Přípravy na evakuaci lidí z částí obcí Lipová a Vlachovice.

Přípravy na evakuaci lidí z částí obcí Lipová a Vlachovice. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Lidi evakuovali pětkrát, víc peněz ale stát obci u muničních skladů nedal

  • 4
Obce v okolí muničních skladů u Vrbětic na Zlínsku rozdělují obyvatelům odškodnění od ministerstva za předloňské výbuchy. Kritizují přitom zcela paušální způsob odškodnění i nemožnost vyplatit náhrady lidem, kteří se po výbuších odstěhovali, a pozůstalým po loni zemřelých.

Když na konci loňského roku premiér Bohuslav Sobotka oznámil, že obcím v okolí muničních skladů u Vlachovic-Vrbětic pošle v rámci odškodnění šest milionů korun (více zde), vzbudil velké nadšení. Byly tři dny před Štědrým dnem a zpráva zapůsobila jako příjemné překvapení pod vánoční stromeček.

Sobotkův slib sice nabral několikaměsíční skluz, ale peníze přece jen nakonec dorazily. Teď je obce začaly vyplácet.

„Nemůžeme peníze rozdělit najednou všem, tak jsme vyplácení rozdělili od pátku do středy na část Vlachovic a část Vrbětic a podle čísel popisných,“ informoval vlachovický starosta Zdeněk Hověžák.

Jednotnou sumu, kterou schválila vláda ve výši 3 100 korun, musí rozdat mezi zhruba 1 400 lidí. Pro peníze si lidé chodí s občanským průkazem na obecní úřad. Za děti, které ještě doklad totožnosti nemají, je dostanou rodiče. Starosta ale nevylučuje ani možnost, že peníze pošle na účet, pokud si to bude někdo přát.

V sousední Lipové nebo Haluzicích už je většina peněz u rodin.

Sto žádostí o odškodné za Vrbětice stát odmítl, proplatí jen zánět vemene

„Z osmdesáti zbylo asi pět lidí, kteří jsou třeba celý týden v práci nebo ve škole. Domlouvali jsme se, že jim peníze dáme i o víkendu. O dalších čtyřech víme, že jsou v nemocnici nebo dlouhodobě v zahraničí, s nimi to vyřešíme později,“ ujišťovala před víkendem starostka Stanislava Zvonková.

Délku evakuace úředníci neřešili

Na peníze mají nárok všichni lidé, kteří měli v obcích Vlachovice, Haluzice nebo Lipová trvalé bydliště na začátku prosince 2014. Tedy v době, kdy v muničním areálu nečekaně explodoval druhý sklad.

Po výbuchu totiž policie vymezila rizikovou oblast, jež zasahovala až do obcí. Obyvatelé proto museli opustit své domovy a evakuovat se k příbuzným nebo do ubytoven v okolí.

Někteří lidé strávili mimo domov i pět dní, jiní minimálně několik hodin, a to opakovaně.

Jak dlouho znepříjemnila evakuace život lidí, ale úředníci neřešili.

„Nárok na vyplacení finančních prostředků není vázán na skutečnost, zda konkrétní občan byl či nebyl evakuován. Nejde o kompenzaci evakuace, ale o zmírnění dlouhodobého subjektivního snížení kvality života v dotčených obcích,“ uvedla Klára Pěknicová z tiskového odboru ministerstva vnitra.

Právě to vyvolalo mezi lidmi negativní reakce.

„My jsme na tom byli nejhůř. Stěhovali jsme lidi z domů pětkrát, což se třeba Vlachovic netýkalo. Tyto rozdíly by se měly zohlednit,“ zlobí se starosta Lipové Miroslav Pala.

23. října 2014

Stoletá žena se obávala války, pozůstalí odškodné nedostanou

Spolu se starostkou Haluzic navrhovali úředníkům, aby za každý den evakuace dostal člověk tisíc korun. S námitkou ale neuspěli.

Špatný systém přiznal i Hověžák.

„Musel jsem kriticky uznat, že my jsme byli evakuovaní nejkratší čas. Čekám, že od lidí, kteří si přijdou vybírat peníze, uslyšíme i další námitky, protože ten systém není zrovna spravedlivý. Mluvili jsme o tom i na radě a určitě pak námitky budeme řešit,“ upozornil starosta Vlachovic.

Obyvatelům se nelíbí ani to, že na peníze od státu nemají nárok lidé, kteří loni zemřeli nebo se z obce odstěhovali. V obou případech totiž podle pravidel dotace nesplňují jednu z podmínek, kterou je trvalé bydliště v obci k datu vyplácení částek.

Podle Paly přitom ministerstvo na začátku avizovalo, že odškodnění dostanou i pozůstalí.

„Jedna babička tady měla sto let a při evakuaci myslela, že začala válka. Nevzpamatovala se z toho a její příbuzní mají určitě na odškodnění nárok,“ konstatoval Pala.

V Lipové se proto zastupitelé dohodli, že rodinám zemřelých vyplatí peníze sami z krizového fondu obce. Týkat by se to mělo šesti lidí.

3. prosince 2014