Muž, který odmítá prohrát. Sanders bojuje déle a lépe, než se čekalo

  • 49
Bernie Sanders měl být podle předpokladů už dávno zpět na vermontském výměnku. Nejstarší z uchazečů o nominaci do listopadových prezidentských voleb ale bojuje dál. Ve stínu dramatu u republikánů, s velkou ztrátou na Hillary Clintonovou... ze které ale třetinu odmazal. Může ještě uspět?

Když 1. února z demokratických primárek odstoupil Martin O’Malley a v ringu zůstali jen Bernie Sanders a Hillary Clintonová, těžko mohla být druhá jmenovaná větší favoritkou.

Měla drtivou podporu superdelegátů (má ji dosud). Vládla mezi kongresmany, senátory a guvernéry (vládne dosud), což je měřítko, které historicky bylo dobrou predikcí, jak primárky dopadnou (i když letos u republikánů nikoliv). Bývalá první dáma, bývalá ministryně zahraničí, nakonec jen těsně neúspěšná prezidentská kandidátka v roce 2008.

Americké primárky v kostce

tahák pro ty, kteří se ztrácejí

Primárky jsou způsob, jak obě americké politické strany - demokraté a republikáni - vybírají kandidáta pro letošní volbu prezidenta. Jsou to lidové volby v každém z 50 států USA. Konají se postupně, letos se začalo v únoru v Iowě.

Samotný kandidát dané strany je zvolen na konventu (stranickém sjezdu), na který za každý americký stát přijede skupina delegátů (tím větší, čím lidnatější stát je). Právě delegáti jsou ti, kteří kandidáta zvolí. Delegáti mají v naprosté většině určeno, pro koho hlasovat - zavazuje je právě výsledek primárek v jejich státě.

Demokraté rozdělují delegáty v každém státě dle výsledku primárek poměrným způsobem, republikáni někde užívají systém většinový či smíšený.

Voliči v demokratických primárkách rozhodli už o třech pětinách delegátů konventu, Sanders však stále stojí na nohou a nezdá se, že by se chystal padnout. A navíc přivádí do varu své příznivce v New Yorku, kde se blíží primárky.

Delegátská matematika

Na získané delegáty vede Hillary Clintonová poměrem 1 786 ku 1 133, přičemž k jistotě nominace je zapotřebí 2 383 hlasů. Vítězství se zdá být blízko.

Když ta čísla očistíme od takzvaných superdelegátů (účastníků konventu, kteří nevzejdou z primárek, právo volit kandidáta jim dávají interní pravidla Demokratické strany a mohou svou preferenci průběžně měnit), náskok Clintonové v počtu získaných delegátů se smrskne na 1 309 ku 1 095. Stoupenci Bernieho Sanderse z tohoto poměru dovozují, že nic není ztraceno.

Celkově totiž ještě zbývá zvolit 1 647 „vázaných“ delegátů. A svou preferenci dosud nevyjádřilo 198 superdelegátů. Tedy 1 845 hlasů zůstává „ve hře“.

Delegáti u demokratů
vázaní delegáti superdelegáticelkem
celkový počet4 0517144 765
- z toho pro Clintonovou 1 309 4771 786
- z toho pro Sanderse1 095381 133
- dosud nerozhodnuto 1 647 1981 845

Pokud Clintonová nepřidá, bez superdelegátů se neobejde

Vývoj primárek v zásadě směřuje k tomu, že ani Hillary Clintonová nezíská jistotu nominace před konventem, pokud ovšem Bernie Sanders neodstoupí.

Favoritka nominačního klání totiž dosud v primárkách získala zhruba 54 procent delegátů, kteří se rozdělovali. K jistotě nominace (bez hlasů superdelegátů) by potřebovala získat 65 % delegátů z těch, kteří se ještě budou volit. Pro pořádek dodejme, že Sanders by nyní k jistotě nominace potřeboval získat 78 % ze zbývajících delegátů v osudí.

To vypadá nemožně, i když Sandersovi bylo už i hůře. Například 15. března náskok Clintonové v počtu delegátů narostl na 315, jak ukazuje náš graf.

Vývoj rozdílu v počtu získaných delegátů mezi Hillary Clintonovou a Bernie Sandersem. Data odpovídají dosud proběhnuvším kolům primárek u demokratů.

Sanders stáhl náskok i díky úspěchům ve „svých“ státech

Od té doby se ale konaly primárky v několika státech, v nichž Sandersovi výrazně svědčila demografická struktura. A „Bernie“ dokázal výhodu přetavit v sérii úspěchů, kterými ránu z 15. března zacelil.

„Zřejmě nikdo na začátku primárek nepředpokládal, že bude Hillary Clintonová mít takový problém se získáním nominace. Ukazuje se, že Bernie Sanders je silný protikandidát, že s ní drží krok a že náskoky ve volebních modelech umí zmenšovat,“ řekl iDNES.cz politolog Miloš Gregor z Masarykovy univerzity. Sandersovi podle něj pomáhá i to, že republikáni se dosud zaměřují hlavně na Hillary Clintonovou a nevnímají jej jako hrozbu.

Profily obou soupeřů

(profil se zobrazí rozkliknutím fotky)

Bernie Sanders
Hillary Clintonová ukazuje palec na znamení vítězství na Floridě (15. březen...

Teď nicméně přicházejí na řadu státy, kde se Sanders nebude moci opřít o nadprůměrný podíl bílého a vzdělaného obyvatelstva, které tvoří těžiště jeho podpory. V New Yorku či Pennsylvánii (a později z větších států třeba v Indianě či Kalifornii) nebude mít výraznější demografickou výhodu ani on, ani Clintonová, uvádí analytický web FiveThirtyEight.com.

Kdyby - hypoteticky - byly síly obou rivalů celonárodně vyrovnané a jediné volební rozdíly v jednotlivých státech měla na svědomí demografie, bude Sanders v závěrečné fázi primárek v mírné výhodě. Oproti Clintonové by mu přinesla asi 40 delegátských hlasů navíc (aplikace dat FiveThirtyEight.com na počty delegátů ve státech, v nichž se bude hlasovat, pozn. red.).

Volební modely ve větších státech, které nyní přijdou na řadu, ovšem dávají Hillary Clintonové nad Berniem Sandersem výhodu zpravidla deseti či více procentních bodů. Clintonové zbývalo na závěr kampaně i více peněz, byť jsou údaje o rezervách zastaralé.

Co se tedy může stát?

To, že Bernie Sanders v primárkách pokračuje i přes zmenšující se šanci na vítězství, lze vnímat v několika rovinách.

Superdelegáti pro Sanderse?

Sandersova taktika stojí na úvaze, že pokud překoná Clintonovou v počtu „vázaných“ delegátů, přikloní se k němu i superdelegáti, nyní stojící za Clintonovou.

Clintonové ale i přes případnou prohru v počtu delegátů může zůstat převaha v počtu voličů, což by mohla použít jako argument v přesvědčování superdelegátů.

Zda by se superdelegáti k Sandersovi přiklonili na základě obratu v počtu běžných delegátů, je spekulace. "Mnozí už dali najevo, že stojí za Clintonovou a kdyby svůj názor změnili, mohlo by to vyslat špatný signál, že jsou přelétaví a mění názory. Zejména jsou ale navázáni na stranickou strukturu a funkcionáře, tedy prostředí, kde je cítit výraznější podpora pro Hillary Clintonovou," říká politolog Miloš Gregor.

V roce 2008 superdelegáti sice na poslední chvíli dali výhodu Baracku Obamovi, bylo to ale především tím, že do poslední chvíle mnozí váhali, koho podpořit (viz graf).

Zdá se nyní pravděpodobné, že Clintonová nezíská nominační jistotu ještě před konventem. Sanders může doufat, že jeho soupeřka udělá někde velkou chybu nebo že mu okolnosti nahrají jinak.

Třeba že FBI obviní Clintonovou v aféře s používáním soukromého e-mailového účtu pro služební záležitosti (více o aféře zde), i když se to nejeví jako pravděpodobné. V každém případě může říci: Jsem tu a jsem připraven.

Teoreticky může dlouhá bitva o demokratickou nominaci vést k tomu, že kandidát, ať už jím bude kdokoliv, identifikuje více svých slabších míst a připraví si obranu, až jich před volbami 8. listopadu bude chtít využít republikánský soupeř.

Ve hře je i opačný faktor: že dlouhý vnitrostranický souboj mezi demokraty zanechá rozdělené voličstvo, jehož část (stoupence poraženého uchazeče) může být těžší motivovat k volbě bývalé sokyně či soka v listopadových volbách prezidenta. Čím krvavější bitva, tím méně času zbude na zhojení ran. Republikáni si to vyčítali před čtyřmi lety, když Mitt Romney prohrál s Barackem Obamou.

Nic ale není jisté. „Kampaň se sice stupňuje, je emotivnější a vyhraněná, může se zdát, že elektorát je rozdělený, ale nemyslím, že by v hlavních volbách voliči poraženého uchazeče rezignovali a nepodpořili demokratického kandidáta. Primárky jsou především boj o podporu velice podobných voličů, to pnutí je logické,“ řekl iDNES.cz politolog Miloš Gregor.

A v letošním volebním roce se mohou demokraté utěšovat ještě jednou důležitou věcí.

Republikáni totiž své vnitřní starosti mají ještě mnohem větší.

Americké prezidentské primárky 2016

  • Republikáni

    Donald Trump

    1536

    Ted Cruz

    569

    Marco Rubio

    166

    John Kasich

    163

    Ben Carson

    9

    Jeb Bush

    4

    Carly Fiorina

    1

    Demokraté

    Hillary Clintonová

    2761

    Bernie Sanders

    1881
    Portál iDNES.cz připravil shrnutí, jak se hlasuje v jednotlivých státech a kolik mandátů delegátů, kteří zvolí kandidáta té které strany, bude celkem ve hře. Tzv. superdelegáty nerozepisujeme po jednotlivých státech, uvádíme je všechny pohromadě. S ohledem na možné průtahy při dopočítávání hlasů v odvolivších státech nemusejí být počty rozdělených delegátů za dané státy vždy úplné. U republikánů je třeba k nominaci 1237 hlasů, u demokratů 2383.
  • Republikáni

    Donald Trump

    80

    Ted Cruz

    16

    John Kasich

    3

    Jeb Bush

    0

    Ben Carson

    0

    Carly Fiorina

    0

    Marco Rubio

    0

    Demokraté

    Hillary Clintonová

    543

    Bernie Sanders

    48
    Pojmem superdelegáti zde - zjednodušeně - nazýváme ty delegáty republikánského či demokratického konventu, kteří nejsou v prvním kole volby stranického kandidáta na prezidenta vázáni hlasovat podle výsledků primárek či volebních shromáždění ve svém státu, přesto ale už uvedli, jakého uchazeče podporují. Demokraté jich mají zhruba 700, republikáni zhruba 100.
  • Republikáni

    Donald Trump

    7

    Ted Cruz

    8

    Marco Rubio

    7

    Ben Carson

    3

    Jeb Bush

    1

    Carly Fiorina

    1

    John Kasich

    1

    Demokraté

    Hillary Clintonová

    23

    Bernie Sanders

    21
    Maraton primárek v Iowě začíná od roku 1972. Demokraté i republikáni konají ve státě, v němž převažují vyhranění voliči, volební shromáždění (caucus), účastnit se mohou jen lidé se stranickou registrací. Volí se poměrným způsobem. Na konventu demokratů Iowu zastupuje 52 delegátů, na konventu republikánů 30 delegátů. Lidé v Iowě nevolí přímo delegáty konventů, ale místních stranických sjezdů. Teprve z nich vzejdou delegace na konvent. Hlasování v Iowě tak je spíš důležitým testem aktuální síly - důležité je tam nepropadnout - než rozdělením delegátů na konvent.
  • Republikáni

    Donald Trump

    11

    John Kasich

    4

    Jeb Bush

    3

    Ted Cruz

    3

    Marco Rubio

    2

    Ben Carson

    0

    Carly Fiorina

    0

    Demokraté

    Bernie Sanders

    15

    Hillary Clintonová

    9
    První skutečné primárky (oproti volebnímu shromáždění voliči přímo ovlivní složení delegátů volících stranického kandidáta na prezidenta). Volí se poměrným systémem, u demokratů jde celkem o 32 delegátů (někteří z nich, tzv. "superdelegáti", nejsou na konventu výsledkem primárek vázaní). Republikánští voliči zde jsou oproti Iowě poměrně umírnění. K získání delegátů - ve hře jich je 23 - republikánský uchazeč potřebuje získat přes 10 % hlasů. Delegáti za hlasy uchazečům, kteří získali pod 10 %, připadnou vítězi.
  • Republikáni

    Donald Trump

    50

    Jeb Bush

    0

    Ben Carson

    0

    Ted Cruz

    0

    Carly Fiorina

    0

    John Kasich

    0

    Marco Rubio

    0

    Demokraté

    Hillary Clintonová

    39

    Bernie Sanders

    14
    První primárky na "Jihu" otestují oblibu uchazečů u černošské menšiny, tvořící třetinu obyvatel Jižní Karolíny. U demokratů jde 27. února o 59 delegátů (53 je vázaných výsledkem voleb) a platí obvyklý 15% práh. Republikáni zde mají většinový systém: 29 delegátů získá 20. února celostátní vítěz, po třech delegátech čeká na vítěze v každém ze sedmi zdejších kongresových obvodů.
  • Republikáni

    Donald Trump

    14

    Marco Rubio

    7

    Ted Cruz

    6

    Ben Carson

    2

    John Kasich

    1

    Jeb Bush

    0

    Carly Fiorina

    0

    Demokraté

    Hillary Clintonová

    20

    Bernie Sanders

    15
    Tak, jako Jižní Karolína je testem preferencí černochů, prověří Nevada oblibu uchazečů u Hispánců (čtvrtina obyvatelstva státu). Demokraté se o 43 delegátů utkají 20. února, republikáni 23. února budou bojovat o 30 delegátů. Oba tábory volí poměrným způsobem. Volební shromáždění je ovšem spíše odrazem aktuální síly uchazečů o nominaci - finální počet delegátů vzejde z pozdějších stranických sjezdů i s ohledem na další vývoj primárek a může se výrazně lišit od počtu získaných hlasů.
  • Republikáni

    Donald Trump

    36

    Ted Cruz

    13

    Marco Rubio

    1

    Jeb Bush

    0

    Ben Carson

    0

    Carly Fiorina

    0

    John Kasich

    0

    Demokraté

    Hillary Clintonová

    44

    Bernie Sanders

    9
    Nepříliš bohaté a poměrně konzervativní "srdce Jihu" koná primárky v rámci superúterý 1. března - prvního dne, kdy pravidla obou stran umožňují státům pořádat primárky (až na únorové výjimky). U demokratů se zde hraje o 60 delegátů. U republikánů o 50, část z nich na úrovni státu, část na úrovni kongresových distriktů (v obou případech platí 20 % práh a pokud někdo získá 50 % hlasů, získá i všechny delegáty). Každý volič si může vybrat, kterých primárek se zúčastní, ale nemůže volit v demokratických i republikánských zároveň.
  • Republikáni

    Donald Trump

    11

    Ted Cruz

    12

    Marco Rubio

    5

    Jeb Bush

    0

    Ben Carson

    0

    Carly Fiorina

    0

    John Kasich

    0

    Demokraté

    Bernie Sanders

    13

    Hillary Clintonová

    3
    Republikáni mají v počtem delegátů "malé" Aljašce volební shromáždění na superúterý 1. března, demokraté až 26. března. Na republikánském konventu bude Aljašku zastupovat 28 delegátů (volí se poměrným způsobem se 13procentním prahem), na konventu demokratů 20 delegátů. Hlasovat zde mohou jen lidé se stranickou registrací, obě strany umožňují zájemcům registrovat se na poslední chvíli.
  • Republikáni

    Donald Trump

    0

    Jeb Bush

    0

    Ben Carson

    0

    Ted Cruz

    0

    Carly Fiorina

    0

    John Kasich

    0

    Marco Rubio

    0

    Demokraté

    Hillary Clintonová

    4

    Bernie Sanders

    2
    Obyvatelé jediné državy USA na jižní polokouli sice nemohou jako hlasovat přímo ve volbě prezidenta 8. listopadu (jsou nezačleněné území), volební shromáždění ale pořádají. Demokraté 1. března vyberou šest delegátů vázaných hlasovat pro vybraného kandidáta (k tomu na konventu budou čtyři superdelegáty, kteří budou moci na konventu hlasovat dle své preference), republikáni vyberou rovněž šest 22. března (na konventu budou mít navíc tři superdelegáty).
  • Republikáni

    Donald Trump

    16

    Ted Cruz

    15

    Marco Rubio

    9

    Jeb Bush

    0

    Ben Carson

    0

    Carly Fiorina

    0

    John Kasich

    0

    Demokraté

    Hillary Clintonová

    22

    Bernie Sanders

    10
    Jižanský stát patří v rámci USA k chudším a minimálně jeho republikánům stranící obyvatelstvo je chápané jako silně konzervativní. Obě strany zde konají 1. března klasické primárky, volič se může rozhodnout, kterých se zúčastní (nemůže obou). Demokraté přidělují delegáty poměrným způsobem, republikáni smíšeným: pro zisk delegátů je třeba 15 % hlasů, systém je poměrný, pokud někdo získá přes 50 % celostátně, získá všech 25 celostátních delegátů. Stejný smíšený systém platí i na úrovni kongresových distriktů.
  • Republikáni

    Donald Trump

    1

    Ted Cruz

    33

    Jeb Bush

    0

    Ben Carson

    0

    Carly Fiorina

    0

    John Kasich

    0

    Marco Rubio

    0

    Demokraté

    Bernie Sanders

    41

    Hillary Clintonová

    25
    Colorado je součástí bloku států, v němž republikáni i demokraté hlasují o superúterý 1. března. Demokraté zde volí 79 delegátů, republikáni 37. Volební shromáždění jsou uzavřená, volit mohou jen lidé se stranickou registrací. Voliči u republikánů vybírají konkrétní delegáty místních stranických sjezdů, nikoliv přímo prezidentského kandidáta své strany.
  • Republikáni

    Donald Trump

    42

    Ted Cruz

    18

    Marco Rubio

    16

    Jeb Bush

    0

    Ben Carson

    0

    Carly Fiorina

    0

    John Kasich

    0

    Demokraté

    Hillary Clintonová

    73

    Bernie Sanders

    29
    Georgia patří počtem delegátů k největším státům, které vybírají prezidentské kandidáty o superúterý. Demokraté zde v primárkách rozhodují o 116 delegátech, republikáni o 76. Voliči nemusejí být členem strany, ale je veřejné, kterých primárek se zúčastnili. U republikánů platí 20% práh nutný pro zisk celostátních delegátů. V okrscích práh není, vítěz okrsku získá dva a druhý v pořadí jednoho delegáta. Na celostátní i okrskové úrovni platí většinový systém, pokud uchazeč celostátně či v okrsku získá přes polovinu hlasů.
  • Republikáni

    Donald Trump

    22

    John Kasich

    8

    Marco Rubio

    8

    Ted Cruz

    4

    Jeb Bush

    0

    Ben Carson

    0

    Carly Fiorina

    0

    Demokraté

    Hillary Clintonová

    46

    Bernie Sanders

    45
    Ze všech států, které volí o superúterý, má Massachusetts (a Vermont) nejumírněnější voliče. Obyvatelé jsou obecně vzdělaní, s dobrým příjmem. Demokraté zde rozhodují o 116 delegátech, republikáni o 42. Kromě lidí se stranickou registrací se mohou obou primárek účastnit i nezávislí podle své vůle. Republikáni zde mají na své poměry netypicky jednoduchý volební systém - čistě poměrný, s 5% prahem jak u celostátních, tak distriktových delegátů. (Tím, že každý kongresový distrikt státu reprezentují tři delegáti, ovšem zisk z distriktů nahrává silnějším uchazečům.)
  • Republikáni

    Donald Trump

    8

    Marco Rubio

    17

    Ted Cruz

    13

    Jeb Bush

    0

    Ben Carson

    0

    Carly Fiorina

    0

    John Kasich

    0

    Demokraté

    Bernie Sanders

    46

    Hillary Clintonová

    31
    Volební shromáždění v Minnesotě jsou u obou stran otevřená komukoliv; demokraté vybírají 93 delegátů, republikáni 38 (obě strany poměrným způsobem, práh je 15 % u demokratů a 10 % u republikánů). Zejména zdejší republikáni zastávají vyhraněnější postoje. Minulé primárky doložily, že rozložení hlasů ve volebním shromáždění se zdaleka nemusí odrazit na konventu. Na tom v roce 2012 volilo 5x více delegátů za Minnesotu Rona Paula než Mitta Romneyho, přestože získal jen o polovinu více hlasů než Romney.
  • Republikáni

    Donald Trump

    0

    Jeb Bush

    0

    Ben Carson

    0

    Ted Cruz

    0

    Carly Fiorina

    0

    John Kasich

    0

    Marco Rubio

    0

    Demokraté

    Bernie Sanders

    13

    Hillary Clintonová

    5
    Prvního března pořádají volební shromáždění jen republikáni, nerozhodují ale o prezidentské preferenci. Volí pouze nevázané delegáty místních stranických sjezdů. V kalendáři demokratů přijde Severní Dakota na řadu až 7. června (Oklahomu na jejich konventu zastupuje 23 delegátů), i u nich bude mít událost podobu volebního shromáždění.
  • Republikáni

    Donald Trump

    13

    Ted Cruz

    15

    Marco Rubio

    12

    Jeb Bush

    0

    Ben Carson

    0

    Carly Fiorina

    0

    John Kasich

    0

    Demokraté

    Bernie Sanders

    21

    Hillary Clintonová

    17
    V Oklahomě pořádají obě strany klasické primárky uzavřené komukoliv vyjma členů stran. Demokraté rozdělí 42 delegátů tradičně proporčním systémem. U republikánů (43 delegátů celkem) platí na státní úrovni 15% práh (získá-li někdo přes polovinu hlasů, získá všech 25 státních delegátů). Hlasy v každém z pěti zdejších kongresových distriktů (tři hlasy na každý distrikt) si rozdělí nanejvýš tři kandidáti, kteří v distriktu získají více než 15 % hlasů (získá-li někdo v distriktu polovinu či více hlasů, připadnou mu všichni tři delegáti v distriktu).
  • Republikáni

    Donald Trump

    33

    Ted Cruz

    16

    Marco Rubio

    9

    Jeb Bush

    0

    Ben Carson

    0

    Carly Fiorina

    0

    John Kasich

    0

    Demokraté

    Hillary Clintonová

    44

    Bernie Sanders

    23
    Republikáni (vybírají 58 delegátů) i demokraté (76 delegátů) v Tennessee pořádají primárky přístupné komukoliv, kdo se jich chce zúčastnit. Na státní úrovni vzejde u republikánů 14 delegátů z primárek, dalších 14 určí státní stranický výbor. Práh pro zisk delegátů je 20 %, při zisku přes 66 % získá uchazeč všechny hlasy na státní úrovni. Na úrovni devíti zdejších kongresových distriktů buď vítěz v distriktu buď bere všechny tři delegáty (získá-li přes 66 %), nebo dva a druhý v pořadí jednoho (má-li přes 20 %). Nemá-li nikdo v distriktu přes 20 %, první tři kandidáti získají po jednom delegátovi.
  • Republikáni

    Donald Trump

    48

    Ted Cruz

    104

    Marco Rubio

    3

    Jeb Bush

    0

    Ben Carson

    0

    Carly Fiorina

    0

    John Kasich

    0

    Demokraté

    Hillary Clintonová

    147

    Bernie Sanders

    75
    Texas je největším státem, který pořádá primárky o superúterý: demokraté volí 252 delegátů, republikáni 155. Demokraté používají tradiční poměrný systém s 15% prahem. U republikánů obecně platí poměrný systém s 20procentním prahem. Získá-li někdo na úrovni státu či distriktu přes 50 % hlasů, získá všechny delegáty reprezentující stát (těch je 47) či distrikt (tři za každý, je jich 36). Nezíská-li v distriktu nikdo přes 50 %, připadne trojice delegátů za distrikt nanejvýš třem volebně nejúspěšnějším uchazečům.
  • Republikáni

    Donald Trump

    8

    John Kasich

    8

    Jeb Bush

    0

    Ben Carson

    0

    Ted Cruz

    0

    Carly Fiorina

    0

    Marco Rubio

    0

    Demokraté

    Bernie Sanders

    16

    Hillary Clintonová

    0
    1. března se ve Vermontu konají primárky demokratů (26 delegátů) i republikánů (16 delegátů). Ani jedny neomezují účast, teoreticky tak u demokratů mohou hlasovat i republikánští voliči a naopak. Demokraté mají proporční systém s 15% prahem, republikáni rovněž proporční s 20% prahem (snižuje se o 5 %, pokud ho nikdo nepřekročí). Získá-li republikánský uchazeč přes polovinu hlasů, náleží mu všech 16 delegátů za Vermont.
  • Republikáni

    Donald Trump

    17

    Marco Rubio

    16

    Ted Cruz

    8

    John Kasich

    5

    Ben Carson

    3

    Jeb Bush

    0

    Carly Fiorina

    0

    Demokraté

    Hillary Clintonová

    62

    Bernie Sanders

    33
    1. března se ve Virginii konají primárky demokratů (109 delegátů) i republikánů (49 delegátů). Ani jedny neomezují účast, teoreticky tak u demokratů mohou hlasovat i republikánští voliči a naopak (informace, kdo se účastnil kterých primárek, je poté veřejná). Demokraté mají proporční systém s 15% prahem pro zisk delegátů, republikáni rovněž proporční, bez jakéhokoliv prahu. Před čtyřmi lety ještě republikáni ve Virginii používali většinový systém v distriktech a celostátně princip "vítěz bere vše, získá-li přes 50 %".
  • Republikáni

    Donald Trump

    1

    Ted Cruz

    23

    Marco Rubio

    1

    Jeb Bush

    0

    Ben Carson

    0

    Carly Fiorina

    0

    John Kasich

    0

    Demokraté

    Hillary Clintonová

    7

    Bernie Sanders

    7
    Ve Wyomingu se 1. března koná pouze volební shromáždění republikánů. Demokraté mají své shromáždění (volí 18 delegátů) 9. dubna. Součástí republikánského volebního shromáždění není volba delegátů pro dané uchazeče o prezidentskou nominaci, volí se jen delegáti místních stranických schůzí, na kterých se teprve republikáni z tohoto státu rozhodnou, komu dají podporu na konventu. (Výsledky těchto schůzí už se začínají objevovat, proto zde už připisujeme republikánské delegáty za Wyoming.)
  • Republikáni

    Donald Trump

    9

    Ted Cruz

    24

    Marco Rubio

    6

    John Kasich

    1

    Jeb Bush

    0

    Ben Carson

    0

    Carly Fiorina

    0

    Demokraté

    Bernie Sanders

    23

    Hillary Clintonová

    10
    Další kolo primárek po superúterý začíná 5. března. V Kansasu pořádají demokraté i republikáni volební shromáždění. Demokraté mají proporční systém s 15% prahem (zaregistrovat se jako demokrat lze přímo na shromáždění), republikáni 10% práh v měřítku celého státu i jednotlivých kongresových obvodů. Celostátní republikánský vítěz v Kansasu získá tři bonusové delegáty na červencový konvent.
  • Republikáni

    Donald Trump

    17

    Ted Cruz

    15

    John Kasich

    7

    Marco Rubio

    7

    Jeb Bush

    0

    Ben Carson

    0

    Carly Fiorina

    0

    Demokraté

    Hillary Clintonová

    28

    Bernie Sanders

    27
    Březen v Kentucky zajímá jen republikány. Na jejich volební konvent přijede z Kentucky 46 delegátů, jejichž výběr začne volebními shromážděními 5. března. Na těch se poměrným systémem s pětiprocentním prahem zvolí delegáti státních stranických sjezdů, kteří vyberou delegáty na volební konvent. Demokraté volí poměrným systémem až 17. května v tradičních primárkách s 15% prahem. Rozhodují o 55 delegátech konventu (37 vzejde z výsledků v šesti zdejších kongresových obvodech, 18 z celostátního výsledku), pět superdelegátů za Kentucky má volnou ruku, pro koho na konventu hlasovat.
  • Republikáni

    Donald Trump

    25

    Ted Cruz

    18

    Jeb Bush

    0

    Ben Carson

    0

    Carly Fiorina

    0

    John Kasich

    0

    Marco Rubio

    0

    Demokraté

    Hillary Clintonová

    37

    Bernie Sanders

    14
    Primárky v relativně chudém jižanském státě s velkým podílem černošského obyvatelstva konají obě strany 5. března. Demokraté volí proporčním systémem s 15% prahem celkem 51 delegátů (k nim mají osm superdelegátů). Republikáni zde rozdělí celkem 46 delegátů - 18 proporčním způsobem na úrovni kongresových obvodů (tři za každý obvod), 28 rovněž proporčně za celostátní výsledek, ovšem pouze mezi uchazeče, kteří měli celostátně aspoň 20 % hlasů. Louisiana patří ke státům s nejvyšším volebním prahem vůbec.
  • Republikáni

    Donald Trump

    9

    Ted Cruz

    12

    John Kasich

    2

    Jeb Bush

    0

    Ben Carson

    0

    Carly Fiorina

    0

    Marco Rubio

    0

    Demokraté

    Bernie Sanders

    17

    Hillary Clintonová

    8
    Nejméně lidnatý stát, který se 5. března zapojí do výběru kandidátů na prezidenta, je Maine v Nové Anglii. Ve státě s naprostou převahou bělošského obyvatelstva jde o 30 demokratických a 23 republikánských delegátů. Demokraté volí 6. března delegáty návazného státního sjezdu, který rozhodne o podobě delegace na volební konvent. Republikáni 5. března přímo na shromáždění rozhodují přímo o složení delegace, kterou vyšlou na konvent. Mají poměrný systém s 10% prahem; získá-li někdo přes 50 % hlasů, získá všechny hlasy za Maine.
  • Republikáni

    Donald Trump

    36

    Jeb Bush

    0

    Ben Carson

    0

    Ted Cruz

    0

    Carly Fiorina

    0

    John Kasich

    0

    Marco Rubio

    0

    Demokraté

    Bernie Sanders

    15

    Hillary Clintonová

    10
    V Nebrasce konají 5. března volební shromáždění jen demokraté, republikáni si s primárkami počkají do 10. května. Volební shromáždění demokratů je odrazovým můstkem k výběru 30 delegátů, přičemž už výsledky volebního shromáždění jsou závazné pro vyšší stupně stranického rozhodování o delegátech volebního konventu (jinak řečeno, straníci musí respektovat poměr sil určený voliči). Republikáni mají většinový systém: vítěz v tomto státě získá všech 36 delegátů na volební konvent.
  • Republikáni

    Donald Trump

    0

    Marco Rubio

    23

    Jeb Bush

    0

    Ben Carson

    0

    Ted Cruz

    0

    Carly Fiorina

    0

    John Kasich

    0

    Demokraté

    Hillary Clintonová

    36

    Bernie Sanders

    24
    Republikánské primárky 6. března mají jednoduchá pravidla: o hlasy 23 delegátů, kteří budou ostrov zastupovat na volebním konventu, se rozdělí poměrným způsobem delegáti, kteří zde získají přes 20 procent hlasů. Pokud nějaký získá přes 50 %, náleží mu všichni delegáti (jak se podařilo Marcovi Rubiovi). Demokraté pořádají 5. června volební shromáždění. Ze 67 delegátů, kteří budou Portoriko reprezentovat na konventu, bude 60 vázaných výsledky volebních shromáždění.
  • Republikáni

    Donald Trump

    11

    Ted Cruz

    7

    Marco Rubio

    1

    Jeb Bush

    0

    Ben Carson

    0

    Carly Fiorina

    0

    John Kasich

    0

    Demokraté

    Bernie Sanders

    17

    Hillary Clintonová

    8
    Havaj bude na republikánském konventu, který vybere kandidáta na prezidenta, zastupovat 19 delegátů, na demokratický konvent souostroví vyšle 34 delegátů. V případě republikánů jsou všichni vázáni hlasovat podle výsledku volebních shromáždění, konajících se 8. března (poměrný systém, žádný práh), pokud samozřejmě daný uchazeč o nominaci do konventu neodstoupí. Demokraté konají volební shromáždění 26. března, vázáno hlasovat podle jeho výsledků je 25 ze 34 delegátů.
  • Republikáni

    Donald Trump

    12

    Ted Cruz

    20

    Jeb Bush

    0

    Ben Carson

    0

    Carly Fiorina

    0

    John Kasich

    0

    Marco Rubio

    0

    Demokraté

    Bernie Sanders

    18

    Hillary Clintonová

    5
    Republikáni pořádají v Idahu 8. března klasické primárky, v nichž jde o 32 delegátů volebního konventu. Pokud žádný uchazeč nezíská přes 20 % hlasů, rozdělí si delegáty poměrným způsobem. Pokud alespoň jeden získá přes 20 %, rozdělí si delegáty pouze uchazeči se ziskem nad 20 % (takto může jeden uchazeč klidně získat všechny delegáty). Získá-li někdo přes 50 % hlasů, získá i všechny delegáty. V případě demokratů se 22. března konají volební shromáždění, která rozhodnou o 15 ze 27 delegátů volebního konventu. Dalších osm vyberou straníci na sjezdu, takzvané superdelegáty má Idaho čtyři.
  • Republikáni

    Donald Trump

    25

    Ted Cruz

    17

    John Kasich

    17

    Jeb Bush

    0

    Ben Carson

    0

    Carly Fiorina

    0

    Marco Rubio

    0

    Demokraté

    Bernie Sanders

    67

    Hillary Clintonová

    63
    Michigan, kde obě strany pořádají klasické primárky 8. března, patří k větším státům: na konvent demokratů vyšle 147 delegátů, na konvent republikánů 59. Z demokratických delegátů bude 130 vázaných hlasovat podle výsledků primárek (zbylých 17 jsou superdelegáti), u republikánů je všech 59 delegátů vázáno výsledkem primárek. Rozdělení hlasů republikáni řeší poměrným systémem s 15procentním prahem (nepřekoná-li jej nikdo, nastaví se práh jako výsledek vítěze minus pět procentních bodů). Pokud nějaký uchazeč získá celostátně přes 50 % hlasů, získá všechny delegáty.
  • Republikáni

    Donald Trump

    25

    Ted Cruz

    15

    Jeb Bush

    0

    Ben Carson

    0

    Carly Fiorina

    0

    John Kasich

    0

    Marco Rubio

    0

    Demokraté

    Hillary Clintonová

    31

    Bernie Sanders

    5
    Osmého března pořádají obě strany klasické primárky v Mississippi. Demokraté volí svým klasickým poměrným způsobem s 15procentním prahem (36 delegátů je vázáno výsledkem primárek, 5 superdelegátů nikoliv). Republikáni zde mají stejný práh, ale všichni delegáti jsou u nich vázaní výsledkem primárek. Systém volby v distriktech (vzejde z nich 12 republikánských delegátů volebního konventu) má blízko většinovému: ze tří hlasů každého distriktu získá vítěz dva a druhý v pořadí jeden. Případně vítěz získá všechny tři, pokud ovládne distrikt nadpoloviční většinou hlasů.
  • Republikáni

    Donald Trump

    0

    Jeb Bush

    0

    Ben Carson

    0

    Ted Cruz

    0

    Carly Fiorina

    0

    John Kasich

    0

    Marco Rubio

    0

    Demokraté

    Bernie Sanders

    9

    Hillary Clintonová

    4
    Demokraté umožňují účast i svým stoupencům pobývajícím v cizině (včetně Američanů v ČR - zde lze hlasovat 1. a 8. března). Osmého března volby na dálku končí. "Demokraty v cizině" bude na konventu zastupovat 21 delegátů, z toho 17 vázaných hlasováním dle výsledku primárek a čtyři superdelegáti.
  • Republikáni

    Donald Trump

    0

    Jeb Bush

    0

    Ben Carson

    0

    Ted Cruz

    0

    Carly Fiorina

    0

    John Kasich

    0

    Marco Rubio

    0

    Demokraté

    Hillary Clintonová

    4

    Bernie Sanders

    3
    Na Guamu přijdou první na řadu republikáni (12 března, devět delegátů), demokraté s téměř dvouměsíčním odstupem (7. května, 12 delegátů). U republikánů je výsledek volebního shromáždění chápán jen jako doporučení delegátům (proto zde u republikánů zůstane nula u každého, delegáti zkrátka nejsou vázaní; delegáti za Guam budou započítáni k tzv. superdelegátům). U demokratů je vázáno výsledkem sedm ze dvanácti delegátů, zvolených na konvent za Guam.
  • Republikáni

    Donald Trump

    9

    Jeb Bush

    0

    Ben Carson

    0

    Ted Cruz

    0

    Carly Fiorina

    0

    John Kasich

    0

    Marco Rubio

    0

    Demokraté

    Hillary Clintonová

    4

    Bernie Sanders

    2
    V půli března se do výběru delegátů konventů zapojí i obyvatelé Severních Marian - vedle např. Guamu dalšího z teritorií, jejichž obyvatelé nemohou kvůli ústavnímu omezení volit přímo prezidenta, ale ve výběru delegátů na konventy jim nic nebrání. Republikánské volební shromáždění funguje na principu "vítěz bere vše": lidé zvolí jednak svého nominanta na prezidenta, jednak delegáty - a delegáti jsou povinni jejich volbu respektovat. Demokraté na volebním shromáždění rozhodnou o 6 z 11 delegátů, zbytek připadá na "superdelegáty".
  • Republikáni

    Donald Trump

    0

    Marco Rubio

    10

    John Kasich

    9

    Jeb Bush

    0

    Ben Carson

    0

    Ted Cruz

    0

    Carly Fiorina

    0

    Demokraté

    Hillary Clintonová

    16

    Bernie Sanders

    4
    District of Columbia je jediným teritoriem (tzn. nemá postavení státu), které může volit prezidenta ve volbách 8. listopadu. Republikány bude na konventu zastupovat 19 delegátů za D.C., všichni jsou vázáni výsledkem volebního shromáždění (poměrný systém s 15% prahem, získá-li vítěz přes 50%, získá všechny delegáty). U demokratů přichází D.C. na řadu až 14. června v podobě primárek. Na nich se rozhodne o 20 vázaných delegátech z celkem 45 (zbylí jsou tzv. superdelegáti, tedy mohou na konventu hlasovat pro prezidentského kandidáta dle své úvahy).
  • Republikáni

    Donald Trump

    99

    Jeb Bush

    0

    Ben Carson

    0

    Ted Cruz

    0

    Carly Fiorina

    0

    John Kasich

    0

    Marco Rubio

    0

    Demokraté

    Hillary Clintonová

    141

    Bernie Sanders

    73
    Florida pořádá klasické primárky obou stran 15. března (spolu s Illinois, Missouri, Severní Karolínou a Ohiem). Počtem delegátů, o nichž se tento den rozhoduje (zhruba 15 % u obou konventů) je 15. březen druhým nejdůležitějším dnem po "superúterý". Demokraté na Floridě rozhodují o 214 delegátech (k tomu bude stát zastupovat 32 superdelegátů) U republikánů patří Florida k nejdůležitějším státům vůbec: Všech 99 delegátů za ni získá zdejší vítěz, byť by vyhrál o jediný hlas.
  • Republikáni

    Donald Trump

    54

    Ted Cruz

    9

    John Kasich

    6

    Jeb Bush

    0

    Ben Carson

    0

    Carly Fiorina

    0

    Marco Rubio

    0

    Demokraté

    Hillary Clintonová

    79

    Bernie Sanders

    77
    Illinois pořádá primárky obou stran 15. března (spolu s Floridou, Missouri, Severní Karolínou a Ohiem). Počtem delegátů, o nichž se tento den rozhoduje (zhruba 15 % u obou konventů) je 15. březen druhým nejdůležitějším dnem po "superúterý". Ze 182 demokratických delegátů se v primárkách vybírá 156 (zbylí jsou "superdelegáti"). Republikáni přidělí 15 delegátů uchazeči, který vyhraje celostátně, zbylých 54 (tři za každý kongresový distrikt v Illinois) budou vázáni hlasovat pro uchazeče, s jehož podporou svázali své působení delegáta.
  • Republikáni

    Donald Trump

    37

    Ted Cruz

    15

    Jeb Bush

    0

    Ben Carson

    0

    Carly Fiorina

    0

    John Kasich

    0

    Marco Rubio

    0

    Demokraté

    Hillary Clintonová

    36

    Bernie Sanders

    35
    Missouri pořádá klasické primárky obou stran 15. března (spolu s Floridou, Illinois, Severní Karolínou a Ohiem). Počtem delegátů, o nichž se tento den rozhoduje (zhruba 15 % u obou konventů) je 15. březen druhým nejdůležitějším dnem po "superúterý". Demokratům v Missouri jde celkem o 84 delegátů (z toho 13 superdelegátů), republikánům o 52 delegátů. Systém mají trochu jiný: vítěz každého ze zdejších osmi kongresových distriktů získá 5 delegátů, zbylých 12 připadne celostátnímu vítězi (pokud získá celostátně přes 50 % hlasů, patří mu všech 52 delegátů za Missouri).
  • Republikáni

    Donald Trump

    29

    Ted Cruz

    27

    John Kasich

    9

    Marco Rubio

    6

    Ben Carson

    1

    Jeb Bush

    0

    Carly Fiorina

    0

    Demokraté

    Hillary Clintonová

    60

    Bernie Sanders

    47
    Severní Karolína pořádá klasické primárky obou stran 15. března (spolu s Floridou, Illinois, Missouri a Ohiem). Počtem delegátů, o nichž se tento den rozhoduje (zhruba 15 % u obou konventů) je 15. březen druhým nejdůležitějším dnem po "superúterý". Demokraté zde běžným poměrným systémem s 15% prahem volí 107 ze 121 delegátů (dopočet tvoří superdelegáti). Republikáni mají čistě poměrný systém bez prahu nutného k získání delegátů - za každých 1,39 % hlasů (jedna dvaasedmdesátina) získá uchazeč jednoho ze 72 delegátů.
  • Republikáni

    Donald Trump

    0

    John Kasich

    66

    Jeb Bush

    0

    Ben Carson

    0

    Ted Cruz

    0

    Carly Fiorina

    0

    Marco Rubio

    0

    Demokraté

    Hillary Clintonová

    81

    Bernie Sanders

    62
    Ohio pořádá klasické primárky obou stran 15. března (spolu s Floridou, Illinois, Missouri a Severní Karolínou). Počtem delegátů, o nichž se tento den rozhoduje (zhruba 15 % u obou konventů) je 15. březen druhým nejdůležitějším dnem po "superúterý". Demokraté v Ohiu volí poměrným způsobem 143 ze 159 delegátů (mají zde 16 superdelegátů) konventu. Pro republikány je Ohio jedním z klíčových států: všech 66 delegátů zde získá vítěz. Zdejší umírněná struktura voličů s nízkým podílem cizinců je teoreticky výhodnější spíše pro Marca Rubia než Donalda Trumpa či Teda Cruze.
  • Republikáni

    Donald Trump

    6

    Jeb Bush

    0

    Ben Carson

    0

    Ted Cruz

    0

    Carly Fiorina

    0

    John Kasich

    0

    Marco Rubio

    0

    Demokraté

    Hillary Clintonová

    6

    Bernie Sanders

    1
    Série nominačních soubojů má Panenské ostrovy poprvé v kalendáři 10. března. V tento den zde republikáni pořádají volební shromáždění. Podobně jako na Americké Samoi, na Guamu, v Coloradu, Wyomingu a Severní Dakotě se ale volí pouze delegáti konventu (celkem jich za Panenské ostrovy je devět) a neurčuje se zatím, pro koho budou hlasovat. Až o tom místní stranická buňka rozhodne, budou jejím postojem delegáti vázaní. Demokraté na Panenských ostrovech 4. června vyberou 7 z celkového počtu 12 delegátů obvyklým poměrným systémem s 15procentním prahem.
  • Republikáni

    Donald Trump

    58

    Jeb Bush

    0

    Ben Carson

    0

    Ted Cruz

    0

    Carly Fiorina

    0

    John Kasich

    0

    Marco Rubio

    0

    Demokraté

    Hillary Clintonová

    42

    Bernie Sanders

    33
    Arizona patří svými 85 delegáty u demokratů (z nich 10 superdelegátů) a 58 u republikánů mezi větší státy v kalendáři primárek. Obě strany je zde konají 22. března. Ze 75 demokratických delegátů se 50 dělí podle výsledků v jednotlivých zdejších kongresových obvodech a 25 dle celostátního výsledku. Republikáni zde využívají pravidla, že 15. březnem počínaje mohou uplatnit většinový volební systém, takže všech 58 hlasů v Arizoně získá vítěz.
  • Republikáni

    Donald Trump

    0

    Ted Cruz

    40

    Jeb Bush

    0

    Ben Carson

    0

    Carly Fiorina

    0

    John Kasich

    0

    Marco Rubio

    0

    Demokraté

    Bernie Sanders

    27

    Hillary Clintonová

    6
    22. března se konají republikánské i demokratické primárky v Utahu. Republikáni si při dělbě 40 delegátů počínají způsobem, který dosud v primárkách nebyl: pokud někdo získá 50 % a více, chová se systém většinově, pokud tři či více uchazečů získají alespoň 15 %, dělí si delegáty jen oni, pokud méně než tři uchazeči překročí 15 %, dělí si hlasy všichni čistě poměrným systémem. Demokraté si rovněž poměrným systémem rozdělí 33 ze 37 delegátů za Utah.
  • Republikáni

    Donald Trump

    41

    Jeb Bush

    0

    Ben Carson

    0

    Ted Cruz

    0

    Carly Fiorina

    0

    John Kasich

    0

    Marco Rubio

    0

    Demokraté

    Bernie Sanders

    74

    Hillary Clintonová

    27
    Demokraté zde konají volební shromáždění 26. března, jde o 101 ze 118 zdejších delegátů. Část delegátů je zvolena přímo, mohou pak promluvit do rozdělení dalších delegátů. Republikáni zde volí 24. května. Čtrnáct delegátů si zvolí poměrným systémem s 20% prahem v rámci celého Washingtonu, zbylých třicet pak po trojicích ve zdejších 10 obvodech. Pokud někdo v obvodu získá přes 50 % hlasů nebo jako jediný přes 20 %, získá všechny tři delegáty za obvod, jinak se delegáti za obvod dělí poměrem 2:1 či 1:1:1.
  • Republikáni

    Donald Trump

    6

    Ted Cruz

    36

    Jeb Bush

    0

    Ben Carson

    0

    Carly Fiorina

    0

    John Kasich

    0

    Marco Rubio

    0

    Demokraté

    Bernie Sanders

    48

    Hillary Clintonová

    38
    Obě strany konají primárky ve Wisconsinu 5. dubna. Republikáni volí 42 delegátů většinovým systémem (z toho 18 získá celostátní vítěz a za každý z osmi zdejších kongresových obvodů jsou ve hře další tři hlasy, které vždy získá vítěz v daném obvodu). Demokraté mají poměrný systém s 15procentním prahem; část delegátů se volí podle celostátního poměru hlasů, část podle poměru hlasů v jednotlivých obvodech.
  • Republikáni

    Donald Trump

    89

    John Kasich

    6

    Jeb Bush

    0

    Ben Carson

    0

    Ted Cruz

    0

    Carly Fiorina

    0

    Marco Rubio

    0

    Demokraté

    Hillary Clintonová

    139

    Bernie Sanders

    108
    Jeden z nejlidnatějších států USA (u demokratů 291 delegátů, u republikánů 95). Obě strany zde pořádají primárky 19. dubna. Demokraté volí poměrným systémem 247 delegátů (zbytek jsou superdelegáti). U republikánů se 14 delegátů rozdělí podle celostátního výsledku (vítěz bere vše při zisku nad 50 %), zbylých 81 delegátů se volí po trojicích za každý ze 27 kongresových obvodů New Yorku (všichni tři za obvod připadnou vítězi obvodu, získá-li přes 50 % nebo jako jediný přes 20 % hlasů; jinak vítěz bere za obvod dva delegáty a druhý v pořadí jednoho.
  • Republikáni

    Donald Trump

    28

    Jeb Bush

    0

    Ben Carson

    0

    Ted Cruz

    0

    Carly Fiorina

    0

    John Kasich

    0

    Marco Rubio

    0

    Demokraté

    Hillary Clintonová

    28

    Bernie Sanders

    27
    Obě strany zde konají primárky 26. dubna. U demokratů jde o 55 delegátů (stát na konventu zastupuje ještě 16 superdelegátů). U republikánů je 15 delegátů zvoleno za pět zdejších kongresových obvodů (vítěz v obvodu získá všechny tři delegáty za obvod). Třináct "celostátních" delegátů se pak řídí celostátním výsledkem: pokud uchazeč získá přes 50 % hlasů, náleží mu všech 13 celostátních delegátů. V opačném případě si delegáty dělí poměrným způsobem ti uchazeči, kteří celostátně překonají 20 %. Volit u republikánů mohou jen straníci.
  • Republikáni

    Donald Trump

    16

    Jeb Bush

    0

    Ben Carson

    0

    Ted Cruz

    0

    Carly Fiorina

    0

    John Kasich

    0

    Marco Rubio

    0

    Demokraté

    Hillary Clintonová

    12

    Bernie Sanders

    9
    Demokraté i republikáni zde pořádají primárky 26. dubna. Demokraté mají 21 standardních delegátů a 10 superdelegátů; standardní delegáty volí obvyklým způsobem s 15procentním prahem nutným pro zisk delegátů. Republikáni všech 16 delegátů přidělí vítězovi v tomto státě. U obou primárek mohou volit pouze lidé, kteří se k nim předem zaregistrovali.
  • Republikáni

    Donald Trump

    38

    Jeb Bush

    0

    Ben Carson

    0

    Ted Cruz

    0

    Carly Fiorina

    0

    John Kasich

    0

    Marco Rubio

    0

    Demokraté

    Hillary Clintonová

    60

    Bernie Sanders

    35
    Demokraté i republikáni zde pořádají primárky 26. dubna. Demokraté rozhodují o 95 delegátech (k tomu má Maryland 23 superdelegátů) v primárkách, v nichž mohou hlasovat jen lidé registrovaní u demokratů. Obdobné omezení mají republikáni. Ti zde rozhodují o 38 delegátech většinovým systémem: 14 připadne celostátnímu vítězi, zbylých 24 pak po osmi trojicích vítězům ve zdejších osmi kongresových obvodech.
  • Republikáni

    Donald Trump

    17

    Jeb Bush

    0

    Ben Carson

    0

    Ted Cruz

    0

    Carly Fiorina

    0

    John Kasich

    0

    Marco Rubio

    0

    Demokraté

    Hillary Clintonová

    106

    Bernie Sanders

    83
    Obě strany zde konají primárky 26. dubna. Stát bude na konventu demokratů zastupovat 189 delegátů (volí se poměrným systémem) a 21 superdelegátů, na konventu republikánů 71 delegátů. Z těch se 17 delegátů přidělí vítězi na celostátní úrovni a zbylých 54 v kongresových obvodech v takzvaných "skulinových primárkách", které de facto znamenají, že nebudou vázáni výsledkem voleb, který pro ně bude jen doporučením. Řadí se tak mezi 106 "superdelegátů" (vedle 28 ze Severní Dakoty, po 3 z Panenských ostrovů a Wyomingu a po 9 z Americké Samoy a Guamu).
  • Republikáni

    Donald Trump

    12

    John Kasich

    5

    Ted Cruz

    2

    Jeb Bush

    0

    Ben Carson

    0

    Carly Fiorina

    0

    Marco Rubio

    0

    Demokraté

    Bernie Sanders

    13

    Hillary Clintonová

    11
    Demokraté i republikáni zde pořádají primárky 26. dubna. U demokratů jde o 24 delegátů (stát má navíc 9 superdelegátů), volí se poměrným způsobem a kromě členů strany můžou hlasovat i nezávislí (kteří se ovšem hlasováním pro účely voleb stanou "demokraty" a už nemohou hlasovat u republikánů). Obdobná pravidla pro účast u voleb platí i u republikánů, kteří - rovněž poměrným způsobem - volí 19 delegátů. Pro získání delegátů potřebují republikánští uchazeči celostátně získat aspoň 10 % hlasů; 13 delegátů se rozdělí podle celostátního výsledku, po dvou trojicích delegátů pak podle výsledků ve dvou zdejších kongresových obvodech.
  • Republikáni

    Donald Trump

    57

    Jeb Bush

    0

    Ben Carson

    0

    Ted Cruz

    0

    Carly Fiorina

    0

    John Kasich

    0

    Marco Rubio

    0

    Demokraté

    Bernie Sanders

    44

    Hillary Clintonová

    39
    Demokraté i republikáni zde pořádají primárky 3. května. Demokraté poměrným způsobem volí 83 delegátů (zbylých 9 jsou superdelegáti), republikáni pak mají většinový volební systém: 30 republikánských delegátů získá celostátní vítěz v Indianě, 27 delegátů po trojicích pak připadne vítězům v devíti zdejších kongresových obvodech.
  • Republikáni

    Donald Trump

    32

    Jeb Bush

    0

    Ben Carson

    0

    Ted Cruz

    0

    Carly Fiorina

    0

    John Kasich

    0

    Marco Rubio

    0

    Demokraté

    Bernie Sanders

    18

    Hillary Clintonová

    11
    Demokraté i republikáni konají primárky v Západní Virginii 10. května. Demokraté volí 29 delegátů z 37 (zbylých jedenáct jsou superdelegáti) obvyklým poměrným systémem s 15procentním prahem nutným pro zisk delegátů. Republikáni volí 31 delegátů - po trojicích v každém kongresovém obvodu, 22 na celostátní úrovni. Další tři republikánští delegáti (celkem jich tedy je 34) jsou tvořeni představiteli strany v tomto státě. Zvláštností republikánských primárek je to, že se volí přímo delegáti (svou kandidaturu veřejně spojují se závazkem, pro koho hodlají na konventu hlasovat).
  • Republikáni

    Donald Trump

    18

    Ted Cruz

    5

    John Kasich

    5

    Jeb Bush

    0

    Ben Carson

    0

    Carly Fiorina

    0

    Marco Rubio

    0

    Demokraté

    Bernie Sanders

    36

    Hillary Clintonová

    25
    Demokraté i republikáni konají primárky v Oregonu 17. května. Demokraté volí 61 delegátů (zbylých 13 jsou superdelegáti), republikáni 28 delegátů. Obě strany volí poměrným systémem, u demokratů je potřeba překonat 15procentní práh, aby uchazeč získal nějaké delegáty.
  • Republikáni

    Donald Trump

    172

    Jeb Bush

    0

    Ben Carson

    0

    Ted Cruz

    0

    Carly Fiorina

    0

    John Kasich

    0

    Marco Rubio

    0

    Demokraté

    Hillary Clintonová

    269

    Bernie Sanders

    206
    Demokraté i republikáni konají primárky v Kalifornii 7. října, v datum, kdy se jednorázově rozděluje nejvíc delegátů v celém kalendáři primárek. U demokratů (Kalifornii zastupuje 475 vázaných delegátů a 75 superdelegátů) se používá poměrný systém s 15procentním prahem potřebným k zisku delegátů. Republikáni rozdělí 159 delegátů po celých trojicích vítězům ve zdejších 53 obvodech, dalších 13 delegátů získá celostátní vítěz v Kalifornii.
  • Republikáni

    Donald Trump

    27

    Jeb Bush

    0

    Ben Carson

    0

    Ted Cruz

    0

    Carly Fiorina

    0

    John Kasich

    0

    Marco Rubio

    0

    Demokraté

    Bernie Sanders

    11

    Hillary Clintonová

    10
    Demokraté i republikáni konají primárky v Montaně 7. října, v datum, kdy se jednorázově rozděluje nejvíc delegátů v celém kalendáři primárek. U demokratů (Montanu zastupuje 21 vázaných delegátů a 6 superdelegátů) se používá poměrný systém s 15procentním prahem potřebným k zisku delegátů. Primárky u republikánů jsou otevřené nejen registrovaným příznivcům této strany, fungují čistě většinovým systémem. Volí se 27 delegátů.
  • Republikáni

    Donald Trump

    51

    Jeb Bush

    0

    Ben Carson

    0

    Ted Cruz

    0

    Carly Fiorina

    0

    John Kasich

    0

    Marco Rubio

    0

    Demokraté

    Hillary Clintonová

    79

    Bernie Sanders

    47
    Demokraté i republikáni konají primárky v New Jersey 7. října, v datum, kdy se jednorázově rozděluje nejvíc delegátů v celém kalendáři primárek. U demokratů (New Jersey zastupuje 126 vázaných delegátů a 16 superdelegátů) se používá poměrný systém s 15procentním prahem potřebným k zisku delegátů. U republikánů připadne 51 delegátů za tento poměrně lidnatý stát vítězi na celostátní úrovni
  • Republikáni

    Donald Trump

    24

    Jeb Bush

    0

    Ben Carson

    0

    Ted Cruz

    0

    Carly Fiorina

    0

    John Kasich

    0

    Marco Rubio

    0

    Demokraté

    Hillary Clintonová

    18

    Bernie Sanders

    16
    Demokraté i republikáni konají primárky v Novém Mexiku 7. října, v datum, kdy se jednorázově rozděluje nejvíc delegátů v celém kalendáři primárek. U demokratů (Nové Mexiko zastupuje 34 vázaných delegátů a 9 superdelegátů) se používá poměrný systém s 15procentním prahem potřebným k zisku delegátů. Republikáni potřebují k zisku delegátů překonat 15 % hlasů, delegáty v celkovém počtu 24 si dělí proporčně.
  • Republikáni

    Donald Trump

    29

    Jeb Bush

    0

    Ben Carson

    0

    Ted Cruz

    0

    Carly Fiorina

    0

    John Kasich

    0

    Marco Rubio

    0

    Demokraté

    Hillary Clintonová

    10

    Bernie Sanders

    10
    Demokraté i republikáni konají primárky v Jižní Dakotě 7. října, v datum, kdy se jednorázově rozděluje nejvíc delegátů v celém kalendáři primárek. U demokratů (Jižní Dakotu zastupuje 20 vázaných delegátů a 5 superdelegátů) se používá poměrný systém s 15procentním prahem potřebným k zisku delegátů. Republikáni svých 29 delegátů zvolí většinovým způsobem na celostátní úrovni.

Počty získaných delegátů jsou orientační. Mezi státy můžete listovat pomocí šipek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue