Leicester je po výhře blíž titulu, druhý Tottenham smetl Manchester

• 84
Senzační triumf je zase o něco blíže. Fotbalisté Leicesteru zvítězili v 33. kole Premier League na hřišti Sunderlandu díky brankám Jamieho Vardyho 2:0 a na čele mají sedmibodový náskok na druhý Tottenham. Ten doma porazil Manchester United třemi góly během šesti minut. Liverpool deklasoval Stoke 4:1 a svého soupeře přeskočil v tabulce.

Trenér Leicesteru Claudio Ranieri stále věří vítězné sestavě z posledních kol, totožná jedenáctka vyběhla na hřiště už podvanácté v sezoně. Sunderland věřil, že proti favorizovanému Leicesteru prodlouží slibnou sérii - v rámci Premier League s ním doma ještě neprohrál.

Do první příležitosti se dostali hosté, ve 14. minutě nebezpečně hlavičkoval po rohu hrdina Leicesteru z minulého kola Wes Morgan. Podobně - také po standardní situaci - zahrozil střední obránce i na druhé straně. Younes Kaboul se ale též mezi tři tyče netrefil. V závěru prvního dějství reflexivně zasáhl brankář Kasper Schmeichel proti tečované střele Fabia Boriniho a do kabin se šlo za nerozhodného stavu.

V jednoduchosti je krása. To si zřejmě řekl záložník Leicesteru Danny Drinkwater v 66. minutě. Na vlastní polovině získal míč a viděl rozběhnutého Vardyho na druhém konci hřiště. Dlouhá přihrávka doletěla na nohy anglického střelce, který svým dvacátým gólem v sezoně otevřel skóre.

Sunderland ve snaze minimálně vyrovnat otevřel hru, což Leicesteru svědčilo a vyrážel do brejků. Žádný z protiútoků však lídr tabulky nevyužil, naopak mohl v závěrečné desetiminutovce inkasovat. Domácí Jack Rodwell ale ve vyložené šanci trestuhodně přestřelil. V nastavení ještě stvrdil triumf Leicesteru druhým gólem v zápase útočník Vardy.

Leicester si připsal 21. vítězství v sezoně, čímž vyrovnal klubový rekord. K jistotě titulu potřebuje vyhrát ještě třikrát.

Souboj Tottenhamu s Manchesterem United začal s půlhodinovým zpožděním kvůli dopravním komplikacím. V prvním poločase byli diváci svědky pouze jediné - zato stoprocentní - šance. Erik Lamela si naběhl za centr za obranu, z vyložené pozice ale hlavičkoval mimo. Ani jeden z týmů nevystřelil během prvního dějství na bránu, o Manchesteru to platilo i v předchozím vzájemném duelu.

Věděli jste, že...

• Danny Drinkwater přihrál v této sezoně na pět gólů - všechny dal Jamie Vardy.
  • Liverpool i Stoke daly gól z první střely na bránu.
  • Obránce Alberto Moreno z Liverpoolu čekal na vstřelení branky 42 utkání. Předtím se trefil v prosinci 2014.

Tottenham potřeboval vzhledem k výhře Leicesteru zabrat a vybojovat tři body, což se proti Manchesteru nakonec povedlo. Domácí přežili jedinou příležitost United - Anthonyho Martiala vychytal brankář Hugo Lloris - a poté udeřili. Hned třikrát během šesti minut.

Excelentní přihrávku Christiana Eriksena zužitkoval svým osmým ligovým zásahem v sezoně Dele Alli. O čtyři minuty později naskočil na Lamelův centr Toby Alderweireld a zvýšil na 2:0. Převahu Tottenhamu ještě umocnil Lamela, jenž uzavřel skóre na konečných 3:0.

Zápasy mezi Liverpoolem a Stoke v poslední době symbolizuje hodně vstřelených gólů. V předchozích čtyřech duelech padlo celkem sedmnáct branek. Od úvodního hvizdu se zdálo, že „tradice“ bude pokračovat - už v osmé minutě rozehrál Liverpool rychle standardní situaci a Alberto Moreno zpoza vápna mířil přesně.

Stoke sice zásluhou Bojana Krkiče vyrovnalo, ale ještě před přestávkou znovu inkasovalo. Osmnáctiletý mladík Sheyi Ojo, jenž za Liverpool nastoupil v základní sestavě poprvé, nacentroval na Daniela Sturridge, který se z velké blízkosti nemýlil.

Talentovaného Ojoa nahradil do druhého poločasu Divock Origi a toto střídání se trenéru Jürgenu Kloppovi povedlo. Belgický útočník vstřelil dva góly a Stoke tak od roku 1959 stále čeká na ligovou výhru na stadionu Liverpoolu.

Kompletní výsledky 33. kola: Sunderland - Leicester 0:2 (66. a 90.+5 Vardy), Liverpool - Stoke 4:1 (8. Moreno, 32. Sturridge, 50. a 65. Origi - 22. Krkič), Tottenham - Manchester United 3:0 (70. Alli, 74. Alderweireld, 76. Lamela), West Ham - Arsenal 3:3 (44., 45+2. a 52. Carroll - 18. Özil, 35. Sánchez, 70. Koscielny), Swansea - Chelsea 1:0 (25. Sigurdsson), Southampton - Newcastle 3:1 (4. Long, 34. Pellé, 55. Wanyama - 65. Townsend), Crystal Palace - Norwich 1:0 (68. Puncheon), Watford - Everton 1:1 (45+3. Holebas - 45+1. McCarthy), Aston Villa - Bournemouth 1:2 (85. Ayew - 45+2. Cook, 74. King), Manchester City - West Brom 2:1 (19. Agüero z pen., 66. Nasri - 6. Sessegnon).