Jaromír Jágr z Floridy se snaží procpat puk za brankáře New York Islanders...

Jaromír Jágr z Floridy se snaží procpat puk za brankáře New York Islanders Thomase Greisse. | foto: AP

Floridě vstup do play-off nevyšel, Faksa s Hertlem slavili gól a výhru

• 102
Hokejisté Floridy nedokázali dovést do vítězného konce úvodní duel play-off s Islanders, kterým po dvou slepených gólech ze třetí třetiny podlehli 4:5. Jednu asistenci si za Panthers připsal Jiří Hudler. Bodovali i útočníci Radek Faksa (1+0) s Alešem Hemským (0+1) z Dallasu, kteří otevírací brankou nasměrovali svůj tým za triumfem 4:0 nad Minnesotou. Trefil se i Tomáš Hertl, jehož San Jose uspělo 4:3 v Los Angeles.

Prvnímu utkání série mezi Washingtonem a Philadelphií předcházela minuta ticha za Eda Snidera. Klubový majitel Flyers v pondělí ve věku 83 let podlehl vážné nemoci.

V zahajovací třetině měli hosté k dispozici hned tři přesilovky, na první gól se však čekalo až do 37. minuty. V početní převaze udeřili pro změnu domácí Capitals, které poslal do vedení několikrát tečovanou střelou od modré čáry bek John Carlson.

Asistenci si připsal útočník Marcus Johansson, jenž sehrál klíčovou roli u pojistky Washingtonu na finálních 2:0. Běžela 57. minuta a Philadelphia se pokoušela o jeden z posledních útoků. Jakub Voráček však ve středním pásmu přišel o puk a zmiňovaný Johansson z protiútoku našel mezi kruhy volného Jaye Beagla, který se nemýlil.

První hvězdou duelu byl zvolen gólman vítězů Braden Holtby, jenž na čisté konto potřeboval 19 zákroků. Kromě porážky Flyers mrzela i ztráta druhého centra Seana Couturiera, jenž odstoupil v průběhu druhé třetiny po bodyčeku od Alexe Ovečkina. Gólman Michal Neuvirth ze střídačky jen kryl záda Stevu Masonovi (29 zákroků a 2 inkasované góly) a Jakub Voráček (17:41, -1, 3 střely) s Radko Gudasem (21:50, -1, 1 střela) proti vítězi základní části NHL nic nevymysleli.

Překvapivým výsledkem skončilo první klání mezi Floridou a Islanders. Domácí Panthers svého soupeře přestříleli 46:26 a v úvodu hned třikrát odskočili do vedení, přesto první výhru v sérii nakonec po výsledku 4:5 slavili hosté z New Yorku. Klíčovou roli u úspěchu Ostrovanů sehrál jako správný kapitán John Tavares. Kanadský reprezentant si připsal tři body za gól a dvě přihrávky, za což jej zámořští novináři zvolili první hvězdou duelu.

V úvodních dvou třetinách ale Islanders tahali za kratší konec a pouze snižovali ztrátu. Na průběžných vedeních Floridy se jednou asistencí podílel i Jiří Hudler. O vítězi ovšem rozhodovala až třetí dvacetiminutovka, v jejímž úvodu hostující New York dvěma slepenými góly odskočil z remízy 3:3 do trháku 3:5. Nejprve v 43. minutě po skvělém napadání Tavarese udeřil Kyle Okposo a v 47. minutě dorážel volný puk za záda Roberta Luonga útočník Ryan Strome.

Právě jeho trefa byla nakonec rozdílovou, když se v 47. minutě podruhé v utkání prosadil domácí Reilly Smith. Na vyrovnání už ale Florida nedosáhla i přes šanci Jaromíra Jágra po pasu Barkova z 60. minuty při závěrečné hře bez brankáře. Obránce vítězů Marek Židlický figuroval jen mezi nehrajícími náhradníky, z českého tria Panthers - Jakub Kindl (12:30, -1), Jágr (17:00, -1, 5 střel), Hudler (15:20, -1, 1 střela, 0+1) - se prosadil jen posledně jmenovaný.

Česká „68“ odehrála své 203. utkání kariéry v play-off NHL (pro srovnání Florida odehrála jen 39. zápas play-off v klubové historii) a na jubilejní 200. bodový zápis (aktuálně má bilanci 199 bodů, 78+121) si tak musí ještě počkat.

Vítězství, a navíc s čistým kontem. Podobně jako Washington, lídr základní části NHL a nejvýše nasazený tým Východní konference, vstoupil do vyřazovacích bojů i elitní celek Západu. Dallas totiž na domácím ledě potěšil fanoušky hladkou výhrou 4:0 v úvodním souboji s Minnesotou.

Hosté, kterým chyběly zraněné útočné opory Zach Parise, Erik Haula a Thomas Vanek, po zahajovací třetině ještě drželi smírné skóre. V prostřední dvacetiminutovce však favorizované Stars poslali do vedení čeští útočníci. Aleš Hemský (16:02, +1, 4 střely, 0+1) zatáhl puk do útočného pásma a zasekávačkou si počkal na najetého Radka Faksu (14:32, +1, 1 střela, 1+0), jenž pohotovou střelou z mezikruží napálil puk přesně nad rameno Devana Dubnyka.

22letý nováček tak ve svém premiérovém startu v play-off NHL přidal další trefu k předešlým pěti zásahům ze základní části. O pár minut později se navíc precizním zakončením připomněl hvězdný Jason Spezza a ve třetí třetině náskok Dallasu ještě zvýraznili Patrick Eaves a kapitán Jamie Benn. Druhý muž produktivity ze základní části v utkání posbíral celkem tři body (1+2). Do výčtu tří hvězd se ale nedostal, přednost měli 1. Spezza, 2. Faksa a 3. gólman Kari Lehtonen (na čisté konto potřeboval 22 zákroků).

Na play-off nečekaně divoký vývoj skóre měl otevírací souboj mezi Los Angeles a San Jose. Rivalové z Pacifické divize si nic nedarovali a po gólu vždy rychle přišla odpověď soupeře.

Jako první se už ve 3. minutě radovali domácí Kings, když obránce Jake Muzzin chytře o brusle bránícího Tomáše Hertla poslal puk do brány. Neuběhly však ani čtyři minuty hry a z přesilovky srovnal Joe Pavelski. V prostřední dvacetiminutovce se vše hned dvakrát zopakovalo.

Nejprve v 27. minutě udeřili Sharks zásluhou Brenta Burnse, o 40 vteřin později ale v přesilovce srovnal na 2:2 Jeff Carter. V 38. minutě pak góly na obou stranách dělilo dokonce jen 30 vteřin. Při hře v oslabení LA poslal do trháku Trevor Lewis, Sharks však vrátil do hry dorážkou z brankoviště Hertl.

Gólové dostihy utnula až třetí třetina, do které oba celky nastoupily za smírného stavu 3:3. Ten už po 17 vteřinách hry v dané části po výpadu zpoza brány rozsekl podruhé v zápase skórující Pavelski. Na jeho akci již domácí nenašli odpověď.

Tomáš Hertl (14:52, +1, 2 střely, 1+0) byl v zápase hodně vidět. Nejprve se nechtěně přimotal k otevírací brance Kings, pak ale vyrovnával na 3:3 a ještě před tím mu rozhodčí po chybě mylně neuznali další gól:

NHL - 1. kolo play-off

Východní konference - 1. zápasy:

Florida - New York Islanders 4:5 (2:2, 1:1, 1:2)
22. a 47. R. Smith, 2. Purcell (Hudler), 14. Jokinen - 7. Nelson, 17. Nielsen, 40. Tavares, 43. Okposo, 47. Strome. Střely na branku: 46:26. Diváci: 17 422. Hvězdy zápasu: 1. Tavares (Islanders), 2. R. Smith (Florida), 3. Okposo (Islanders). Stav série: 0:1.

Washington - Philadelphia 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)
37. Carlson, 57. Beagle. Střely na branku: 31:19. Diváci: 18 506. Hvězdy zápasu: 1. Holtby, 2. Carlson, 3. Johansson (všichni Washington). Stav série: 1:0.

Západní konference - 1. zápasy:

Dallas - Minnesota 4:0 (0:0, 2:0, 2:0)
24. Faksa (Hemský), 33. Spezza, 55. Eaves, 57. Jamie Benn. Střely na branku: 32:22. Diváci: 18 532. Hvězdy zápasu: 1. Spezza, 2. Faksa, 3. Lehtonen (všichni Dallas). Stav série: 1:0.

Los Angeles - San Jose 3:4 (1:1, 2:2, 0:1)
3. Muzzin, 28. Carter, 38. Lewis - 7. a 41. Pavelski, 27. Burns, 38. Hertl. Střely na branku: 22:23. Diváci: 18 230. Hvězdy zápasu: 1. Pavelski (San Jose), 2. Lucic (Los Angeles), 3. Ward (San Jose). Stav série: 0:1.