Na Pustevnách v Beskydech vzplála po půlnoci historická dřevěná chata Libušín...

Na Pustevnách v Beskydech vzplála po půlnoci historická dřevěná chata Libušín navržená architektem Dušanem Jurkovičem. Na místě zasahovalo více než 70 hasičů. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Vyhořelý Libušín obnoví brněnská firma, roubenka začne růst za rok

  • 2
Vítězem soutěže na obnovu chaty Libušín na Pustevnách je brněnská specializovaná firma Archatt. Vyhořelou historickou památku od architekta Dušana Jurkoviče postaví za 80 milionů korun. Nová roubenka začne růst až za rok, předtím odborníci ručně rozeberou ohořelé torzo, jehož díly se pak budou snažit znovu použít.

Letos na podzim se pokácí dřevo na stavbu nového Libušína, přes zimu se zpracuje a na jaře začne na Pustevnách růst nová roubenka. Plán je to zatím jen hrubý, ale prakticky už jistý. V pondělí večer totiž definitivně skončila veřejná soutěž na dodavatele, vyhrála ji brněnská firma Archatt.

„Mají dobré reference, splnili naše podmínky a nabídli výhodnou cenu. Je to dobrý výsledek,“ uvedl Jindřich Ondruš, ředitel Valašského muzea v přírodě, které Jurkovičovy stavby na Pustevnách spravuje.

Vítězná cena je téměř 80 milionů korun, tedy o 20 milionů nižší, než byl předběžný rozpočet.

Obnovovali vilu Tugendhat v Brně i Národní divadlo v Praze

Firma Archatt se na památky specializuje, na trhu je už 24 let a na většinu prací má kmenové zaměstnance. To byla ostatně jedna z podmínek soutěže.

Vítězná společnost je podepsaná pod projektem na obnovu brněnské vily Tugendhat, Národního divadla v Praze a má za sebou i celkovou obnovu zámku v Lednici. Zkušenost s dřevěnými historickými stavbami zase získali díky opravě roubené části zámku ve Velkých Losinách.

„Libušín je velmi prestižní záležitost. Navíc Jurkovičovy stavby máme rádi a teď máme i možnost pracovat na takto krásné autorské stavbě,“ těší se jeden z jednatelů Archattu Jan Všetečka.

Výběr měl původně skončit zhruba před měsícem. Do soutěže se přihlásilo pět firem, dvě z neúspěšných však proti výsledku podaly námitky (více zde).

Když se k tomu přičte i opakované vyhlašování soutěže, při kterém se loni na podzim upravovalo její zadání (více zde), znamená to, že faktické zahájení stavby se odsouvá zhruba o půl roku.

Vyhodí jen nenávratně zničené části stavby

S dokončením se tak počítá v polovině roku 2019. Čas ale stavbaři a restaurátoři využijí.

„Paradoxně nám to pomůže, získáme více času na podrobné zpracování toho, co z původního Libušína zbylo,“ popsal Ondruš.

Ohořelé torzo národní historické památky se musí ručně rozebrat. Každý díl, u kterého to bude aspoň trochu možné, se očistí, případně nadstaví, aby se dal znovu použít. A nejde jen o rozměrné trámy, ale i detaily.

„Například se budou snímat fragmenty původní dochované omítky se zbytky sgrafit, tedy výzdoby vyškrabávané do omítky. Po obnově roubení se vrátí na původní místo,“ popsal Všetečka.

Vyhodí se jen nenávratně zničené části stavby.

Fyzicky se experti začnou na Pustevnách pohybovat letos v červnu a do konce roku zůstane na místě opravená kamenná základová deska, na níž původní chata stála.

Chatu Libušín, jednu s dominant Pusteven, dokončil Jurkovič v roce 1899. Nestavěl ji celou, jen část, kterou pak propojil s už fungující dřevěnou krčmou od stavitele Alfréda Parmy. Celé stavbě pak dal jednotný ráz.

Předloni v březnu zničil chatu rozsáhlý požár (více jsme psali zde).

Policie z něj viní muže, který se v roce 2007 podílel na rekonstrukci komínového systému a byl odpovědný za provedení prací (více zde).

3. března 2014