Cruz přesvědčivě získal Wisconsin. Média tam Trumpem posedlá nebyla

  • 70
Prezidentské primárky ve státě Wisconsin přiblížily možnost, že republikáni svého kandidáta vyberou až na volebním konventu. Delegátské hlasy, které prognózy připisovaly lídrovi primárek Donaldu Trumpovi, totiž výrazným vítězstvím získal jeho rival Ted Cruz. U demokratů vyhrál outsider Bernie Sanders.

Americké prezidentské primárky se pomalu začínají blížit k závěrečné fázi. U republikánů už lidé zvolili 69 % delegátů, kteří na konventu v červenci vyberou prezidentského kandidáta, u demokratů 58 %.

Tempo primárek nyní trochu zvolnilo a Wisconsin je ve volebním kalendáři poněkud osamělý. Stát známý produkcí sýra a mléka sehrál svůj part ve výběru kandidátů na prezidenta v úterý a měl zejména roli zkoušky, zda lze s trochou oddechu a soustředění účinně zbrzdit Donalda Trumpa - což je hlavní otázka, na kterou se fakticky republikánské primárky v USA zredukovaly.

Od vod Hořejšího a Michiganského jezera, které šestimilionový Wisconsin omývají, přišla kladná odpověď. Texaský senátor Ted Cruz tam získal 48 % hlasů, newyorský realitní magnát Donald Trump 35 % a guvernér Ohia John Kasich 14. Přepočteno na získané hlasy delegátů to činí 36 pro Cruze a 6 pro Trumpa.

Ovšem prognóza, kterou sestavilo několik amerických analytiků (psali jsme o ní zde) a která říkala, že Trump před konventem těsně nezíská kýžených 1 237 delegátů a tedy ani jistotu nominace (ale že bude dostatečně blízko na to, aby měl slušnou šanci získat většinu na konventu) počítala s tím, že Trump vytěží z Wisconsinu okolo 25 delegátů.

Společně porazíme Clintonovou, prohlásil Cruz

„Ať už před Clevelandem nebo na konventu v Clevelandu, společně získáme většinu delegátů a společně v listopadu porazíme Hillary Clintonovou,“ řekl v projevu po oznámení prvních odhadů výsledků primárek Ted Cruz. „Vítězíme, protože sjednocujeme republikánskou stranu,“ dodal muž, který mezi mnohými republikány přílišné nadšení nevzbuzuje.

Pravdou je, že republikáni pojali Wisconsin jako test, jestli mobilizace proti Trumpovi může přinést výsledky. Nahrálo jim i to, že lídr primárek udělal v uplynulém týdnu několik podle všeho chybných kroků.

Když jeden z výborů, které se do kampaně zapojují (a který nemá vazbu na Cruze) zveřejnil snímky nahé Trumpovy manželky, Trump reagoval tweetem „Dej si pozor, prolhaný Tede, nebo vypustím něco nehezkého o tvé manželce“. „Jestli napadneš Heidi, jsi větší zbabělec, než jsem si myslel,“ reagoval Cruz.

23.března 2016 v 04:21, příspěvek archivován: 06.dubna 2016 v 08:58

Pic of your wife not from us. Donald, if you try to attack Heidi, you're more of a coward than I thought. #classless https://t.co/0QpKSnjgnE

Trump se také pustil do kritiky oblíbených wisconsinských republikánů - guvernéra Scotta Walkera a šéfa Sněmovny reprezentantů Paula Ryana. A kromě toho několikrát v krátkém sledu změnil stanovisko k potratům, přičemž zmínil i možnost, že by ženy za ukončení těhotenství trestal.

Cruz naopak těžil z dobré organizace místních podporovatelů, poznamenaly The New York Times. A server FiveThirtyEight.com dodal ještě jednu zajímavost: místní wisconsinská média podle něj nejsou příliš „posedlá Trumpem“. Prostě mu nevěnovala tolik prostoru, jak řada amerických médií činí.

Odborníci přitom považují za součást Trumpovy strategie právě výroky na hraně, které mu mají zajistit prostor v médiích. Wisconsinská média se Trumpovi věnovala - poměrně logicky - více, když v tomto státě osobně vedl kampaň. Ale odjel právě v momentu, kdy se nerozhodní voliči začali rozmýšlet, pro koho hlasovat, napsal server FiveThirtyEight.com.

Sanders bojuje, superdelegáti ale dál stojí za Clintonovou

Demokratické primárky logicky budí menší ohlas, protože se obecně pokládají za rozhodnuté. Bernie Sanders sice se ziskem 56,5 % zaznamenal další vítězství, jenže delegátská matematika je stále proti němu.

Jak bude volit New York

Demokraté volí poměrným systémem. Clintonová celostátně vede nad Sandersem (61 ku 37 procentům).

Republikáni rozdělí 14 hlasů dle celostátního výsledku (vítěz bere vše, získá-li přes 50 %), zbylých 81 pak ve 27 stejně velkých obvodech. V každém obvodu platí:

  • pokud někdo získá přes 50 % (nebo jako jediný přes 20 %), získá všechny tři delegáty za obvod
  • jinak získá vítěz v obvodu dva delegáty a druhý v pořadí jednoho

Trump má ve volebních modelech těsně nad 50 %, Cruz a Kasich těsně nad 20 %.

Případné odstoupení Johna Kasicha by mohlo vést k rozdělení hlasů, kde Trump v obvodech získá spolehlivě přes 50 % a tedy všechny tři delegáty. Pro Cruze by znamenalo, že bude vždy druhým v pořadí (s nárokem na 1 delegáta v každém obvodu, ale s rizikem, že Trump získá všechny 3).

Clintonová nyní má (čísla z Wisconsinu nejsou finální) 1 774 delegátů, Sanders 1 117. Po odečtení hlasů již rozhodnutých „superdelegátů“ (kteří nejsou vázáni výsledkem primárek a své rozhodnutí do konventu mohou změnit) má stále Clintonová náskok 215 hlasů.

To je pořád dost, i když v posledních třech kláních (Wisconsinu, Washingtonu a Utahu) Sanders z jejího náskoku stáhl téměř 80 hlasů.

Oči demokratů i republikánů se proto teď obrátí k New Yorku, kde se hlasuje 19. dubna. Pro demokraty je to počtem delegátů (291) druhý největší stát hned po nejlidnatější Kalifornii.

U republikánů je New York s 95 delegáty velikostí čtvrtý stát v pořadí (za Kalifornií, Texasem a Floridou), ale zejména je domovem Donalda Trumpa, který by dle prognózy serveru FiveThirtyEight.com měl v New Yorku získat 71 delegátů.

Test Trumpovy síly „doma“ (a ovšem i interpretace výsledku) může nakonec přispět k tomu, že se tajenka s příjmením republikánského prezidentského kandidáta vyplní ještě před konventem. A že bude mít pět písmen.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video