Britské panenské ostrovy patří k oblíbeným daňovým rájům. | foto: Jiří Pruša, Flying Revue

Kauza Panama Papers už srazila ze židle dva šéfy evropských bank

  • 58
Únik dokumentů v kauze Panama Papers začíná otřásat i bankovním sektorem v Evropě. Funkci složili šéfové dvou finančních ústavů - nizozemského ABN Amro Group a rakouské Vorarlberger Landes - und Hypothekenbank. Žádný z bankéřů však nepřipouští nelegální jednání firem v daňových rájích.

Z nizozemské banky ABN Amro Group NV ve čtvrtek odstoupil člen dozorčí rady Bert Meerstadt. Jeho jméno se objevilo v rozsáhlých materiálech, uniklých z panamské právní firmy Mossack Fonseca.

Panama Papers

Kauza obřího rozsahu ukazuje na aktivity mnoha světových politiků a byznysmenů v panamském daňovém ráji. V případu figurují i stovky Čechů.

Bankéř z ABN Amro v oficiálním prohlášení sdělil, že se chystal odstoupit, ale rozhodl se tak učinit okamžitě, aby bance nepůsobil problémy. Nizozemský deník Het Financieele Dagblad ve čtvrtek uvedl, že Meerstadt vlastnil v roce 2001 akcie firmy na Britských Panenských ostrovech.

Ředitel banky ABN Amro Gerrit Zalm uvedl, že o panamské firmě Mossack Fonseca nikdy neslyšel, nicméně případ považuje za soukromou záležitost.

Ruská stopa v Rakousku

V Rakousku pak rezignoval ředitel banky Vorarlberger Landes - und Hypothekenbank AG Michael Grahammer. Impulsem byla opět zmínka o rakouské bance v dokumentech z kauzy Panama Papers. Jeho odchod dávají místní média do souvislosti s bankovními účty v daňových rájích, které patří ruskému miliardáři Gennadiji Timčenkovi. Podnikatel je zároveň jedním z blízkých přátel prezidenta Vladimíra Putina.

„Jsem stále stoprocentně přesvědčený, že banka nijak neporušila zákony či sankce,“ uvedl Grahammer. Hlavním důvodem jeho odchodu z vedení banky je prý nátlak médií na jeho osobu i banku.

Kauza připravila o křeslo i islandského premiéra. Nejdříve prchl z interview: