Na FAMU policie chybovala, zbylé zásahy kvůli Si Ťin-pchingovi byly v pořádku

  • 269
Bezpečnostní opatření během návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga nebyla nijak výjimečná. Uvedl to policejní prezident Tomáš Tuhý. Připomněl, že návštěva probíhala po útocích v Bruselu a vyhlášení prvního stupně ohrožení terorismem v Česku. Pochybení policistů připustil jen při zásahu na FAMU, vše ostatní bylo podle něj v pořádku.

Na bezpečnostních opatřeních se v době čínské návštěvy podílelo na tisíc policistů denně, náklady policie vyčíslila na 16 milionů. Například při návštěvě Baracka Obamy v roce 2009 to bylo 26 milionů korun. Celkem bylo „omezeno na svobodě“ 23 lidí. Policie v souvislosti s návštěvou prošetřuje jeden trestný čin, a to krádež tibetské vlajky.

„Neexistovalo žádné zadání, ani preference ze strany policie nebo vedení policie,“ odmítl první náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek, že by pročínští demonstranti byli jakkoli chráněni či upřednostňováni.

„Policie byla ve všech případech maximálně zdrženlivá, i když občas bylo náročné udržet nervy na uzdě,“ řekl.

Chybovala pouze při postupu na pražské FAMU, kde byly vyvěšeny tibetské vlajky. „Došlo k pochybení dvou policistů, ovšem ne těch, kteří prováděli šetření na místě, ale těch, kteří šetření nařídili,“ uvedla Michaela Hýbnerová, vedouci odboru vniřní kontroly pezidia s tím, že s nimi probíhá kázeňské řízení.

Kvůli dvěma návštěvám policistů na FAMU, kteří se přišli ptát na vyvěšení tibetských vlajek, se Tuhý omluvil už dříve. Podle něj byla zejména druhá návštěva neopodstatněná a policisté tudíž provedli nevhodný a nadbytečný služební úkon (více o omluvě zde).

1. dubna 2016

Obecně se ale policejní prezident svých podřízených zastal. „Jestli z toho inkriminovaného dne, tedy 29. března, jsou výstupy dvou osob, které byly omezeny na svobodě, jestli toto bylo nedemokratické... tak si udělejte úsudek sami. Myslím si, že policie rozhodně neselhala,“ uvedl policejní prezident Tomáš Tuhý.

V pořádku bylo naopak podle vedení policie to, když policisté požadovali odstranění tibetské vlajky, která byla nalepena na okně budovy sousedící s hotelem Hilton, kde byl čínský vládce ubytován. „Podnět k tomu odstranění vlajky dal pracovník útvaru rychlého nasazení. Postup policisty byl zcela legitimní a nehrálo žádnou roli, jestli to byla vlajka Tibetu, čínská nebo česká,“ řekl k tomu Vondrášek.

Stovky protestujících proti čínské lidskoprávní politice se dožadovaly vstupu na Hradčanské náměstí. Byli mezi nimi třeba Karel Schwarzenberg nebo Martin Bursík. (29. března 2016)

Stovky protestujících proti čínské lidskoprávní politice se dožadovaly vstupu na Hradčanské náměstí. Přes policejní zátaras se ale nedostal ani Miroslav Kalousek. (29. března 2016)

Vedení policie vysvětlovalo i situaci na Hradčanské náměstí, kam policisté zabránili jít demonstrantům, údajně z bezpečnostních důvodů. Přitom čínská delegace byla už v Lichtenštejnském paláci na Kampě, takže žádné riziko prezidentovi Číny na Hradčanském náměstí nehrozilo. Demonstranti proto podali žalobu (více o žalobě zde).

29. března 2016

Policejní prezident řekl, že opatření na Hradčanském náměstí nebylo nijak výjimečné. Svolavatel ale na policejní opatření reagoval přesunutím místa demonstrace. „Když se tam ti lidé domáhali vstupu, tak už to nebylo aktuální, protože už bylo místo shromáždění jiné,“ řekl Tuhý.

Zeman chválil

Prezident Miloš Zeman policisty za zásahy při čínské návštěvě pochválil už dříve. Podle něj jednali správně, když při příležitosti návštěvy druhého nejvýznamnějšího muže planety, jak Si Ťin-pchinga označil, uzavřeli některé prostory v okolí Hradu, aby nevyvolala riziko ohrožení jeho bezpečnosti.

„Toto vše by měli duševně normální lidé pochopit,“ uvedl český prezident při děkování policii (více o chvále prezidenta zde).

To premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) některé zásahy policie nepokládá za rozumné a přijatelné. „Úkolem policie bylo zajistit veřejný pořádek, oddělit skupiny lidí s různými názory. Zabavování tibetských vlajek jen proto, že visí z okna, bych pokládal za exces ze strany policie,“ řekl premiér (více o jeho názoru zde).

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) nabídl svou rezignaci, pokud by se prokázalo, že policie během návštěvy stranila pročínským demonstrantům (podrobnosti zde). To tedy ale policie ve čtvrtek rázně odmítla.

Celý záznam tiskové konference policejního prezidia k opatřením v době návštěvy čínského prezidenta:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue