Kerry navštívil památník v Hirošimě, za shození atomové bomby se neomluví

  • 452
Ministr zahraničí Spojených států John Kerry v pondělí zahájil historickou návštěvu japonského města Hirošima. Zavítal do památníku obětí amerického jaderného útoku, nemá ale v úmyslu se za tento čin omlouvat. Šéf americké diplomacie se během návštěvy zaměří na vizi budoucnosti bez nukleárních zbraní.

Kerry je nejvýše postaveným činitelem americké výkonné moci, jaký kdy památník navštívil. Historickou návštěvu zahájil společně s ministry zahraničí zemí skupiny G7.

Ministři zahraničí Británie, Kanady, Francie, Itálie, Japonska, Německa a USA se vydali na prohlídku parku a navštívili muzeum jaderné bomby v Hirošimě. Rovněž položili věnec k symbolickému hrobu obětí. Po chvíli ticha k uctění jejich památky přijali od japonských školáků věnce vytvořené z papírových jeřábů symbolizujících mír.

Proti KLDR půjdeme společně, dohodly se USA, Japonsko a Jižní Korea

„Každý člověk na světě by měl spatřit a pocítit sílu tohoto památníku. Je neúprosnou, krutou, palčivou připomínkou našeho závazku ukončit hrozbu jaderných zbraní, ale také zasvětit znovu veškeré naše úsilí na to vyhnout válce samotné,“ napsal Kerry v muzeu do návštěvnické knihy.

Úředník kanceláře ministerstva zahraničí, kterého cituje The Washington Post, nicméně novinářům řekl, že se Kerry za shození bomb výslovně neomluví a zaměří se spíše na lidský rozměr tragédie: „Pokud se ptáte, zdali ministr zahraničí přijel do Hirošimy, aby se omluvil, má odpověď zní ne“.

„Pokud se ptáte, jestli je ministr naplněn smutkem kvůli tragédii, která postihla tolik lidí, pak je odpověď ano,“ řekl s tím, že návštěva se má zaměřovat na budoucnost, nikoli minulost. Uvedl také, že Japonsko ani žádnou omluvu neočekává a nemá žádný zájem znovu otevírat otázky viny ohledně událostí, které ke shození bomby vedly.

Kerry do Japonska dorazil už v neděli ráno na setkání ministrů zahraničí skupiny G7, kde spolu státníci prodiskutují válku v Sýrii a migrační krizi v Evropě.

Japonsko příští měsíc navštíví i prezident Barack Obama. Jestli během setkání lídrů zemí G7 přijede i do Hirošimy, ještě není jasné. Mnoho pravděpodobně napoví právě návštěva Kerryho.

Naděje na cestu současného amerického prezidenta do Hirošimy stoupla po jeho projevu z dubna 2009 v Praze, kde Obama vyzval k omezení strategických jaderných zbraní. Šéf Bílého domu se později nechal slyšet, že by pro něj bylo ctí, kdyby Hirošimu a Nagasaki mohl navštívit.

Nukleární puma svržená na Hirošimu 6. srpna 1945 srovnala město se zemí a bezprostředně připravila o život na 80 tisíc lidí, dalších 60 tisíc podlehlo do konce roku svým zraněním nebo nemocem z ozáření. O několik dní později shodili Američané druhou bombu na Nagasaki, kde celkem zahynulo asi 74 tisíc lidí. Krátce poté Japonsko ohlásilo kapitulaci a druhá světová válka skončila. Následky jaderného bombardování trpěly ještě další generace Japonců.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video