Policejní prezident Tomáš Tuhý na tiskovém brífinku k zásahu Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (13. října 2014) | foto: Michal Šula, MAFRA

Zásah policistů na FAMU byl nevhodný, řekl Tuhý a omluvil se děkanovi

  • 403
Policejní prezident Tomáš Tuhý se omluvil děkanovi FAMU Pavlu Jechovi za nevhodnost a nadbytečnost návštěvy policistů na fakultě kvůli vyvěšené vlajce Tibetu. Omluvu děkanovi sdělil a předal v písemné podobě během návštěvy FAMU, na které byl v pondělí spolu s ministrem vnitra Milanem Chovancem.

Podle Tuhého policisté během první návštěvy ověřovali majitele budovy na Smetanově nábřeží a zjišťovali, zda se mohou na balkoně FAMU vyskytovat osoby s vyvěšenými vlajkami Tibetu a zda k tomu mají oprávnění (psali jsme zde). Policisté měli vyhodnotit možná rizika ohrožení návštěvy čínského prezidenta.

Z interního prošetření vyplynulo, že přítomnost policistů na FAMU je výsledkem „chybné komunikace mezi policisty specializovaného celorepublikového útvaru a složkami Obvodního ředitelství policie Praha 1“.

„Podruhé pak vzhledem ke komunikační chybě a přílišné aktivitě policistů výše uvedených útvarů policie došlo k provedení služebního úkonu s cílem získání informace, zda je vedení školy srozuměno s tím, že na budově vlají vlajky Tibetu,“ vysvětlil Tuhý v dopise, který zveřejnilo Policejní prezidium.

Podle policejního prezidenta byla zejména druhá návštěva neopodstatněná, a policisté tudíž provedli nevhodný a nadbytečný služební úkon. Za jeho provedení se omluvil.

Děkan: Omluvu jsme přijali. Stále to není uzavřený případ

„Omluvu jsme samozřejmě přijali. Nemělo by se to ale interpretovat jako uzavřený případ. Jde o obhajobu svobody slova a projevu a nesmíme v tom slevit,“ uvedl ve vyjádření pro iDNES.cz děkan Pavel Jech.

Akademický senát školy se nyní kvůli písemnému vyjádření policie sejde a projedná ho. „Zkusíme se sejít už tento týden. Vyjádříme se k tomu a pak uvidíme, co bude dál. Nevzdáváme se žádných práv,“ dodal Jech.

Tuhý ve svém dopise jménem celé policie rovněž uvedl, že „nebyl vydán žádný pokyn k odstranění symbolů Tibetu z budovy FAMU ani jiným způsobem nedošlo k zásahu do práva na vyjádření názorů osob v této budově, což bylo v rámci šetření potvrzeno i zaměstnanci FAMU.“

Tomáš Tuhý také děkana informoval, že v manuálu pro policisty bylo mimo jiné výslovně zdůrazněno právo na svobodné vyjadřování. Policisté dostali instrukce, že vyvěšení vlajek, jako je například tibetská, není protiprávní. Byli také upozorněni na to, že zákonu neodporuje ani projevování názorů opačných, než zastávala čínská delegace.

Kromě incidentu na FAMU zasahovala policie v souvislosti s návštěvou čínského prezidenta ve dnech 28. až 30. března v celé řadě případů, a to jak proti odpůrcům, tak i příznivcům prezidenta (více jsme psali zde). Výsledky prověřování celého bezpečnostního opatření chce policie zveřejnit koncem týdne.

Policisté kvůli tibetským vlajkám přišli na fakultu dvakrát:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue