Budova CCTV-Tower vysoká 234 metrů stojí v obchodním centru Pekingu.

Budova CCTV-Tower vysoká 234 metrů stojí v obchodním centru Pekingu. | foto: Profimedia.cz

Stop odvážným stavbám. Čína zakázala moderní architekturu

  • 13
Čínská vláda chce oficiálně ukončit trend bizarní architektury, který se přehnal zemí. Roky silného ekonomického růstu roztočily stavební boom spojený se vzestupem extravagantních budov, které jsou státním úředníkům trnem v oku.

Čínský prezident Si Ťin-pching již před dvěma lety upozornil na neobvykle tvarované stavby a také na oblíbený čínský nešvar - kopírování krásných a významných světových staveb. Developeři v posledních letech vychrlili do detailu okopírované architektonické světové trháky.

V Číně nyní stojí největší perly zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO. Lze navštívit přesné kopie Paříže, kalifornské Orange County, švýcarské městečko Interlaken a Amsterdam.

V Chang-čou kloužou gondoly po uměle vybudovaných kanálech města Benátky, které má vlastní náměstí Svatého Marka i Dóžecí palác.

V loňském roce developeři v Chuej-čou představili cihlu po cihle okopírovanou repliku rakouské vesnice Hallstatt včetně ulic dlážděných kočičími hlavami, historického kostela a dokonce i kaváren se stolky na chodníku.

Kopie jsou stavěny jako důkaz čínské technologické vyspělosti, vlivu a moci. Číňané berou symboly západní architektury coby důkaz vlastního vzestupu a nadvlády.

S tím je ale nyní konec. A nejen s napodobováním, ale také s netradičními stavbami, které se v posledních letech v Číně také velmi rozmohly. Rozpaky vzbuzují například Velké trenýrky z roku 2012. Nové ústředí čínské státní televize se stavělo v Pekingu deset let.

Může se hodit

nad prehradou

Nad Přehradou - výborná občanská vybavenost a příjemné prostředí v Hostivaři.

Více bytů k prodeji na Reality.iDNES.cz.

Futuristicky vyhlížející budovu, která má symbolizovat nástup Číny na světovou scénu, navrhli německý architekt Ole Scheeren s nizozemským architektem Remem Koolhaasem ze studia Office for Metropolitan Architecture.

Budova CCTV-Tower vysoká 234 metrů stojí v obchodním centru Pekingu. Sestává ze dvou věží ve tvaru L spojených křížem u paty, které ve výšce 160 metrů spojuje sedmdesátimetrový pravoúhlý výčnělek. Veřejnost stavbu pojmenovala Velké trenýrky. Podobně zvláštní je hotel ve tvaru koblihy, mince či čajové konvice.

Podle nové směrnice budou muset architekti navrhovat budovy, které svým vzhledem zapadnou do okolí a nebudou na sebe tolik upozorňovat. Musí být také šetrné k životnímu prostředí a oku lahodit. K dispozici bude také „architektonické desatero“, podle kterého se budou odborníci řídit.

V čínském městě Wu-si vyrostla komerční budova ve tvaru čajové keramické konvice.

15. března 2014