(ilustrační snímek) | foto: Reuters

Česko odmítá rozdělovat uprchlíky v Bruselu. Babiš a ODS chtějí žalobu

  • 875
Čeští politici se postavili proti návrhu Evropské komise rozdělovat žadatele o azyl podle jednotného klíče. Podle premiéra Bohuslava Sobotky musí migrační politika zůstat pod kontrolou jednotlivých států. Prezident Miloš Zeman návrh považuje za „přestrojené kvóty“, ministr financí Andrej Babiš i opoziční ODS vyzývají k žalobě.

Návrh Bruselu je podle Sobotky pro českou vládu „naprosto nepřijatelný“. „Považuji za kontraproduktivní, že Evropská komise znovu tento mrtvý návrh na trvalé kvóty dává na stůl, navíc s jasným vědomím, že nemůže získat podporu členských států,“ uvedl premiér v prohlášení a zopakoval, že česká vláda nebude souhlasit s žádným systémem povinných trvalých kvót.

Migrační politika musí podle premiéra zůstat pod kontrolou jednotlivých členských států a Česko se má podle něj soustředit na pomoc ostatním zemím chránícím společnou hranici. „Poslední rok jasně ukázal, že přerozdělování nijak při řešení migrační krize nepomáhá, naopak pouze motivuje uprchlíky k cestě do Evropy,“ dodal Sobotka.

Proti návrhu se vymezil též Zeman. „Pan prezident kvóty tvrdě odmítá a bude tvrdě odmítat. To platí i pro kvóty přestrojené,“ komentoval jeho výhrady na Twitteru mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

06.dubna 2016 v 14:59, příspěvek archivován: 06.dubna 2016 v 16:21

Pan prezident kvóty tvrdě odmítá a bude tvrdě odmítat. To platí i pro kvóty přestrojené. Vůči této bruselské jezince musí zaznít hlasité NE.

Podobný názor zastává i ministr vnitra Milan Chovanec. „Návrh na reformu evropské politiky v oblasti migrace je opět postaven na zavedení povinných kvót. Těm jsme opakovaně řekli NE,“ ohradil se vůči chystané změně na Twitteru místopředseda ČSSD.

Brusel chce upravit azylové řízení, migranty by rozdělil podle klíče

„I aktuální případ s iráckými křesťany ukazuje, že kvóty jednoduše nemohou fungovat,“ odkazuje Chovanec na nedávný odchod iráckých žadatelů o azyl do Německa (psali jsme zde). „Teprve se rozbíhá řešení s Tureckem a už se vymýšlí náhradní? To je buď málo sebedůvěry, nebo eurozmatek,“ dodává na Twitteru ministr.

Podle šéfa ANO Babiše se Evropská komise nepoučila a předkládá další nesmyslný návrh. Ministr financí navrhuje bránit se proti kvótám právní cestou. „Měli bychom se znovu vrátit k možnosti zažalovat kvóty,“ uvedl místopředseda vlády na Twitteru.

06.dubna 2016 v 16:45, příspěvek archivován: 06.dubna 2016 v 16:47

Evropská komise je fakt nepoučitelná. Pokračuje dál ve svých nesmyslných návrzích. Měli bychom se znovu vrátit k možnosti zažalovat kvóty.

Po stejném postupu volá i opoziční ODS, která v souvislosti s návrhy Komise mluví o omezení suverenity. „Bohuslav Sobotka musí udělat to, co měl udělat už dávno: podat kvůli trvalým migračním kvótám žalobu k Evropskému soudnímu dvoru,“ apeloval na premiéra předseda strany Petr Fiala.

Komise navrhuje řešení sestávající ze dvou principů týkajících se distribuce migrantů mezi členské státy. První má být použitý v případě krize, a k současnému systému tak přidat určitou pojistku v případě masové migrace. Takzvaný „mechanismus férového zacházení“ bude založený na distribučním klíči, který se spustí v případě překročení určitého počtu žadatelů o azyl v jednom členském státě.

Druhý princip, takzvaný „permanentní distribuční klíč“, by měl platit i mimo krizové situace a žadatele rozdělovat mezi členské státy rovnou a to na základě „velikosti, bohatství a kapacit členského státu“.

TOP 09: Nové pravidlo nevyřeší nedodržování pravidel starých

Dvojí návrh zase kritizuje státní tajemník úřadu vlády pro evropské záležitosti Tomáš Prouza. Podle něj postup potvrzuje, jak rozdělená Evropa je. „Dala na stůl dvě varianty, při plném vědomí, že návrh permanentních kvót je naprosto neprůchodný,“ uvedl tajemník. „Reálně se tedy budeme bavit o tom, jak pomoci a ulehčit zemím, které se nečekaně ocitnou pod tlakem,“ dodal.

Uprchlická krize

Prouza si prý umí představit debatu o zrychlení azylové procedury. „Protože v některých zemích trvá příliš dlouho. Ale neumím si představit, že by se členské státy dokázaly vzdát práva rozhodovat o tom, koho a na základě jakých kritérií na své území přijmou,“ napsal.

První místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek míní, že návrh současnou situaci nevyřeší. „Jsme v situaci, kdy některé státy nedodržují v současné době vlastní ani unijní pravidla. Nedomnívám se, že by tento problém vyřešilo pravidlo nové,“ uvedl. ČR podle něj má azylový systém nastavený dobře a není v jejím zájmu přenášet tuto pravomoc na Unii.

Europoslanec Petr Ježek (za ANO) nepodporuje trvalý přerozdělovací mechanismus. „Stejně jako v dřívějším pilotním projektu se i nyní v praxi potvrdilo, že přerozdělování žadatelů o azyl nefunguje ani z hlediska žadatelů, ani z pohledu zemí unie,“ uvedl v prohlášení. O první variantě korektivního mechanismu lze podle něj patrně jednat, pokud bude současná migrační krize pod kontrolou.

Podle předsedy právního výboru Evropského parlamentu Pavla Svobody (KDU-ČSL) je problematická zvláště úvaha, že by nový návrh odstranil „pull-faktor“, tedy atraktivitu některých států EU. S revizí Dublinského systému, podle kterého musí žádost o azyl vyřizovat první evropská země, do níž žadatel přijede, však Svoboda souhlasí.

Dokument nazvaný „Reforma evropského azylového systému a posílení legálních cest do Evropy“ představil v Bruselu první místopředseda Evropské komise Frans Timmermans a eurokomisař pro migraci Dimitris Avramopulos. Zatím se nejedná o legislativní návrh, ale pouze sdělení, kterým se musí ještě zabývat Evropský parlament.

Podívejte se, jak to vypadá na pomezí Řecka a Makedonie, kde v improvizovaném táboře zůstává přes 50 tisíc migrantů:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video