VIDEO: Hasiči z linky 112 vytelefonovali pomoc českému řidiči v Anglii

  • 5
Významné ocenění si vysloužilo operační středisko olomouckých hasičů, které odbavuje také hovory tísňové linky 112. Zorganizovalo pomoc pro českého řidiče v Anglii, který měl zdravotní problémy, ale kvůli nedostatečné znalosti jazyka se svěřil přítelkyni nacházející se Česku.

Nyní oceněný případ se odehrál na konci roku 2014. Na tísňovou linku se obrátila žena s tím, že její přítel, který je řidičem kamionu a právě má zastávku během průjezdu Velkou Británií, má velké bolesti hlavy a ucha.

Lékařskou pomoc si ovšem zavolat nemohl kvůli své omezené znalosti jazyka.

„Události se chopil technik linky 112 a podnikl kroky k co nejefektivnějšímu předání zprávy a zajištění přísunu požadované pomoci,“ uvedla mluvčí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Vladimíra Hacsiková.

„Zpětným telefonátem českému řidiči se dozvěděl více potřebných informací - kde přesně se nachází a jaké má bolesti. Následnou kolektivní prací, jak telefonního centra, tak krajského operačního střediska, a s využitím databáze čísel evropských center tísňového volání, mapové podpory a několika telefonátů na linku 112 v Londýně, se technik spojil s operátorkou a zajistil potřebnou pomoc,“ shrnula průběh akce.

Krajské operační a informační středisko za ni ve středu večer převzalo na slavnostním ceremoniálu Asociace evropského čísla tísňového volání ocenění za vynikající spolupráci operačních středisek dvou evropských zemí.

„Ještě před pár lety by bylo nemyslitelné poskytnout pomoc českému občanovi v zahraničí prostřednictvím české tísňové linky. Díky moderním komunikačním technologiím to dnes už není fikce, ale realita,“ komentoval to předávající náměstek generálního ředitele Hasičského záchranného sboru České republiky František Zadina.

„Dokazuje to, že tísňovou linku 112 v České republice obsluhují zkušení operátoři, kteří se za všech okolností snaží vyřešit jakoukoli situaci. Pomoc však mohla být poskytnuta hlavně díky existenci společné evropské databáze, která umožňuje rychlejší a operativnější komunikaci mezi záchranáři v Evropě,“ doplnil náměstek ředitele krajského hasičského sboru Petr Ošlejšek.

Česká republika byla v minulosti v rámci slavnostního ceremoniálu oceněna už dvakrát. Poprvé to bylo v roce 2009 za progresivní systémové a technologické řešení Telefonních center tísňového volání 112, podruhé v roce 2014, kdy bylo oceněno Integrované bezpečnostní centrum Moravskoslezského kraje.