Oprava hradecké galerie se nejspíš protáhne, čeká se na nová světla

  • 0
Nad datem otevření zrekonstruované Galerie moderního umění v Hradci Králové visí velký otazník. První návštěvníci se do ní měli podívat v polovině června. Jenže kvůli problémům s dodávkou speciálního osvětlení je termín vážně ohrožený. Výběrové řízení se již minimálně o měsíc protáhlo.

„Máme tam problém se soutěží na osvětlení, v níž jsme měli námitky. Těm jsme se rozhodli vyhovět, aby se celá soutěž úplně nezasekla, protože všichni víme, jak to teď s výběrovými řízeními všude vypadá. Nechtěli jsme skončit u antimonopolního úřadu, protože to je pak nekonečné,“ přiznává krajský radní pro investice Josef Dvořák (ČSSD).

I přes problémy kraj chce co nejvíce tlačit na červnový termín otevření galerie, a to z prozaického důvodu - nechce propást hlavní turistickou sezonu. Reálně totiž hrozí, že by se opravená galerie moderního umění mohla otevřít až na konci prázdnin nebo začátkem září.

„Měli bychom otevřít v návštěvnické sezoně a ne až na podzim. Pak by ještě někdo řekl, že v září to děláme kvůli volbám,“ zmínil další důvod Dvořák.

Do soutěže na osvětlení exponátů přišly tři nabídky.

„Jednoho uchazeče jsme vyloučili, neboť nepředložil nabídku plně v českém jazyce, což je hrubým porušením podmínek. Další z firem jsme požádali, ať si dají do pořádku technické listy, v nichž jsou nedostatky,“ popsal důvod zdržení krajský radní.

Osvětlení není jediný problém, do budovy zatéká

Podle ředitele galerie Tomáše Rybičky je termín otevření, který byl naplánován na 20. června, opravdu v ohrožení.

Oblíbený sport: odvolání se

Galerie moderního umění je jen jednou z mnoha akcí, které zdržují problémy s dodavateli. Kraj zrušil tendr na dostavbu nemocnice v Náchodě, protože dodavatel zfušoval projektovou dokumentaci. Více než miliardový tendr proto úřad vypíše znovu až po nápravě (o zrušení tendru jsme psali zde).

Neúspěšní účastníci soutěží také způsobují problémy odvoláváním se k antimonopolnímu úřadu, a to nejen v případě kraje. Například radnici v Hradci Králové to provedla firma, protože ji město vyřadilo kvůli podezřele nízké ceně (více čtěte zde).

Na antimonopolní úřad se před necelými dvěma lety obrátili i dva dodavatelé nábytku, kteří neuspěli v zakázce pro novou budovu Univerzity Karlovy vedle fakultní nemocnice. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže přikázal škole vypsat novou soutěž. Stěhování do objektu se tak protáhlo skoro o jeden rok (o případu jsme psali zde).

Kvůli zásahu antimonopolního úřadu v Hradci Králové stojí i plánovaná výstavba parkovacího domu na kola u fakultní nemocnice. Podnět podala soukromá osoba, podle níž bylo výběrové řízení ušité na míru jednomu výrobci technologie (podrobnosti čtěte zde).

„Až kraj vybere dodavatele osvětlení, do tří týdnů od podepsání smlouvy provedeme světelné zkoušky. Poté bude asi osm týdnů na namontování osvětlení a dalších zhruba osm týdnů potřebujeme na instalaci děl,“ říká Rybička.

I kdyby se kraji podařilo smlouvu podepsat do konce tohoto měsíce, plánovaný termín otevření galerie určitě nestihne. Přesto Dvořák věří, že se galerie otevře včas. „Myslím, že bychom mohli otevřít, i pokud by nebylo vše kompletně nasvíceno,“ poznamenal.

Osvětlení není však jediným problémem, který trápí galerii rekonstruovanou za více než 97 milionů korun (o rekonstrukci galerie čtěte zde). Při poslední návštěvě Dvořák zjistil, že byť měli stavaři opravit i střechu, do budovy zatéká.

„V místě u terasy byl flek a když jsem se dotazoval, dozvěděl jsem se, že je to část střechy, která se nedělala. Projektant prý řekl, že to ještě vydrží, aby to nebylo moc drahé. Rozhodli jsme se proto ten kus střechy dodělat, aby to bylo opravdu kompletní,“ sděluje Dvořák.

Kraj však na tuto měděnou „maličkost“ musel vyčlenit dalších 800 tisíc korun.