Gólman Detroitu Petr Mrázek zasahuje proti střele Valtteriho Filppuly z Tampy...

Gólman Detroitu Petr Mrázek zasahuje proti střele Valtteriho Filppuly z Tampy (v bílém). | foto: AP

Detroit vsadil na Mrázka a ten vychytal čisté konto, Florida neuspěla

• 114
Za stavu 0:2 na zápasy se místo Jimmy Howarda vrátil v neděli do branky Detroitu Petr Mrázek a za důvěru trenérů se hned odvděčil čistým kontem. Red Wings uspěli nad Tampou Bay 2:0 a vrátili se do hry. Naopak ani napotřetí se v play-off neprosadil Jaromír Jágr, jehož Florida padla s Islanders 3:4 po prodloužení a v sérii ztrácí 1:2 na zápasy. Ve stejné situaci je i Chicago po prohře se St. Louis.

Oba celky se v 1. kole play-off potkaly i loni a přestože Tampa Bay po sedmizápasové bitvě nakonec postoupila a odstartovala tak svou jízdu až do finále Stanley Cupu, mladý gólman Petr Mrázek její střelce hodně potrápil. Hned dvakrát proti Lightning v dané sérii udržel čisté konto.

Po slabší formě ze závěru základní části letos Detroit vstoupil do play-off s Jimmy Howardem na postu jedničky. Dvě prohry z ledu soupeře 2:3 a 2:5 však trenérům vnukly myšlenku opět nasadit Mrázka. Hned v prvním duelu se daný tah ukázal jako správná volba, když český talent pochytal všech 16 ran soupeře a čistým kontem podpořil výhru 2:0. Red Wings tak snížili stav série na 1:2 na zápasy a jsou zpátky ve hře o postup.

„Dnes vyhrál odhodlanější tým,“ pokáral nepřímo své svěřence kouč hostů Jon Cooper. Detroit oba své góly vstřelil v prostřední hrací části, kdy Bena Bishopa překonali Andreas Athanasiou a kapitán domácích Henrik Zetterberg.

Stejně jako na konci předchozího souboje i zápas číslo tři poznamenaly šarvátky a pěstní souboje. Hosté měli spadeno především na Justina Abdelkadera, jenž se vyřádil proti Michaelu Blundenovi. K pořádné odvetě ovšem nedošlo poté, co domácí útočník se souboji vyhýbal. V sestavě Tampy opět nechyběli Češi Andrej Šustr (15:22, +/-: 0, 1 střela) a Ondřej Palát (18:06, -1).

Florida se přesunula na led Islanders s bilancí 1:1 na zápasy. V úvodu třetího souboje série držela průběžná vedení 2:0 a 3:1, góly ve formě hrajícího Reilly Smitha (v play-off se prosadil už počtvrté), Aleksandera Barkova a Nicka Bjugstada ovšem k výhře nakonec nevedly.

Domácí totiž třikrát gólově udeřili v prostřední hrací části, během níž potrestali hned dva fauly Panthers, a vybojovali si tak smírný stav 3:3.

Ten vydržel až do třinácté minuty prodloužení, ve které rozjásal publikum v aréně Barclays Center obránce Thomas Hickey. Hostující útočník Jaromír Jágr (22:14, -1, 1 střela), jenž byl v prodloužení z hráčů Floridy nejblíže střelci Hickeymu, se ani napotřetí nedočkal svého jubilejního 200. bodového zápisu kariéry v play-off.

Bez bodu zůstal i Jiří Hudler (16:03, -1). Obránce Jakub Kindl byl podruhé jen mezi náhradníky. Stejně jako domácí Marek Židlický, jenž se v play-off ještě nepředstavil.

Atraktivní zápas byl k vidění v Chicagu. Obhájci Stanley Cupu přivítali na domácím ledě St. Louis a přestože svého soupeře přestříleli 46:36, po výsledku 2:3 odcházeli poraženi. Blues o svém vedení v sérii 2:1 na zápasy rozhodli dvěma góly ze třetí třetiny.

V otevírací třetině se oba celky prosadily v přesilových hrách. Blackhawks nejprve poslal do vedení Brent Seabrook a za Blues kontroval nováček Colton Parayko. V prostřední hrací části pak domácím vrátil nejtěsnější náskok ruský tendem Arťom Anisimov - Artěmij Panarin. Druhý jmenovaný po buly v útočném pásmu vybojoval puk a našel před bránou svého volného krajana.

Od 46. minuty se však začínalo od znova poté, co střelu Patrika Berglunda nechtěně tečoval bránící Michal Rozsíval a rotující puk odrazem o led přeplachtil rameno jinak skvěle chytajícího Corey Crawforda. V 52. minutě se hrou vysokou holí provinil Patrick Kane a nabídnutou výhodu Blues přetavili ve vítěznou branku, jejímž autorem byl Jaden Schwartz.

Mladík Dmitrij Jaškin znova figuroval jen mezi náhradníky St. Louis, domácí Michal Rozsíval (15:43, -1) a Tomáš Fleischmann (12:21, +/-: 0, 1 střela) zůstali bez bodu.

Překvapivý vývoj nabírá série mezi Anaheimem a Nashvillem. Před startem play-off favorizovaní Ducks prohráli oba domácí duely po schodných výsledcích 2:3 a ztrácí tak v sérii 0:2. U vítězných tref Predators v obou zápasech figuroval švédský útočník Filip Forsberg, jenž první partii rozhodl sám a v odvetě při přesilovce pro změnu asistoval u rozdílové akce kapitánovi Shea Weberovi.

První hvězdou duelu byl zvolen brankář Nashvillu Pekka Rinne, jenž pochytal 27 z 29 střel. Překonat jej dokázali pouze dva střelci. V 15. minutě otevírací brankou duelu Andrew Cogliano a v 58. minutě pro změnu uzavíral gólový výčet Nate Thompson.

Hostující James Neal takto provokoval brankáře Johna Gibsona. U rozhodčích mu jeho konání překvapivě prošlo bez trestu:

Výsledky 1. kola play-off NHL

Východní konference - 3. zápasy:

New York Islanders - Florida 4:3 v prodl. (0:1, 3:2, 0:0 - 1:0)
26. Pulock, 32. Prince, 37. Nielsen, 73. Hickey - 3. R. Smith, 22. Barkov, 28. Bjugstad. Střely na branku: 39:39. Diváci: 15.795. Hvězdy zápasu: 1. Hickey (Islanders), 2. Smith (Florida), 3. Pulock (Islanders). Stav série: 2:1.

Detroit - Tampa Bay 2:0 (0:0, 2:0, 0:0)
33. Athanasiou, 38. Zetterberg. Petr Mrázek odchytal za Detroit celý zápas, z 16 střel neinkasoval a měl stoprocentní úspěšnost zákroků. Střely na branku: 30:16. Diváci: 20.027. Hvězdy zápasu: 1. Glendening, 2. Athanasiou, 3. Mrázek (všichni Detroit). Stav série: 1:2.

Západní konference

3. zápas:
Chicago - St. Louis 2:3 (1:1, 1:0, 0:2)
3. Seabrook, 22. Anisimov - 13. Parayko, 46. Berglund, 54. Schwartz. Střely na branku: 46:36. Diváci: 22.207. Hvězdy zápasu: 1. Elliott, 2. Schwartz (oba St. Louis), 3. Panarin (Chicago). Stav série: 1:2.

2. zápas:
Anaheim - Nashville 2:3 (1:1, 0:2, 1:0)
15. Cogliano, 58. Thompson - 20. Ekholm, 30. C. Smith, 40. Weber. Střely na branku: 29:27. Diváci: 17.174. Hvězdy zápasu: 1. Rinne (Nashville), 2. Thompson (Anaheim), 3. Josi (Nashville). Stav série: 0:2.