Čtyřiadvacetiletý terorista Najim Laachraoui (23. března 2016).

Čtyřiadvacetiletý terorista Najim Laachraoui (23. března 2016). | foto: AP

Terorista z Bruselu pracoval o prázdninách v Evropském parlamentu

  • 278
Jeden z mužů, kteří se podíleli na teroristických útocích v Bruselu, před lety pracoval v Evropském parlamentu jako uklízeč. V letech 2009 a 2010 strávil v jedné z nejdůležitějších budov EU vždy měsíc během letní brigády. Uvedla to stanice BBC s odvoláním na mluvčího parlamentu.

„Evropský parlament potvrzuje, že před sedmi a šesti lety pracoval po dobu jednoho měsíce jeden z pachatelů teroristických útoků v Bruselu pro úklidovou firmu, se kterou měl v tu dobu Evropský parlament uzavřenou smlouvu,“ uvedl v prohlášení mluvčí parlamentu Jaume Duch Guillot.

Úklidová firma podle něj musela doložit, že najatý člověk neměl žádný kriminální záznam.

Úřady neupřesnily, o kterého z útočníků se konkrétně jedná. Podle zdrojů stanice BBC však šlo o Najima Laachraouiho, který se odpálil na letišti Zaventem.

Čtyřiadvacetiletý Laachraoui podle dostupných informací pocházel z dobře integrované rodiny. Absolvoval katolickou školu, jeho mladší bratr Mourad je úspěšný belgický reprezentant v taekwondu. Najim však přesto v únoru 2013 odjel do Sýrie, kde se připojil k hnutí Islámský stát. I když to jeho rodina podle svých slov ihned nahlásila policii, ta ani nepřišla prohledat byt. Domovní prohlídku vyšetřovatelé podnikli až po listopadovém teroru v Paříži (více čtěte zde).

Laachraoui nicméně i tři měsíce po pařížských atentátech dál žil v Belgii, kde si na policii známé jméno Soufiane Kayal například pronajal byt v městečku Auvelais.

Teror v Bruselu

Teprve v pondělí 21. března vydala policie prohlášení, v němž žádala veřejnost o jakékoli informace týkající se Kayala či Laachraouiho, neboť se jí díky vzorkům DNA podařilo odhalit jeho pravou identitu. Následující ráno zavraždil Laachraoui a bratři Khalid a Brahim Bakraouiové na letišti a v bruselském metru 32 lidí, dalších 300 lidí zranil (vše o útocích čtěte zde).

Nejsme neúspěšný stát, prohlásil belgický premiér

Belgický premiér Charles Michel na středeční tiskové konferenci prohlásil, že atentáty v Bruselu i jinde ve světě ukázaly, že pro úspěšný boj proti terorismu je nezbytné prohloubit mezistátní spolupráci tajných služeb.

„Uvědomuji si, a byl to případ Bruselu a také dalších útoků, že lidé, kteří tyto útoky provádějí, jsou často v registrech některých služeb,“ řekl Michel. „Absolutní prioritou musí být zlepšení databází, aby se takovým útokům dalo zabránit,“ dodal.

Premiér rovněž obhajoval práci belgické rozvědky, která po atentátech čelí kritice. Turecko uvedlo, že jednoho z útočníků v minulosti dvakrát vyhostilo a že o tom Belgii informovalo (psali jsme zde). Belgické tajné služby podle Michela mají kompetence k tomu, aby dokázaly zabránit plánům radikálních útočníků. Dodal, že i jiné státy v boji proti terorismu zažívají vedle úspěchů i chyby.

„Chytili jsme Salaha Abdeslama za několik měsíců. Najít (šéfa teroristické sítě Al-Káida Usámu) bin Ládina trvalo deset let,“ připomněl Michel březnové zadržení Abdeslama, který je zřejmě jediný přeživší pachatel pařížských teroristických útoků.

Michel také zdůraznil, že po útocích bylo v Belgii zavedeno třicet nových bezpečnostních opatření, včetně zákazu prodeje předplacených karet mobilních operátorů. „Naše klíčová zpráva dnes je, že se v Belgii a Bruselu vrátíme k normálnímu životu. Když se stane takový útok, je to samozřejmě selhání a nikdo to nemůže popírat. Ale já nemohu přijmout představu, že jsme neúspěšný stát,“ prohlásil Michel.

Pátrání po pachatelích teroristických útoků však stále není u konce. Záznamy z bezpečnostních kamer na letišti ukázaly tři muže, odpálili se však pouze dva z nich. Třetí zůstává na útěku.

Připomeňte si bruselskou tragédii z 22. března:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue