Rodina chce za smrt horníka 75 milionů. Žaluje OKD i báňský úřad

  • 92
Padesát milionů korun po OKD a dalších 25 po Českém báňském úřadu chce jako odškodnění rodina horníka, který v roce 2012 zemřel v Dole Paskov na Frýdecko-Místecku. Společnost podle žaloby nedodržela bezpečnostní předpisy, úřad pak nepustil do dolu policisty, aby místo ohledali. Případ začal projednávat Obvodní soud pro Prahu 1.

Osmačtyřicetiletý Vincent Šimko pracoval jako řidič důlní lokomotivy více než dvacet let. 20. října 2012 měl odpolední směnu, o půlnoci se však jeho manželka Vlasta Šimková dozvěděla, že v práci zemřel (o případu jsme psali zde). Příčina jeho smrti byla zpočátku nejasná. Vedení dolu prý Šimkové řeklo, že její manžel neprodělal žádný viditelný úraz.

Rodina se proto domnívala, že muž zemřel kvůli akutním zdravotním potížím. Výsledky pitvy ji však šokovaly. Šimko se totiž smrtelně poranil poté, co se dostal do mezery mezi stěnou sloje a projíždějící lokomotivou, kde byl vláčen. Zatímco podle vyhlášky musí být i v místě zúžení mezera široká alespoň 25 centimetrů, v místě nehody měřila pouhých 7 až 16 centimetrů. Řidič lokomotivy tak střet nemohl přežít. Pitva za příčinu smrti označila roztržení srdce při poranění hrudníku.

Šimková se svou dcerou Zuzanou Švarcovou žalují kromě OKD také Český báňský úřad, který podle nich nezajistil účinné vyšetřování nehody. „Na místo činu nebyla vpuštěna policie, všechny úkony prováděl inspektor báňského úřadu,“ uvedl advokát žalobkyň Jan Švarc. Nenávratně tak podle něj zmizely veškeré důkazy.

Báňský úřad incident podle Švarce vyšetřoval půl roku, až pak spisový materiál předal policii. Údajně se přitom pokusil zatajit některé skutečnosti, například výsledek správního řízení, při kterém dostala OKD v souvislosti se Šimkovou smrtí pokutu půl milionu korun za nedostatečná bezpečnostní opatření.

I přes vyšetřování tak stále není jasné, jak se Šimko dostal do mezery mezi stěnou a lokomotivou, ani zda nezemřel cizím zaviněním. Báňský úřad podle rodiny tvrdí, že muž porušil zásady bezpečnosti práce. To však pozůstalí odmítají. „Vzhledem k tomu, že tam manžel pracoval tolik roků, si nic takového nezasloužil. Jejich jednání nebylo férové,“ zlobí se Šimková.

Úřad odmítá, že by do dolu odmítl pustit policisty

Kvůli vzniklé nemajetkové újmě žádají Šimková se Švarcovou OKD o vyplacení 50 milionů korun, Český báňský úřad pak o 25 milionů korun. Báňský úřad však nařčení, že neumožnil případ řádně vyšetřit, odmítá.

„Český báňský úřad v Praze ani obvodní báňské úřady nemají povinnost vyšetřovat úrazy tak, jak tvrdí žalobce, pouze je evidují,“ uvedla právní zástupkyně úřadu Alena Hladíková. Báňský úřad podle ní policistům nabídl, aby k místu nehody sfárali, ti to však odmítli a počkali na povrchu.

Podobně se vyjádřil i advokát OKD Filip Jirousek, který navrhl úplné zamítnutí žaloby. OKD podle něj do práv žalobkyň nijak nezasáhla. To, zda společnost pochybila z hlediska dodržování bezpečnostních předpisů práce, komentovat nechtěl.

Pondělní soudní jednání zatím jasný výsledek sporu nepřineslo. Soudkyně Jaroslava Novotná vyzvala žalobu, aby písemně doplnila své tvrzení, že báňský úřad vedl vyšetřování nesprávně, dodala do spisu další důkazy a navrhla svědky. Jednání soudu odročila na 10. června.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue