Šéf vojenské prezidentské kanceláře Rostislav Pilc (vpravo) během slavnostního ceremoniálu u příležitosti státní návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. (29. března 2016) | foto: Dan Materna, MAFRA

Šéf hradní vojenské kanceláře Pilc rezignoval, nechce „zatápět“ Zemanovi

  • 124
Náčelník vojenské kanceláře prezidenta republiky Rostislav Pilc ve čtvrtek rezignoval na svou funkci. Informoval o tom jeho advokát Daniel Volák. Pilc v minulosti přišel o bezpečnostní prověrku, neuspěl ani s odvoláním. Jako důvod rezignace uvedl, že nechce vystavovat prezidenta tlaku. Na Pilcovo místo jmenoval prezident Miloš Zeman generála Jana Kašeho.

„Genmjr. Rostislav Pilc ve čtvrtek dne 14. dubna 2016, a to s okamžitou platností, rezignoval na svou funkci náčelníka Vojenské kanceláře prezidenta republiky. Ještě dnes bude panem prezidentem jmenován náčelník nový,“ potvrdil pro MF DNES Pilcovu rezignaci prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Jan Kaše

Jan Kaše (56) se narodil 9. listopadu 1959 v Domažlicích. V roce 1978 odmaturoval na vojenské střední škole v Novém Městě nad Váhem, poté vystudoval automatizované systémy velení a řízení na tehdejší Vojenské technické akademii v Brně (1984); absolvoval postgraduální studium na pražské VŠE (1991) a také několik studijních pobytů na vojenských školách v zahraničí (Německo, Itálie, USA).

Od roku 2009 je brigádním generálem, vedl armádní Agenturu komunikačních a informačních systémů, která odpovídá za koncepci, výstavbu a rozvoj spojovacího vojska a za rozvoj a provoz komunikačních a informačních systémů české armády.

Zdroj: ČTK

Volák poznamenal, že Pilc i nadále považuje rozhodnutí Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) o odebrání jeho bezpečnostní prověrky za nezákonný, nechce ale prodlužovat stav, kde je prezident „kvůli této záležitosti vystaven stálému veřejnému i mediálnímu tlaku“.

„Tímto rozhodnutím ovšem generálmajor Pilc nehodlá zároveň ustoupit těm, kteří nezákonným odebráním bezpečnostní prověrky chtěli dosáhnout jeho profesní likvidace. Na podané žalobě vůči NBÚ klient trvá. Právě tato žaloba a projednávání případu u soudu by pravděpodobně vystavilo hlavu státu dalším konfrontacím. Tomu se můj klient rozhodl svou rezignací předejít,“ uvedl Volák.

Ovčáček na Twitteru doplnil, že na uvolněnou pozici jmenoval prezident Zeman generála Jana Kašeho. „Pan prezident dnes přijal rezignaci náčelníka VKPR genmjr. Rostislava Pilce a jmenoval na jeho místo náčelníkem VKPR brig. gen. Jana Kašeho,“ popsal událost prezidentův mluvčí. Kaše dosud vedl armádní Agenturu komunikačních a informačních systémů.

14.dubna 2016 v 15:00, příspěvek archivován: 14.dubna 2016 v 15:06

pic.twitter.com/DstBNqhZsM

Pilcův advokát doplnil, že bude usilovat o změnu v udílení bezpečnostních prověrek tak, aby tento proces byl v budoucnu podroben mnohem širší soudní kontrole. „Chci, aby výsledkem žaloby bylo nejen očištění dobrého jména mého klienta, ale přinejmenším i otevření široké a transparentní veřejné diskuse o udělování prověrek a možnostech pojistit systém proti zneužití pravomoci jednotlivci na vysokých postech bezpečnostních struktur,“ avizoval.

O prověrku Pilc přišel koncem loňského roku, kdy mu ji NBÚ neprodloužil. Podle zdrojů MF DNES o tom rozhodly informace jeho bývalých kolegů z Vojenského zpravodajství. Tam Pilc před svým přeložením do kanceláře prezidenta působil jako prozatímní ředitel. Původní spekulace naznačovaly, že Pilcovi nebyla prověrka prodloužena kvůli jeho vazbám na kauzu Jany Nagyové. To se však nepotvrdilo.

Šéf vojenské kanceláře na Hradě patří mezi vlivné představitele armády. Jeho prostřednictvím vykonává prezident svou roli nejvyššího velitele ozbrojených sil. Do jeho kompetencí patří i řízení Hradní stráže. Pilc měl dosud na starosti také vypracovávání podkladů pro jmenování generálů a nejvyšších představitelů vojenských vysokých škol.

Mynář: Já s prezidentem dokončím celé jeho volební období

Na rezignaci Pilce v pořadu Kauza dne na Rádiu Impuls reagoval kancléř Vratislav Mynář, kterému NBÚ naopak udělit bezpečnostní prověrku odmítl. „Rozdíl mezi mnou a panem generálem Pilcem je velmi významný. Pan Pilc prověrku pro výkon své funkce potřebuje, já ne,“ uvedl Mynář.

Mynář vede prezidentskou kancelář bez prověrky téměř tři roky. Před žádostí o prověrku na „přísně tajné“ uvedl, že ji pro výkon funkce podle zákona nepotřebuje.

Národní bezpečnostní úřad mu ji neudělil, následně zamítl i rozklad, jímž se kancléř snažil původní rozhodnutí zvrátit. Záležitostí se bude ještě zabývat soud.

„Já věřím, že dosloužím s panem prezidentem první období. Samozřejmě se těším na výsledek soudního procesu, protože jsem se odvolal proti rozhodnutí a z mého pohledu nespravedlivého rozhodnutí NBÚ. Věřím ve spravedlnost české justice,“ prohlásil Mynář v Impulsu.

Hradní kancléř se v Kauze dne vyjádřil také ke slovům předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska, že právě on v době návštěvy Si Ťin-pchinga vydával propustky na Hrad: „Samozřejmě Mynář policistům nevelí, alespoň Mynář o tom neví, tohle všechno je v kompetenci policie. Tohle je dotaz na policejního prezidenta popřípadě na ministra vnitra. My jako Kancelář prezidenta republiky nemáme pravomoc do těchto kompetencí policii zasahovat.“


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video