Izraelští vojáci získají malé drony zabijáky

  • 91
Izraelské obranné síly připravují nákup tzv. opožděné munice od firmy Israel Aerospace Industries. Jednou z poptávaných zbraní je malý „kamikaze“ dron Rotem L určený k vedení boje v zastavěném prostředí.

Opožděná munice LM (Loitering Munitions) se definuje jako levná přesně naváděná letecká munice přenositelná jedním člověkem. Velikostně a hmotnostně však munice ani podpůrné systémy nejsou vymezeny. Současným klasickým představitelem opožděné munice je bojem ověřený dron Switchblade.

LM dokáže ve vzduchu operovat po určitý čas (vyhledávat cíle) a následně zaútočit na hladinové nebo pozemní cíle. Operátor celou dobu munici kontroluje a v reálném čase sleduje obraz okolí pomocí palubních senzorů.

Operátor sám identifikuje cíl a sám volí způsob útoku. Typickým příkladem použití je likvidace pozic odstřelovačů, kulometných hnízd nebo postavení minometů protivníka.

Ale vše má i své stinné stránky. Opožděná munice se jistě stane velmi účinnou zbraní teroristů i dalších nelegálních ozbrojených skupin. Pro teroristy není problém nakoupit na běžném trhu bezpilotní dron, osadit ho výbušninou a poslat ho na stadion plný lidí. Státní ozbrojené složky přiznávají, že není otázkou, zda k podobnému útoku dojde, ale pouze kdy.

Nejmodernější systémy LM však uvidíme v rukou nejvyspělejších armád. Izraelští vojáci například již brzy získají „kamikaze“ kvadrokoptéru Rotem L. Je to stroj přenositelný jedním člověkem schopný dopravit na cíl bojovu hlavici o hmotnosti 1 kg - například dva americké standardní pěchotní granáty M26.

Stroj má typický dosah 1 500 m a maximální 10 km, baterie poskytují dost energie pro let dlouhý 30 až 45 minut. Voják ovládá dron pomocí tabletu, kde vidí obraz cíle z palubní denní a infračervené kamery.

Rotem L startuje kolmo vzhůru a po označení cíle operátorem se navádí automaticky. Ovládací systém dokáže pracovat i s jinými průzkumnými prostředky (drony). Operátor proto umí označit polohu cíle již před startem, v takovém případě probíhá celý let v automatickém režimu.

Dron je schopen vlétnout oknem do místnosti nebo manévrovat kolem zdí a plotů. Vojáci mohou Rotem L vyslat kupředu v rámci průzkumu a následně okamžitě ničit cíle (odstřelovače, kulometná hnízda atd.). Stejně tak mohou precizně vyřazovat protivníka bez ohrožení civilistů. Rotem L je schopen ničit statické i mobilní cíle.

Izraelská armáda se rovněž zajímá o výkonnější bezpilotní letadlo Green Dragon od firmy IAI. Dron má hmotnost 15 kg a 3kg bojovou hlavici.

Dosah letounu je 40 km při výdrži 2 hodiny. Během letu dokáže Green Dragon pomocí výkonných senzorů ve dne i v noci sbírat informace o cílech a v případě potřeby na ně i zaútočit.

Není problém vyslat několik Green Dragonů hlídkovat nad cílovou oblast, například při zahájení pozemní operace. V případě potřeby pak drony na povel vojáků velmi rychle a jednoduše zaútočí na vybrané cíle.

Kamikadze dron Green Dragon

Green Dragon je uložen v zapečetěném, člověkem přenositelném odpalovacím modulu. IMI rovněž nabízí kontejner pro 15 modulů, vhodný pro instalaci na malá vozidla (Humvee nebo nejrůznější pick-upy).

Ovládaní bezpilotního letadla se opět děje pomocí vysokorychlostního datového spojení, kdy operátor dostává obrazové informace do tabletu.

„Operátor má malý kontrolní panel o velikosti tabletu a taktický datalink pro spojení s LM. Operátor Green Dragonu také dokáže snadno přerušit útok, aby se předešlo zbytečným vedlejším škodám nebo chybám ve špatném zaměření,“ píše se v tiskové zprávě IAI. Izraelská firma popisuje Green Dragon jako ideální nízkonákladovou zbraň pro pěchotu, speciální jednotky a „další podobné uživatele“.

Na konci zdůrazněme, že podobné zbraňové systémy jsou velmi dostupnou zbraní prakticky pro všechny armády světa, ozbrojené skupiny a dokonce i jednotlivce. Vojáci tak kromě použití opožděné munice musí také vypracovat taktiku a vyvinout zbraně proti nim.

Zdroj: IHS Janes

Článek vznikl pro web Armádní noviny a byl redakčně upraven. Původní verzi najdete zde.