Islandský premiér Davíd Gunnlaugsson čelí v posledních dnech kauze Panama...

Islandský premiér Davíd Gunnlaugsson čelí v posledních dnech kauze Panama Papers. | foto: Reuters

Chaos na Islandu. Neskončil jsem, jen dočasně předal funkci, říká premiér

  • 29
Islandský premiér Davíd Gunnlaugsson v prohlášení uvedl, že nerezignoval. Chce jen pouze dočasně předat funkci místopředsedovi Progresivní strany Sigurdurovi Ingimu Johannssonovi. Strana přitom už v úterý oznámila jeho demisi. Gunnlaugsson o svém nestandardním kroku informoval zahraniční média prostřednictvím tiskové zprávy.

Gunnlaugsson v prohlášení připomíná své politické úspěchy, které pomohly Islandu z ekonomické krize. Zároveň uvádí, že v rámci stále probíhající kauzy Panama Papers poskytl spolu s manželkou všechny potřebné materiály ohledně jejich údajného pochybného hospodaření s financemi v offshoreových firmách, píše server Iceland Monitor.

Panama Papers

Gunnlaugsson odmítá, že by se pomocí offshoreových aktivit vyhýbal placení daní. „Dokonce ani The Guardian a ostatní média, která se zabývají touto kauzou, potvrdila, že premiér ani jeho žena nebyli zapleteni do žádných nepoctivých finančních aktivit,“ stojí v prohlášení.

Navrhované předání funkce Gunnlaugsson odůvodňuje tím, že nechce stát v cestě současné vládě, která v aktuálním volebním období plánuje dokončit reformu ekonomického systému a reformu bydlení. I nadále však podle svých slov hodlá se svou politickou mocí bojovat za zájmy Islanďanů. Dál chce také působit jako předseda své strany.

Rezignaci Gunnlaugssona oznámila v úterý odpoledne jeho Progresivní strana (více zde). V ní přišel o část podpory po tom, co se jeho jméno objevilo na uniklých dokumentech v kauze Panama Papers. Radní z premiérovy Pokrokové strany v druhém největším islandském městě Akureyri v prohlášení zveřejněném na sociálních sítích uvedli, že Gunnlaugsson ztratil důvěru a měl by odstoupit. Zároveň uvádí, že i nadále zůstane předsedou Progresivní strany.

Spekulace o nástupci a protesty v ulicích

Strana už začala spekulovat i o Gunnlaugssonově nástupci. Stát se jím může dosavadní ministr rybolovu a zemědělství Sigurdur Johansson. S případnou rezignací Gunnlaugssona by musela souhlasit koaliční Nezávislá strana a prezident Ólafur Ragnar Grímsson. Ten se premiérem sešel v úterý a odmítl jeho návrh na rozpuštění parlamentu.

Údajné zapojení Gunnlaugssona a jeho manželky do kauzy Panama Papers vyvolalo na Islandu masivní protesty. Do ulic vyšly desetitisíce lidí. Již v pondělí večer se na demonstraci před budovou parlamentu v centru metropole Reykjavíku sešli lidé požadujících premiérovo odstoupení.

Pondělní akce byla podle lokálních médií jednou z největších politických demonstrací v dějinách země. Lidé pískali na píšťaly, bubnovali na bubny a někteří mávali banány, aby naznačili, že žijí v banánové republice (více o protestech zde). Asi desetina z 330 tisíc obyvatel Islandu podepsala petici vyzývající k rezignaci premiéra.

Předčasné volby?

V případě předčasných voleb má největší šanci na vítězství Pirátská strana; podle průzkumu veřejného mínění zadaného největším islandským deníkem Fréttabladid by pro ni hlasovalo 43 procent voličů. Druhá nejsilnější Strana nezávislosti, která je partnerem Progresivní strany ve vládní koalici, získala v průzkumu hlasy 21,6 procenta dotázaných a Pokroková strana jen 7,9 procenta.

Podle Panamských dokumentů koupili Gunnlaugsson a jeho manželka Anna Sigurlaug Pálsdóttirová firmu v daňovém ráji na Britských Panenských ostrovech, kterou využívali k investicím milionů dolarů. Když se Gunnlaugsson stal v roce 2009 poslancem, svůj 50procentní podíl ve firmě zamlčel. O osm měsíců tento podíl prodal manželce za jeden dolar.

Společnost měla významný podíl ve třech velkých islandských bankách, které v důsledku finanční krize zkrachovaly. Gunnlaugsson je z toho důvodu obviňován ze střetu zájmů. Poté, co se v roce 2013 stal islandským premiérem, vedl jednání o budoucnosti těchto bank s věřiteli.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue