Plzeňský Milan Petržela se chystá na kličku, proti němu stojí zlínský Jakub...

Plzeňský Milan Petržela se chystá na kličku, proti němu stojí zlínský Jakub Jugas. | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Plzeň i Sparta měly namále. V boji o poháry ztratily Boleslav a Slavia

• 129
Podle předpokladů měli své soupeře bez problémů porazit, ve skutečnosti se fotbalisté Plzně a Sparty ve 24. ligovém kole dost nadřeli. Nakonec oba favoriti zvládli skóre otočit, vyhráli 2:1 a mezera mezi nimi v tabulce zůstává devítibodová. Sparta má však k dobru zápas na Dukle.

Ztráta Slavie na čtvrté místo narostla na pět bodů. Zatímco totiž remizovala s Jabloncem 0:0, čtvrtý Liberec zdolal Olomouc 2:1. Zaváhala i třetí Mladá Boleslav, kvůli remíze 2:2 s Duklou se její náskok na Liberec ztenčil na jeden bod. Doposud čtrnáctá Jihlava se díky výhře 2:1 nad Teplicemi vzdálila sestupovým pozicím, od předposlední Olomouce ji nyní dělí šest bodů.

S podceňovaným týmem brzy prohrávali, skóre otáčeli až ve druhém poločase a rozhodující gól vstřelili v závěru. Hráči Plzně a Sparty zažili v tomto kole podobný zápas.

Zásadní rozdíl byl v tom, že západočeskému klubu k úspěchu významně pomohli rozhodčí.

Plzeňští přilákali na zlínský stadion diváky, jejich sympatie si ale oni ani sudí rozhodně nezískali. Zlín se sice v úvodu ujal vedení, jenže v 59. minutě zápas silně ovlivnili rozhodčí v čele s Michalem Patákem - před Petrželovým gólem přehlédli jeho hru rukou a za následné protesty Paták vyloučil domácího obránce Matějova.

Nejlepší střelci

15 gólů - Michal Ďuriš (Plzeň)

14 - David Lafata (Sparta)

12 - Lukáš Magera (M. Boleslav)

11 - Milan Škoda (Slavia)

Plzeň početní převahou nepohrdla a díky chybě gólmana Dostála vítězství nad bojovným Zlínem vydřela.

„I v oslabení jsme měli několik slibných protiútoků. Celkově jsem ale obrovsky znechucen. Cítím velké zklamání. Ptám se, proč brát děti na takový fotbal,“ kroutil hlavou kapitán a střelec jediné zlínské branky Tomáš Poznar.

Zraněními soužená Sparta získala tři body i ve dvanáctém domácím utkání, ačkoli s Příbramí prohrávala už od 3. minuty. Stejně jako ve čtvrtek ve čtvrtfinále Evropské ligy proti Villarrealu za to mohlo zaváhání brankáře Bičíka.

Příbram držela vedení do 66. minuty, kdy srovnal Dočkal. A čtyři minuty před koncem rozhodl kapitán Lafata, jenž předtím spálil několik velkých šancí. Sparťané porazili Příbram už pošesté za sebou.

„Kdybychom ztratili, tak by vzhledem k programu, jaký máme, bylo asi po nadějích na titul,“ uvědomuje si sparťanský kouč Zdeněk Ščasný.

Slávisté znovu nezvládli navázat na vítězství a zkomplikovali si cestu k vysněné účasti v evropských pohárech. Na to, aby předstihli Liberec, nebo Mladou Boleslav, mají už jen šest kol.

Když se jim to nepodaří, mohou ještě doufat, že Jablonec netriumfuje v domácím poháru. V tom případě by stačila Slavii i pátá příčka. Pozor si však musí dávat na Brno, které na ni po výhře 2:1 nad Bohemians ztrácí pouhé tři body.

Jablonec obral slávisty o body v utkání plném šancí. Domácí byli v Edenu lepší,trefovali tyče, přesto Jablonec opět dokázal, že se mu proti červenobílým daří - neprohrál s nimi už pošesté za sebou.

„Až na výsledek byl náš výkon dobrý. Na druhou stranu v jiných zápasech jsme zase měli štěstí,“ uvědomuje si slávistický kouč Dušan Uhrin mladší.

Olomouc sice v Liberci ve druhé půli srovnala, jenže Slovan zvládl vstřelit 13 minut před koncem ještě jeden gól a oslavil druhé vítězství v řadě. Sigma nenavázala na mohutnou výhru nad Ostravou a na místo znamenající záchranu jí chybí už čtyři body.

K velmi překvapivému výsledku se schylovalo v Mladé Boleslavi, kde poslední dobou utrápená Dukla vedla po jedenácti minutách 2:0. Boleslavští se však ve druhé půli vzchopili a manko alespoň smazali. Dukla bodovala po sérii tří porážek, v nichž nedala ani gól.

„Takovou lehkovážnost, jakou jsme předváděli první poločas, to se jen tak nevidí,“ zlobil se mladoboleslavský trenér Karel Jarolím. „Nakonec je z toho bod, který je dobrý, ale chtěli jsme vyhrát. Doma je to ztráta.“

Jihlava zvítězila po dvou porážkách, odpoutala se z pozice nejblíž těm sestupovým a poskočila na jedenácté místo. Teplice podruhé za sebou nezískaly ani bod, a tak se i jich ještě může týkat boj o záchranu.

Baník si užil sváteční událost - vyhrál. Poprvé po téměř dvou měsících, potřetí v sezoně. Vítězství 2:1 nad Slováckem je teprve pátým bodovým ziskem Ostravy v tomto ročníku, ale i po něm je záchrana v nedohlednu, chybí 13 bodů.