(ilustrační foto) | foto: Reuters

Největším selháním je Libye, řekl Obama při hodnocení své prezidentské éry

  • 338
Situace v Libyi, která nastala po svržení Muammara Kaddáfího, byla největším selháním prezidentské éry Baracka Obamy. Sám americký prezident to uvedl během kritického hodnocení svého působení v úřadu. Následně však prozradil i to, na co je naopak pyšný či jaký byl jeho nejhorší den v roli prezidenta Spojených států.

Reportér televizní stanice Fox News se amerického prezidenta mimo jiné ptal na jeho světlé i temnější chvíle během jeho působení v Bílém domě. Jeden z dotazů se pak týkal toho, co Obama považuje za svůj největší omyl.

„Pravděpodobně nezdar při plánování, co bude poté, až intervenujeme v Libyi,“ odpověděl americký prezident. Nicméně samotná intervence a sesazení Kaddáfího bylo podle něj správné rozhodnutí.

Američané se společně s dalšími spojenci rozhodli zapojit do bojů v Libyi v roce 2011. Důvodem byla ochrana lidských práv tamních obyvatel, kteří se proti tehdejšímu diktátorskému režimu začali bouřit. Kaddáfí však proti protestujícím použil vojenskou sílu.

Spojenci se následně rozhodli v Libyi intervenovat pod záštitou mechanismu Responsibility to protect (Odpovědnost chránit). Cílem této koncepce je především bezpečnost a ochrana civilistů. Vojenská akce v Libyi tak byla první příležitostí, při které byl tento koncept v Radě bezpečnosti OSN přímo zmíněn. (více jsme o tehdejší situaci psali zde)

Nicméně poté, co byl libyjský vůdce zabit místními povstalci, upadla země do politického, ekonomického i sociálního chaosu. Posledních pět let zde o moc bojují dvě hlavní vojenské skupiny, přičemž obě vytvořily jak vlastní parlamenty, tak také vlády, uvádí server BBC.

Oporu zde však během dlouhé nestability našel také samozvaný Islámský stát. Všechny tyto faktory byly následně důvodem, proč se tato země stala jednou z hlavních destinací, odkud do Evropy proudí uprchlíci.

Podívejte se, co způsobilo chaos v Libyi:

Obama kritizoval své spojence

Na počátku dubna však do libyjského hlavního města Tripolisu dorazila národní vláda, které vyjadřuje podporu také OSN. Politické moci se však stále nechopila a ohledně dalších kroků spíše vyčkává.

V návaznosti na snahu OSN pohrozil vůdce povstalecké skupiny, která vládne západnímu území Libye, ministrům své vlády. Každého z nich, kdo by spolupracoval s vládou v Tripolisu, bude podle svých slov soudně stíhat. Nedávno přitom uváděl, že takové ministry pouze odvolá.

Nebylo to však poprvé, kdy Barack Obama vývoj v této severoafrické zemi kritizoval. Minulý měsíc například v rozhovoru pro The Atlantic Magazine uvedl, že současná Libye je katastrofa. Samotná intervence byla podle něj naplánovaná dobře, nicméně následný vývoj jeho administrativa nezvládla.

V rozhovoru však Obama kritizoval také Francii a Velkou Británii. Na adresu britského předsedy vlády Davida Camerona například uvedl, že po intervenci byl „rozptylován řadou jiných věcí“.

Nejlepší a nejhorší den

Odpovědi amerického prezidenta se však vztahovaly také k jiným oblastem. Za svůj největší úspěch během působení v Bílém domě třeba považuje záchranu americké ekonomiky tváří v tvář světové finanční krizi.

Reportér se ho ptal i na konkrétnější vzpomínky z jeho působení v úřadu. Jeden z dotazů tak například směřoval na nejlepší a nejhorší den jeho prezidentské kariéry. Obama následně odpověděl, že za nejlepší považuje den, kdy Kongresem prošly reformy amerického zdravotnictví.

Z paměti by však nejraději smazal okamžik, kdy musel reagovat na střelbu v základní škole Sandy Hook ve městě Newtown, při které zemřelo 27 dětí a učitelů. (více jsme o tragické události psali zde)

V návaznosti na střelbu v amerických školách Obama novinářům již loni prozradil, že za své obrovské selhání považuje také neúspěch při prosazování přísnější legislativy pro držení střelných zbraní.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue