Hokejisté Floridy se radují z gólu v zápase s New York Islanders.

Hokejisté Floridy se radují z gólu v zápase s New York Islanders. | foto: AP

Florida a Chicago srovnaly sérii, Tampa Bay porazila Detroit i podruhé

• 53
Den po úvodní porážce 4:5 se hokejisté Floridy dokázali zvednout a srovnat krok. Výhrou 3:1 stanovili průběžný stav série proti Islanders na 1:1 na zápasy. Ve stejné pozici byli i obhájci Stanley Cupu z Chicaga, kteří výhrou 3:2 srovnali sérii se St. Louis. Hokejisté Tampy Bay naopak vedou nad Detroitem už 2:0 na zápasy.

Na rozdíl od úvodního souboje v odvetě měli střeleckou převahu (42:31) pro změnu hostující Islanders, výhru ale tentokrát brala Florida. Čtvrteční nezdar 4:5 Panthers v pátek odčinili výhrou 3:1 a stav série je tak 1:1 na zápasy.

První hvězdou zápasu byl zvolen gólman vítězů Roberto Luongo, jenž pochytal 41 z 42 střel New Yorku. O čisté konto jej obral až v 57. minutě dorážející John Tavares. Druhé trefě v letošním play-off z hole kapitána Ostrovanů však předcházely gólové akce domácích z první a druhé třetiny.

Skóre otevřel v 5. minutě už svou třetí brankou v play-off ve formě hrající Reilly Smith. Stejný hráč pak figuroval i u akce na 2:0, když pro změnu přihrávkou zpoza brány našel v 27. minutě volného Nicka Bjugstada. Po snížení Tavarese hosté v závěru odvolali gólmana, na místo vyrovnání ale inkasovali potřetí. Trefil se Dmitrij Kulikov.

Marek Židlický byl i podruhé jen mezi nehrajícími náhradníky Islanders, přičemž do stejné neoblíbené role se tentokrát dostal i domácí bek Jakub Kindl. V akci se tak z Čechů představili jen Jiří Hudler (12:48, +/-: 0) a Jaromír Jágr (17:05, -1, 3 střely), který stále čeká na svůj jubilejní 200. bod kariéry v play-off (gól ve vyřazovacích bojích neslavil už v 33. navazujících startech).

Výsledky 3:2 a 5:2 stanovily průběžné vedení Tampy Bay nad Detroitem na 2:0 na zápasy. V obou případech sehrála klíčovou roli u triumfu Lightning produktivní první formace vedená centrem Tylerem Johnsonem, který v pátek zazářil bilancí (2+2).

Red Wings, v bráně na místo Petra Mrázka opět s Jimmy Howardem (26 zákroků a 4 inkasované góly), však s domácími drželi krok až do třetí třetiny. Mladík Dylan Larkin a zkušený Brad Richards hostům průběžnými vyrovnávacími góly zajistili otevřené skóre 1:1 a později 2:2.

Hrdinou závěrečné třetiny byl ovšem zmiňovaný Johnson, jenž góly z 47. a 55. minuty poslal Tampu do trháku. Nejprve jej pasem zpoza brány našel Alex Killorn a druhou trefu vstřelil po podobné akci Nikity Kučerova jen z větší vzdálenosti z prostoru mezi kruhy. V čase 57:16 navíc výsledek do prázdné klece zvýraznil Alex Killorn.

Za zmínku stojí ještě hromadná šarvátka z poslední minuty, do které se za domácí zapojil i bek Andrej Šustr (17:48, +3, 3 střely). Stejně jako útočník vítězů Ondřej Palát (16:30, -1) se ale do bodových statistik nezapsal.

Ve svém úvodním představení v letošním play-off hokejisté Chicaga nenašli recept na domácího brankáře Briana Elliotta a po smolném gólu z prodloužení padli. V odvetě již ale podobný scénář proti St. Louis nedopustili.

Blues sice vedli od 36. minuty, kdy se jako první trefil Vladimir Tarasenko, ještě v daném dějství ale srovnal po vypršení suspendace navrátilec do sestavy bek Duncan Keith. Ve svém prvním duelu po šestizápasovém trestu si později připsal i asistenci u gólu Artěmije Panarina do prázdné klece. Ten v 59. minutě pojistkou navazoval na klíčovou akci zápasu - využitou přesilovku Andrew Shawa z 56. minuty.

Domácí na dva góly ze závěru řádné hrací doby dokázali odpovědět jen zkorigováním z času 59:58 v podání obránce Kevina Shattenkirka. Český mladík Dmitrij Jaškin byl opět jen mezi náhradníky Blues, na druhé straně Michal Rozsíval (13:02, -1) a Tomáš Fleischmann (12:03, -1, 1 střela) nebodovali.

Hokejisté Nashvillu překvapili v prvním duelu série proti Anaheimu, když si na ledě soupeře poradili těsným výsledkem 3:2. Predators poslal do vedení už po 35 vteřinách od zahajovacího buly James Neal, statní útočníci Ducks Ryan Getzlaf a Ryan Kesler však v dalším průběhu vývoj otočili.

Gól Colina Wilsona nicméně zařídil před třetí třetinou smírný stav 2:2 a rozhodující akci si schoval na 51. minutu hostující šikula Filip Forsberg.

Švédský útočník ujel po levé straně a před brankou udělal obránci kličku. Následně přihrával na najetého spoluhráče, puk se ale odrazil od brusle obránce Anaheimu přímo až za záda gólmana Johna Gibsona.

Výsledky 1. kolo play-off NHL

Východní konference

Tampa Bay - Detroit 5:2 (1:0, 1:1, 3:1)
47. a 55. Johnson, 16. Kučerov, 27. Boyle, 58. Killorn - 24. Larkin, 45. Richards. Střely na branku: 31:32. Diváci: 19 092. Hvězdy zápasu: 1. Johnson, 2. Drouin, 3. Callahan (všichni Tampa Bay). Stav série: 2:0.

Florida - NY Islanders 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)
5. Smith, 27. Bjugstad, 60. Kulikov - 57. Tavares. Střely na branku: 31:42. Diváci: 18 373. Hvězdy zápasu: 1. Luongo, 2. Smith, 3. Bjugstad (všichni Florida). Stav série: 1:1.

Západní konference

St. Louis - Chicago 2:3 (0:0, 1:1, 1:2)
Branky: 36. Tarasenko, 60. Shattenkirk - 20. Keith, 56. Shaw, 59. Panarin. Střely na branku: 31:29. Diváci: 19 846. Hvězdy zápasu: 1. Crawford (Chicago), 2. Tarasenko (St. Louis), 3. P. Kane (Chicago). Stav série: 1:1.

Anaheim - Nashville 2:3 (1:1, 1:1, 0:1)
Branky: 18. Getzlaf, 21. Kesler - 1. Neal, 28. Wilson, 51. Forsberg. Střely na branku: 29:33. Diváci: 17 236. Hvězdy zápasu: 1. Neal (Nashville), 2. Lindholm (Anaheim), 3. Ellis (Nashville). Stav série: 0:1.