Animals vydali desku Fatherland | foto: Facebook Pub Animals

RECENZE: Jako od velikánů reggae. Pub Animals vydali vyzrálé album

  • 1
Pokud byste tohle album pustili nezasvěcenému posluchači, zřejmě by vám nevěřil, že je natočili mladí českobudějovičtí muzikanti. Kapela Pub Animals před pár dny pokřtila novou desku. Nazvala ji Fatherland, a jak už název odkazuje, nová sestava se v něm vrací ke stylům dub a reggae i vlivům, které jim předali jejich otcové.

Jestliže debutové CD Safar-I, za které Pub Animals získali žánrového Anděla, bylo plné tanečních ska pecek s líbivými refrény, novinka jde úplně opačným směrem. Většina skladeb má pomalejší tempo, minimalistické harmonie, ale při pozornějším poslechu vyplouvají různé promyšlené detaily, zpěv už neplní hlavní roli, ale je jakoby dalším nástrojem.

Fatherland je vyústěním nedávného odchodu lídra Pavla Podruha. Jeho místo za mikrofonem nahradil Štěpán Hebík, který předtím plnil roli MC a trombonisty. Jeho projev je úplně jiný než Podruhův. Připomíná klasiky reggae, hned v titulní písní Fatherland evokuje dokonce samotného Boba Marleyho.

Moderní a plný zvuk

Chvílemi má pojetí desky nejblíže k hudebnímu stylu dub, který se zrodil na počátku 70. let na Jamajce a vychází z reggae. Pub Animals využívají všech jeho typických znaků. Ať už to je výrazná basová linka, spousta samplů, syntezátorových zvuků, přeznívajících bicích a perkusí, ale i temná atmosféra.

To, co zaujme hned po několika minutách, je moderní a plný zvuk nahrávky. Velký podíl na něm má klávesista Michael Říha, který se ujal role producenta. Muzikanti si všechny nástroje natočili a smíchali sami. Finální zvukovou podobu pak vtiskl desce vyhlášený Ecson Waldes v Biotech Studiu.

I když není na CD typický hit, kterých na Safar-I bylo hned několik, na největší šlágr aspiruje třetí věc Com Fi Mi Yard. Zajímavostí jsou také dvě česky zpívané písně – Král a výborná Detektivní. Tu zdobí geniálně hypnotická syntezátorová vyhrávka Michaela Říhy.

Fatherland

80 %

Pub Animals

Devítipísňová novinka také vypovídá o tom, co v posledních letech muzikanti poslouchají a na jakých základech vyrostli. Vždyť otcem bubeníka Jakuba a současného lídra Štěpána je Jiří Hebík, který před třiceti lety patřil k průkopníkům tohoto žánru v Československu.

Pub Animals vyspěli v respektovanou reggae formaci. Otázkou je, jak tuto proměnu přijmou fanoušci. Svým aktuálním pojetím osloví spíše zasvěcenější milovníky reggae a ne masové publikum, které si jde jednou začas „zapařit“ na ska. Jestliže však za Safar-I získali před šesti lety Pub Animals Anděla, bylo by s podivem, kdyby Fatherland odešel bez tohoto ocenění. Je totiž minimálně o jednu laťku výš.

30. listopadu 2015