PORADNA: Dřevěný domek je sice pěkný, ale pocvičíte se v natírání

  • 1
Chci si pořídit na zahradu domek, ve kterém bych uskladňovala nářadí, sekačku a další věci. Jen se nemohu rozhodnout, zda si vybrat dřevěný, nebo plechový, ptá se čtenářka Martina. Toto úskalí bývá při rozhodování časté.

Stručně to lze shrnout: buď si vyberete dřevěný domek, který se výborně hodí do zahrady a odsoudíte se ke každoroční impregnaci dřeva, anebo půjdete do plechové nebo plastové konstrukce, která je bezúdržbová. Ale která se tolik do zahrady nehodí.

Rozhodování mohou usnadnit i okolní podmínky. Pokud se nemá boudička na nářadí stát „perlou“ zahrady a může stát někde stranou, asi nebude vadit ani ten plast.

Podle materiálu

Dalším faktorem je cena. Dřevěné domky bývají obecně dražší, počítejte podle velikosti s cenami od 20 tisíc korun. Malé domky na nářadí nemívají srubovou konstrukci, bývají zkonstruované z jednotlivých panelů, což usnadňuje a zrychluje montáž. Ač prodejci nabízejí smontování jako službu, zručný kutil to zvládne i vlastními silami. Je třeba si uvědomit, že jde většinou o stavby do 10 metrů čtverečních, takže ke stavbě nepotřebujete žádnou velkou mechanizaci.

To v případě plechových domků se s cenou dostanete zhruba na polovinu, za domek velký asi 6 metrů čtverečních zaplatíte kolem deseti tisíc. Při výběru si dejte pozor na světlou výšku. Ve výprodejích se občas objeví domky, které nejsou určeny pro evropský vzrůst.

Sledujte také sílu stěny. Solidní domky by měly mít tloušťku plechu alespoň 0,25 mm, samozřejmostí by měla být kvalitní povrchová úprava. Pro laika může být vodítkem délka záruky na prorezavění alespoň deset let. Pro odpůrce „plechového designu“ se prodávají různé barevné varianty včetně imitace dřeva.

Na trhu se najdou i plastové domky, ale v našich zeměpisných šířkách vypadají poněkud exoticky. Mají velmi dlouhou životnost a jsou lehké a tím se i snáze stavějí. Kvůli nízké váze je však potřeba je pečlivě kotvit.

Kam je postavit

Nejsnazší je umístit na zahradu plechový domek. „Buď si uděláte pevný podklad například z betonu nebo dlažby a na něj ten domek postavíte, anebo můžete domek postavit i na trávu. „Pak budete potřebovat podlahovou základnu z ocelových profilů, která domek zpevní. Na ní položíte OSB desky a vytvoříte z ní tak plnohodnotnou podlahu,“ radí Miroslav Menšík, který u prodejce Give.cz vede poradnu o zahradních domcích.

Jak na krtka

Odborník hodnotí zaručené tipy, jak vyhnat krtka ze zahrady. Co funguje?

Cca 30 ml tekutého přípravku se vlije do odkrytého krtince a opět se zasype...

U dřevěných domků je instalace poněkud složitější. Obvykle je potřeba vybetonovat základové pasy nebo vyrobit do roviny patky, na které se domek posadí. Dobrou zkušenost má Menšík i s takzvanými zemními vruty. Ty jsou vhodné v případě, kdy není terén příliš rovný. Podle váhy domku se zavrtá do země patřičný počet vrutů, přes ně se přimontuje obvodový rám a na něj se usadí zahradní domek.

Samozřejmě je možné si stavbu i objednat, u plechových a plastových domků se cena za montáž pohybuje kolem čtyř tisíc korun, u dřevěných se platí podle složitosti a velikosti stavby. Tam se může cena vyšplhat až na deset tisíc korun u domů velikostí hraničících s obytnými zahradními chatkami.

Kvůli domku raději zajděte na úřad

Dřevěný domek s pevnými základy může vyžadovat určitá povolení od místních úřadů. Ve zkratce: aby proběhla stavba, musí proběhnout dva druhy řízení. Jednak musí být zřízena a následně i povolena, což jsou dva rozdílné procesy.

Takže stavební úřad bude vydávat územní rozhodnutí, pro malé stavby typu zahradní domek na nářadí by měl stačit jen územní souhlas, což je snazší a rychlejší. Podle některých výkladů by to mělo jít úplně bez papírování.

Nic však není černobílé a výklady se často liší úřad od úřadu. Proto je nejjednodušší zajít na místně příslušný stavební úřad a poradit se, jaké dokumenty budou požadovat. V případě pronajatého pozemku je nutné se dohodnout také s majitelem pozemku.