Návštěvu čínského prezidenta doprovázejí i protesty, jednu z protestujících s tibetskou vlajkou odvádějí policisté. (28. března 2016) | foto: Michal Šula, MAFRA

Zeman děkoval policii za zásahy při čínské návštěvě. Budou je řešit poslanci

  • 2175
Prezident Miloš Zeman si na Hrad pozval příslušníky policie, aby jim poděkoval za „zásahy“ při návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Kvůli stejné věci, ale z přesně opačných důvodů, se bude 21. dubna konat mimořádná schůze Sněmovny na žádost TOP 09 a ODS.

„Je špatný ten, kdo se nedokáže zastat svých podřízených a je špatný ten, kdo se jim bojí vyjádřit svoji úctu jenom proto, aby ho často podplacená média neznemožnila,“ uvedl prezident Zeman při setkání s policisty.

„Musíme si vážit těch, kdo mají odvahu, a musíme si uvědomit, proti komu policie stojí. To nejsou názoroví odpůrci, protože ve svobodné společnosti má každý právo vyjádřit svůj názor,“ pokračoval prezident a dodal: „Je třeba odlišit lidi, kteří svobodně vyjadřují svůj názor od různých Kalousků, kteří se pouze zviditelňují šaškovskými akcemi. Pokud jsem správně informován, policie vyhradila demonstrantům prostor, kde mohli svobodně svůj názor vyjádřit.“

Policie podle Zemana jednala správně, když při příležitosti návštěvy druhého nejvýznamnějšího muže planety, jak Si Ťin-pchinga označil, uzavřela některé prostory v okolí Hradu, aby nevyvolala riziko ohrožení jeho bezpečnosti. „Toto vše by měli duševně normální lidé pochopit,“ uvedl český prezident.

Kalousek: Teď už je jasné, čí to byla politická objednávka

Lídr TOP 09 Kalousek to vidí zcela jinak. „To není překvapivé. Jen to potvrzuje, že policie postupovala na politickou objednávku a teď se zdá být zřejmé, na čí politickou objednávku. To ovšem nezbavuje vládu a ministra vnitra jejich odpovědnosti,“ řekl iDNES.cz Kalousek.

Už v pondělí se přitom policejní prezident Tomáš Tuhý omluvil děkanovi FAMU Pavlu Jechovi za nevhodnost a nadbytečnost návštěvy policistů na fakultě kvůli vyvěšené vlajce Tibetu (více o omluvě Tuhého najdete zde).

Postup policie při návštěvě Si Ťin-pchinga chtěli poslanci TOP 09 projednávat na dubnové schůzi Sněmovny. Pro byli i občanštím demokraté a vládní lidovci, ale to pro schválení bodu nestačilo.

Podle pravicové opozice by se ale kvůli postupu policie měla vláda Sněmovně zpovídat. „Těch případů byl takový počet, že nelze věřit, že šlo o náhodné excesy,“ uvedl Kalousek. A také ODS se rozhodla kvůli počínání policie při návštěvě čínského prezidenta podpořit mimořádnou schůzi. Obě pravicové opoziční strany mají dost hlasů na to, aby byla svolána. Uskuteční se příští týden ve čtvrtek, 21. dubna od 11 hodin.

Ve stejnou dobu, kdy se poslanci přeli, zda mají zásahy policie při návštěvě čínského prezidenta řešit, zveřejnil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček na Twitteru tweet tohoto znění: „Pan prezident pozval na Hrad příslušníky Policie ČR. Poděkoval jim za zásahy 17.11.15 a při návštěvě prezidenta ČLR.“

12.dubna 2016 v 15:11, příspěvek archivován: 12.dubna 2016 v 15:26

Pan prezident pozval na Hrad příslušníky Policie ČR. Poděkoval jim za zásahy 17.11.15 a při návštěvě prezidenta ČLR. pic.twitter.com/Q8dRyq19oX

Policie nepustila protestující na Hradčanské náměstí

Kritikům postupu policie také vadí, že při návštěvě Si Ťin-pchinga například zabránila demonstrantům jít na Hradčanské náměstí, údajně z bezpečnostních důvodů, přitom čínská návštěva dávno byla v Lichtenštejnském paláci na Kampě, takže žádné bezpečnostní riziko prezidentovi Číny na Hradčanském náměstí nehrozilo.

„Tyto kroky nelze zdůvodňovat horlivostí, jak se snaží vymlouvat ministr vnitra. Pokud represivní orgán překračuje své pravomoci a bezdůvodně šikanuje, jedná se o nepřijatelný postup, ať již tuto činnost provádí horlivě či liknavě,“ prohlásil Kalousek. „Docházelo k omezování práv českých občanů na území České republiky,“ zdůraznil předseda TOP 09 před poslanci.

O zařazení Chovancova vystoupení jednali poslanci v organizačním výboru, kde vládní ČSSD předběžně uvedla, že by s návrhem souhlasila. „Pak se ale sešel poslanecký klub, na němž jsme se dohodli, že se zařazením bodu souhlasit nebudeme,“ řekl šéf poslanců ČSSD Roman Sklenák.

A sociální demokraté pak skutečně hlasy pro to, aby mohli být „grilován“ hlavně ministr vnitra Milan Chovanec, nepřidali, stejně jako ANO a komunisté. V případě mimořádné schůze se tomu ale sociální demokraté úplně nevyhnou.

29. března 2016

Ministr vnitra Chovanec se dušuje, že policisté nepostupovali při návštěvě čínského prezidenta podle žádného politického zadání. O víkendu dokonce v debatě na Primě, v níž byl spolu s Kalouskem, prohlásil, že odstoupí, pokud se prokáže opak, tedy že policie byla politicky úkolována, jak má postupovat proti kritikům návštěvy z Číny (více o Chovancově slibu odstoupit čtěte zde).

Příznivci čínského prezidenta a aktivisté se během návštěvy dostali i do šarvátky:

28. března 2016


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue