Makedonská policie v neděli použila slzný plyn proti stovkám migrantů, kteří se...

Makedonská policie v neděli použila slzný plyn proti stovkám migrantů, kteří se do země pokusili proniknout z Řecka. Uprchlíci na policisty házeli kamení (10. dubna 2016). | foto: Reuters

Makedonie pod palbou kritiky. Nasazení slzného plynu vadí OSN i Tsiprasovi

  • 290
Řecko a Makedonie se dostaly do sporu kvůli postupu makedonské policie vůči migrantům. Řecký prezident Prokopis Pavlopulos ostře kritizoval makedonskou policii, jež použila proti uprchlíkům slzný plyn a gumové projektily. Premiér Alexis Tsipras nazval její chování ostudným. Ke kritice se přidala i OSN.

Situace v Idomeni byla v pondělí dopoledne klidná. Organizace Lékaři bez hranic, jejíž zástupci v táboře působí, ale po poledni na Twitteru napsali, že v oblasti se začíná opět zvyšovat napětí a že lidé začínají znovu protestovat.

Uprchlická krize

V neděli se několik stovek migrantů z tábora v Idomeni pokusilo násilím dostat přes makedonské hranice, nejspíše kvůli šíření falešné informace, že hranice je opět otevřená.

Makedonská policie proti nim použila slzný plyn a podle řecké vlády také gumové projektily a zábleskové granáty. Makedonská strana informace o použití projektilů odmítá.

Zranění mezi běženci utrpělo podle organizace Lékaři bez hranic na 300 lidí, většina měla dýchací obtíže. Lehce zraněno bylo i 23 makedonských policistů (více zde).

Podle prezidenta Pavlopulose je takový zásah proti běžencům nepřípustný. „S takovým jednáním vůči uprchlíkům nemá sousední země místo v EU, ani v NATO,“ řekl na tiskové konferenci.

Makedonské ministerstvo vnitra v pondělním prohlášení uvedlo, že řecká policie se nepokoušela zasáhnout a migranty zastavit, čímž přispěla k eskalaci násilí. Podle Skopje se přes hranice pokoušelo dostat celkem asi tři tisíce migrantů.

K Makedonii je kritický i Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), který použití slzného plynu odsoudil. „Máme tu zraněné lidi a zničený majetek. Poškodí to vnímání uprchlíků i Evropy. Ztratíme tím všichni,“ uvedl mluvčí úřadu Adrian Edwards.

Frustrace může vést k radikalizaci

Náměstek řeckého ministra vnitra Nikos Toskas v řecké televizi Skai varoval, že frustrace a hněv migrantů, kteří v Řecku čekají v provizorních uprchlických táborech na jakoukoli možnost vycestovat dál do Evropy, může vést k jejich radikalizaci a k tomu, že se stanou snadnou kořistí náborů islamistů.

„To, co vidíme dnes, jsou zítřejší džihádisté,“ řekl. Policie podle něj proto musí postupovat při přesunu běženců a řešení jejich protestů nanejvýš uvážlivě.

Řecké úřady se pokoušejí přesvědčit běžence, aby opustili provizorní tábory v Idomeni a také v přístavu Pireus a přesunuli se do ubytoven zřízených po celé zemi. Zatím se jim to příliš nedaří a lidé odmítají svá dočasná bydliště dobrovolně opustit.

V Idomeni jich stále je kolem 11 tisíc a šéf regionu Christos Gudenudis naléhá na to, aby z tábora odešli do konce tohoto měsíce. „Situace tam teď balancuje na ostří nože,“ řekl v televizi Skai.

V Pireu pobývá asi 4500 lidí a také v pondělí se je zástupci vlády a pobřežní stráže pokoušejí získat pro přesun jinam.

Za posledních 24 hodin se přes moře na řecké území dostalo jen 18 běženců, informoval řecký krizový štáb. Počty připlouvajících migrantů byly relativně nízké i v předchozích dnech: v neděli úřady informovaly o 162 lidech a o den předtím o 120.

Od 20. března, kdy vstoupila v platnost dohoda o navrácení uprchlíků do Turecka, se na řecké ostrovy z Turecka přeplavilo téměř sedm tisíc uprchlíků, o jejichž osudu nyní rozhodují azyloví úředníci.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue