Němečtí námořníci zachraňují běžence ve Středozemním moři (29. března 2016)

Němečtí námořníci zachraňují běžence ve Středozemním moři (29. března 2016) | foto: AP

Brusel chce upravit azylové řízení, migranty by rozdělil podle klíče

  • 1458
Evropská komise uvažuje o celkové změně posuzování žádostí o azyl v zemích Evropské unie. Migranti by o něj podle stávajících dublinských dohod nemuseli žádat v první zemi EU. Komise plánuje jejich přerozdělování do členských států.

První zprávy týkající se návrhu Evropské komise hovořily o přenesení odpovědnosti za azylové řízení do rukou centrálně řízené agentury.

Vycházely z analýzy návrhu provedené německým deníkem Die Welt. V originálním návrhu, který nyní Evropská komise uvolnila, se však o určitém přenesení odpovědnosti hovoří až v dlouhodobém výhledu (plné znění návrhu čtěte zde).

Návrh Evropské komise je podle jejího prvního místopředsedy Franse Timmermanse možností, jak předejít možné migrační krizi v budoucnosti.

„Musíme chránit běžence a uprchlíky. To je naše povinnost, kterou sdílíme s ostatními státy. Vytvořili jsme horizontální mechanismus přesidlování, který bude založený na distribučním systému, a ve kterém je zahrnutá i finanční podpora v budoucnu,“ řekl Timmermans.

Podle stávajícího Dublinského systému musí žádost o azyl vyřizovat první evropská země, do které žadatel přijede. Státy na hranicích EU jako Itálie nebo Řecko jsou kvůli tomu dlouhodobě přetížené zatímco v centrální Evropě se žádosti o azyl nehromadí. Takový systém je podle nového návrhu zastaralý.

Uprchlická krize

Evropská komise tak navrhuje dvě změny. Podle mluvčí evropské komise Karolíny Kottové, která zprávy později upřesnila, budou návrhy předloženy členským státům a Evropskému parlamentu k diskuzi, přičemž ani jedna varianta není nijak preferovaná.

První mechanismus má být použitý v případě krize a k současnému systému tak přidat určitou pojistku v případě masové migrace. Takzvaný „mechanismus férového zacházení“ bude založený na distribučním klíči, který se spustí v případě překročení určitého počtu žadatelů o azyl v jednom členském státě.

Druhý princip, takzvaný „permanentní distribuční klíč“, by měl platit i mimo krizové situace a žadatele rozdělovat mezi členské státy rovnou a to na základě „velikosti, bohatství a kapacit členského státu“.

Německý deník Die Welt upozornil především na další část návrhu komise, která se zabývá dlouhodobými výhledy. Podle těch by se Evropská kancelář na podporu azylu (EASO) měla proměnit na agenturu s výkonnými pravomocemi a otevřít pobočku v každé zemi EU. Pobočky by vyřizovaly nařízení z Bruselu a řešily případné námitky. „To by vytvořilo jeden centralizovaný rozhodovací mechanismus, a tak harmonizovalo celý proces, ale zároveň přitom zajistilo posouzení potřeby ochrany na rozhodovací úrovni EU,“ cituje Die Welt.

Dokument nazvaný „Reforma evropského azylového systému a posílení legálních cest do Evropy“ představil v Bruselu Timmermans a eurokomisař pro migraci Dimitris Avramopulos.

Česko odmítá rozdělovat uprchlíky v Bruselu. ODS chce žalobu na kvóty

Zatím se nejedná o legislativní návrh, ale pouze sdělení, kterým se musí ještě zabývat Evropský parlament.

Podle komise má změna ukončit chaotický příliv uprchlíků, kteří putovali z hraničních zemí Evropské unie do Německa, Švédska a dalších států, kde jim zákony či ekonomická úroveň státu nabízely nejlepší podmínky pro život, píše agentura Reuters.

„Zkušenosti z minulých let ukázaly, že především v situaci masového přílivu podél specifických migračních tras leží v současném systému odpovědnost za většinu žádostí o azyl na malém počtu členských států,“ uvedli.

České politiky návrh pobouřil

Prezident Miloš Zeman se vůči návrhu Evropské komise ohradil. Na Twitteru to uvedl jeho mluvčí Jiří Ovčáček. „Pan prezident kvóty tvrdě odmítá a bude tvrdě odmítat. To platí i pro kvóty přestrojené,“ napsal mluvčí.

06.dubna 2016 v 14:59, příspěvek archivován: 06.dubna 2016 v 15:07

Pan prezident kvóty tvrdě odmítá a bude tvrdě odmítat. To platí i pro kvóty přestrojené. Vůči této bruselské jezince musí zaznít hlasité NE.

S návrhem nesouhlasí ani ministr vnitra Milan Chovanec. Podle něj se jedná jen o další projednávání kvót, kterým Česká republika opakovaně řekla ne.

06.dubna 2016 v 14:31, příspěvek archivován: 06.dubna 2016 v 14:45

1/3 Návrh na reformu evropské politiky v oblasti migrace je opět postaven na zavedení povinných kvót. Těm jsme opakovaně řekli NE.

Podle předsedy právního výboru Evropského parlamentu Pavla Svobody je problematická zvláště úvaha, že by nový návrh odstranil „pull-faktor“, tedy atraktivitu některých států EU. S revizí Dublinského systému však Svoboda souhlasí.

„Samotná revize ́Dublinu ́ nemíří primárně na redukci pull-faktorů, ale spíš reaguje na nutnost vyřešit otázku, jestli skutečně všechny žádosti o azyl má řešit ta země v první linii, která mimochodem argumentuje tak jako ČR. Proč to máme dělat, když u nás migranti/žadatelé o azyl nechtějí zůstávat?“ uvedl Svoboda.

Mimo změny azylového řízení, probírala Evropská komise také posílení vnějších hranic EU. Ochrana hranic je tématem EU nejen kvůli nadále příchozím migrantů, ale také kvůli bezpečnostním opatřením, která následovala po útocích v Paříži a Bruselu.

Jak vypadá život migrantů v táboře Idomeni na řecko-makedonské hranici:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video