Rakouský prezident přijel do ČR vlakem. Vítám ho se smutkem, řekl Zeman

  • 297
Rakouský prezident Heinz Fischer přijel v pondělí na dvoudenní návštěvu České republiky netradičně vlakem. Se svým českým protějškem Milošem Zemanem po jednání v Lánech uvedl, že oba pochybují o dohodě EU s Tureckem, v názorech na migraci se ale liší. Zeman ho „vítal se smutkem“, jelikož Fischerovi, s nímž jej pojí dlouholeté přátelství, končí funkční období.

„Dámy a pánové, většinou vítám své hosty s radostí, pouze dnes vítám Heinze Fischera se smutkem, jelikož mu končí druhé funkční období a v souladu s rakouskou ústavou už nemůže znovu kandidovat, i když bych si to přál. Ale vždy bude v České republice vítán jako dobrý přítel,“ řekl Zeman po diskusi na zámku v Lánech. Dodal, že česká a rakouská ekonomika jsou silně prorostlé, diskuse se proto už poněkolikáté týkala také spojení Brna s Vídní a Českých Budějovic s Linzem, které však dlouhodobě naráží na různé překážky z EU.

Prezidenti se podle Zemana dotkli v diskusi také Fischerovy nedávné návštěvy v Rusku a shodli se na „pochybovačném postoji k nedávné dohodě mezi EU a Tureckem“, dotkli se i migrační krize a celé řady dalších témat. O tom, že se téma migrační krize na jednání objeví, informoval rakouské novináře po cestě do Prahy sám Fischer. Agentura APA uvedla, že chce se Zemanem hovořit mimo jiné o „velmi rozdílné situaci a zájmech ve vztahu k uprchlíkům“.

„Žádná země Evropy, ani jedna jediná - ani Německo ne - nemůže vyřešit tento problém sama. A to je ten důvod, proč Rakousko volá po spravedlnosti přerozdělování,“ uvedl Fischer k řešení přílivu migrantů. „Když je v Evropě veliký problém, tak by se přeci všechny země Evropy měly nějakým způsobem spravedlivě podílet a spolupracovat na řešení tohoto problému,“ dodal.

Rakousko mělo podle Fischera vždy vysoce rozvinutou praxi v oblasti práce s běženci, Česko má ale vzhledem ke své geografické poloze jinou výchozí pozici. „Z toho vyplývají také rozdílné zájmy,“ dodal rakouský prezident.

V Lánech zazněly po letech dělové salvy

Vztahy Rakouska a Česka se podle Fischera rozvíjejí velmi pozitivně. Situace se zklidnila i ve sporných otázkách, jako je jaderná energetika nebo vyhnání a odsun sudetských Němců z Československa po druhé světové válce, uvedl podle agentury APA. V Lánech byl rakouský prezident uvítán s vojenskými poctami včetně 21 dělových salv, které zazněly během státních hymen.

Tento způsob přivítání cizího státníka Hrad využil při nedávné návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, předtím nebyly salvy několik desetiletí při takové příležitosti v Česku vypáleny. Zeman po jednání podotkl, že to svědčí o „nikoli dobrých, ale skvělých vzájemných vztazích“. Před společným obědem a jednáním se oba prezidenti krátce prošli také zámeckým stromořadím.

Fischera uvítal český prezidentský pár ve Stochově, kam rakouský státník dorazil z Prahy speciálním vlakem s historickými vozy. Na nádraží čekala také více než stovka přihlížejících i čestná jednotka v historických uniformách československých legionářů. Prezidenti zde odhalili pamětní desku, která připomíná první setkání prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka a jeho rakouského protějšku Michaela Hainische v roce 1921.

Prezidenti si na lánském zámku prohlédli i malou výstavku, na které jsou kromě fotografií ze setkání Masaryka s Hainischem vystaveny i dobové dokumenty, včetně tehdejší mezistátní smlouvy mezi Československem a Rakouskem o vzájemné neutralitě a spolupráci. Archiváři připravili i dokument představující tehdejší menu nebo zasedací pořádek hostů.

Cestou na lánský zámek se oba státníci zastavili na hřbitově, kde položili věnec na Masarykův hrob.

Do Prahy dorazil Fischer vlakem

Vlak s rakouským prezidentem zastavil u prvního nástupiště hlavního nádraží v Praze v 11:07. Na Fischera tam u sochy zachránce židovských dětí Nicholase Wintona čekala nastoupená jednotka Hradní stáže s prapory, uvítal ho šéf hradního protokolu Jindřich Forejt. Dobře naladěný rakouský prezident pak zamával novinářům a přešel po červeném koberci do Vládního salonku. V něm strávil přibližně půl hodiny, než byl přistaven vlak s historickými vozy.

Pro Fischera je cesta do Česka poslední státní návštěvou v úřadu rakouského prezidenta. Už na konci dubna se koná první kolo prezidentských voleb, v nichž Rakušané vyberou jeho nástupce.

Na Heinze Fischera v pondělí ještě třeba čeká návštěva rakouského velvyslanectví nebo státní večeře, v úterý pak navštíví Rakouské gymnázium, podnikatelský seminář nebo památník heydrichiády. Z Prahy odjede odpoledne opět vlakem.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue